POLECAMY

Co powiecie na dietetyczny powrót do korzeni? Dieta paleo to naturalny sposób życia i odżywiana

Weźcie przykład z naszych przodków i pozbądźcie się nadwagi.
Co powiecie na dietetyczny powrót do korzeni? Dieta paleo to naturalny sposób życia i odżywiana fot. Fotolia

Dieta paleo została opracowana przez profesora dr Lorena Cordain’a z Uniwersytetu w Colorado. Jego zdaniem człowiek jest do niej przystosowany genetycznie, a problemy ze zdrowiem są wynikiem tego, co współcześnie jemy i w jaki sposób próbujemy się odchudzać. Dlatego zaleca powrót do sposobu odżywiania, który obowiązywał w epoce paleolitu.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat diety paleo, przepisów, zasad i efektów to czytajcie dalej.

Odchudzanie według diety paleo + komentarz dietetyka

Zasady diety paleo

Dieta paleo to nie tylko sposób żywienia, ale styl życia. Oprócz wytycznych dotyczących jedzenia, ważna jest także aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Przecież człowiek, który poszukiwał pożywienia przemierzał niejednokrotnie duże odległości w czasie polowania. Dlatego szczególnie polecane są spacery, bieganie, piesze wycieczki, chodzenie po górach i pływanie, czyli wszystkie aktywności, które prawdopodobnie wykonywali nasi przodkowie.

Zasady diety paleo są bardzo proste. Pierwsza z nich określa co można jeść:

 • Wszystkie owoce,
 • Warzywa bez skrobi - najwięcej skrobi zawieraj m.in. ziemniaki i kukurydza,
 • Wszystkie rodzaje chudego mięsa (dziczyzna, cielęcina, królik, przepiórka, kaczka), drób i ryby (pstrąg, dorsz, szczupak, morszczuk, okoń, sandacz),
 • Produkty odzwierzęce - jaja i podroby.

Druga zasada wyjaśnia czego nie można jeść:

 • Nabiału - mleko, sery (białe i żółte), jogurt, kefir, maślanka, masło, wszelkie desery i inne potrawy na bazie mleka,
 • Zboża i produktów zbożowych - pszenica, żyto, jęczmień, owiec, kukurydza, ryż, proso, sorgo oraz wszelkie produkty z nich wytwarzane i zawierające je,
 • Soli - zatrzymuje wodę w organizmie,
 • Produktów przetworzonych i genetycznie modyfikowanych,
 • Słodyczy - cukierki, ciasta, ciasteczka, cukier, sztuczne słodziki,
 • Alkoholu,
 • Gazowanych napojów, kawy, gotowych soków owocowych,
 • Produktów zawierających drożdże - pieczywo i wszelkie pokarmy poddane fermentacji (piwo, ocet winny, kiszonki, tofu),
 • Roślin strączkowych - wszystkie oprócz fasolki szparagowej, w tym orzeszki ziemne (które tak naprawdę nie są orzechami, tylko nasionami ze strączków).

Jednak na świecie istnieje wiele innych interpretacji tego, co wolno w diecie paleo. Stąd też niektórzy uznają, że bycie paleo to m.in. żywienie zgodne z własnym upodobaniem - jecie to, co lepiej trawicie i po czym dobrze się czujecie.

Uwaga! Dieta paleo dopuszcza odstępstwa, pod warunkiem, że produkty wymienione wyżej nie przekroczą 15% tego, co jecie. W praktyce oznacza to 1–2 posiłki w tygodniu.

Przykładowy jadłospis w diecie paleo

Zalety diety paleo

Według twórcy dieta paleo pozwala zmniejszyć masę ciała, poprawia stan zdrowia, przyspiesza metabolizm i zmniejsza apetyt. Sposób odżywiania naszych przodków sprawiał, że nie znali oni problemów takich jak otyłość i choroby serca.

Dieta paleo ma ograniczyć spożywanie tłuszczy, zmniejszyć ilość węglowodanów i wprowadzić do diety dużo niskotłuszczowego białka, które ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi. Nasi przodkowie byli bardzo aktywni ruchowo, więc stosując dietę, powinnyście włączyć do codziennego planu trochę ruchu- szczególnie tego na świeżym powietrzu.

Dieta paleo - propozycja dla hedonistów

Wady diety paleo

Z dietą paleo związane jest kilka wątpliwości. Po pierwsze jest to dieta o ostatecznie niesprecyzowanych właściwych, ponieważ nie znamy dokładnie stylu życia człowieka prehistorycznego. Większość informacji to jedynie przypuszczenia naukowców. Człowiek z paleolitu nie wiedział, czym jest bilansowanie posiłków i jakie są proporcje białek do tłuszczów i węglowodanów. Człowiek prehistoryczny zapewne przez pewien okres żywił się tylko roślinami i korzeniami, tylko gdy miał szczęście w łowach, spożywał upolowane mięso lub złowione ryby.

Wraz z upływem lat człowiek się kształtował i przystosowywał do nowego środowiska. Ewolucja sprawiła, że jest przystosowany do współczesnych warunków - jedzenia, powietrza, klimatu i warunków geograficznych. Czy powrót do stylu życia z tak odległej epoki nie jest błędem?

Dieta paleo - powrót do epoki kamienia

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
U mnie efekt odchudzania zaczęło dopiero być widac jak zastosowałam IQacai. Nie mniej liczy się to, że w ogóle udało mi się pozbyć nadwagi