Dieta HMR bazuje na ograniczeniu kalorii dostarczanych wraz z pokarmem oraz na włączaniu aktywności fizycznej w codzienne życie. Pacjenci początkowo spożywają gotowe zamienniki posiłków, w tym koktajle, oraz warzywa i owoce. Później stopniowo wracają do normalnych, odpowiednio kalorycznych posiłków, ale w ich zdrowej formie.
Spis treści:
Dieta HMR – co to?
Dieta HMR (Health Management Resources) powstała w 1983. Pierwotnie adresowana była do osób otyłych, którym zalecano zmniejszenie masy ciała nie mniej niż 20 kg. Na początku miała być stosowana w klinikach pod obserwacją lekarską. Obecnie może być stosowana przez nie tylko przez osoby otyłe i nie musi być prowadzona w ośrodkach zdrowia.
Dieta HMR to tak naprawdę nie tylko niskokaloryczny sposób żywienia (ok. 750 kcal dziennie), polegający na zmianie posiłków na odżywcze niskokaloryczne koktajle i zamienniki posiłków, ale też plan wprowadzenia zmian w trybie życia.
Cały proces odbywa się w 2 fazach. Pierwsza to faza odchudzania, podczas której stosuje się zamienniki tradycyjnych posiłków. Faza druga polega na utrzymaniu uzyskanej masy ciała i wypracowanie nowych, zdrowych nawyków żywieniowych i wprowadzenie zmian w codziennym życiu. Pacjenci otrzymują wsparcie coachów i mają do dyspozycji specjalną platformę i aplikację, które mają ich wspierać. Np. w aplikacji prowadzi się dzienniki żywieniowe oraz aktywności fizycznej.
Dieta HMR przeprowadzana pod opieką lekarską w klinice pozwala schudnąć średnio ok. 12,4 kg w 12 tygodni, a w wersji do przeprowadzenia w domu – 6,5-10 kg w 12 tygodni.
Cena diety posiłków dostarczanych pod drzwi wraz ze wsparciem online kosztuje ok. 15 dolarów dziennie (równowartość ok. 60 zł). Dieta nie jest dostępna w Polsce.
Zasady diety HMR
Celem fazy pierwszej, która nie powinna trwać krócej niż 8 tygodni, jest szybka utrata wagi – 0,5-1 kg tygodniowo. Na tym etapie pacjenci otrzymują specjalnie opracowane zamienniki posiłków zgodnie z wybranym planem żywieniowym – z owocami lub warzywami albo bez nich. Zamienniki są niskokaloryczne, ale mają dużą objętość.
Ten etap pozwala pacjentom kompletnie oderwać się od dotychczasowego, nieprawidłowego sposobu żywienia. Jest rodzajem resetu, po którym ma nastąpić etap budowania nowych przyzwyczajeń. U większości pacjentów na tym etapie zaczyna się też wprowadzać aktywność fizyczną. Pacjenci otrzymują też wsparcie coacha.
W drugim etapie następuje stopniowe odchodzenie od gotowych posiłków HMR i zastępowanie ich tradycyjnymi, zdrowymi posiłkami komponowanymi z produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw, chudych produktów wysokobiałkowych, nabiału i zdrowych tłuszczów. Uczą się też szykować posiłki z wykorzystaniem zdrowym sposobów obróbki cieplnej: gotowania na parze, pieczenia zamiast smażenia. Przyzwyczajają się też do tego, że w dni z dużą ilością aktywności fizycznej mogą pozwolić sobie na spożywanie nieco większej liczby kalorii.
Na tym etapie najważniejsze jest budowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz tych dotyczących regularnej aktywności fizycznej. Pacjenci dalej mogą chudnąć, choć zwykle odbywa się to już w ich własnym indywidualnym tempie, lub utrzymują uzyskaną masę ciała.
Dieta HMR: menu
W ramach diety zalecane jest spożywanie w ciągu dnia:
- 3 koktajli HMR szykowanych z gotowej mieszanki do rozprowadzenia w wodzie,
- 2 „przystawek” HMR – wystarczy podgrzać przed zjedzeniem,
- 5 porcji niskokalorycznych warzyw i owoców.
W ramach zamienników posiłków pacjenci otrzymują:
- mieszanki do przygotowania koktajli na bazie wody,
- wieloziarniste mieszanki typu musli,
- zupy instant,
- przystawki do podgrzania (np. grzyby z ryżem, kurczak w sosie barbecue, chili z indyka z fasolą),
- batoniki o różnych smakach.
Jeśli pojawi się uczucie głodu, można zjeść więcej warzyw i owoców z listy produktów niskokalorycznych. Polecane są następujące warzywa:
- sałata,
- jarmuż,
- szpinak,
- pomidory,
- brokuły,
- brukselka,
- papryka,
- marchew,
- cukinia,
- kalafior.
Z owoców na diecie HM można jeść:
- pomarańcze,
- owoce jagodowe,
- jabłka, Melony,
- gruszki, ananas,
- kiwi,
- mango.
Twórcy diety zalecają posiadanie zawsze pod ręką porcji dodatkowych warzyw i owoców, aby nimi się posilić, zamiast ulec pokusom sięgnięcia po niezdrowe i wysokokaloryczne pokarmy.
fot. Zasady diety HMR/ Adobe Stock, Александр Лобач
Aktywność fizyczna w diecie HMR
Celem podejmowania aktywności fizycznej w obu fazach diety HMR jest spalenie 2000 kcal każdego tygodnia. Polecane jest rozplanowywanie krótkich faz aktywności fizycznej na przestrzeni całego dnia, ale też znajdowanie czasu na wysiłki nieco dłuższe i intensywniejsze – marsze (to faworyzowana forma aktywności fizycznej na tej diecie), pływanie, taniec wykonywane ze średnią intensywnością.
Opinie o diecie HMR
Dieta HMR i posiłki, które obejmuje, została opracowana przez specjalistów, w tym lekarzy. Niewielkie badania naukowe (przeprowadzone przez HMR) potwierdziły skuteczność diety. Oczywiście utrzymanie osiągniętych efektów zależy od tego, czy pacjent zdoła wytrwać w aktywności fizycznej i nowych nawykach.
Dieta HMR uznana została przez specjalistów magazynu „U.S. News & World Report” i uplasowała się w ich rankingu najlepszych diet na 2024 rok na 21. miejscu i na 3. miejscu w kategorii diet pozwalających na szybką utratę wagi. Dieta HMR wyprzedziła np. dietę ketogeniczną, dietę Atkinsa, dietę Dukana i SlimFast. Znacznie lepiej oceniono dietę śródziemnomorską (1. miejsce), dietę DASH (2. miejsce) i dietę MIND (3. miejsce).
Wśród wad diety HMR wymienia się bardzo niską kaloryczność, która może spowalniać metabolizm i sprzyjać utracie masy mięśniowej oraz to, że posiłki oferowane pacjentom są wysokoprzetworzone i zawierają sztuczne słodziki, np. aspartam.
Czytaj także:
Dieta nordycka: na czym polega, co jeść, jadłospis
Jak i po co stosować dietę bez węglowodanów?
20 koktajli odchudzających