Jeśli chcesz schudnąć wyeliminuj z jadłospisów produkty z dużą zawartością cukrów prostych i tłuszczu, o niskiej wartości odżywczej. Najważniejsze produkty, z których powinnaś zrezygnować to: napoje słodzone, chipsy, parówki i wędliny niskiej jakości, drinki, białe pieczywo. Co jeszcze warto wyeliminować, żeby schudnąć?
1. Wody smakowe
Wody smakowe tylko udają wodę, a w rzeczywistości są napojami, które z wodą mają wspólne tylko podobne opakowanie. Poza tym produkty te zawierają dużą ilość cukru i szkodliwy konserwant benzoesan sodu. Wody smakowe rób samodzielnie!
2. Owoce kandyzowane
Powstają przez smażenie w słodkim syropie. Kandyzowanie sprawia, że owoce zamieniają się w kaloryczne słodycze o wysokiej zawartości cukru.
3. Parówki i wędliny z MOM
MOM to mięso oddzielone mechanicznie, czyli zmielone pozostałości z produkcji mięsa. Mielone wędliny, które z nich powstają mają wysoką zawartość tłuszczu, a co za tym idzie wysoką kaloryczność. Takie parówki nie niosą ze sobą prawie żadnej wartości odżywczej!
4. Chipsy
Smażone na głębokim tłuszczu ziemniaki same w sobie mają dużo kalorii i trzeba je wyeliminować z diety w czasie odchudzania. Chipsy to także duża ilość soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i sprzyja tyciu.
5. Orzeszki solone i prażone
Orzechy mają wysoką wartość odżywczą, ale są kaloryczne. Z tego powodu jada się je jako dodatek, w niewielkich ilościach. Nie musisz eliminować orzechów z diety odchudzającej! Zrezygnuj tylko z tych prażonych na tłuszczu, z dodatkiem soli.
6. Napoje słodzone
Napoje gazowane są jedną z głównych przyczyn tycia. Jesteś w stanie wypić szklankę wody z rozpuszczonymi 5 łyżeczkami cukru? Robisz to za każdym razem, gdy sięgasz po napój słodzony. W ich składzie znajdziesz także sztuczne barwniki, aromaty i substancje konserwujące. Jeśli chcesz schudnąć koniecznie wyeliminuj je z jadłospisu!
7. Olej kokosowy
Olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma postać stałą. Używając go do smażenia często nabierasz łyżką zbyt dużą ilość (z górką). Przez to zwiększasz kaloryczność dań smażonych. Łatwiej jest dozować oleje płynne (np. rzepakowy, oliwę). Olej kokosowy zawiera także dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych.
8. Drinki
Czysty alkohol jest kaloryczny. 1 gram to 7 kcal. Gdy łączysz alkohol z napojami słodzonymi, sokami, pełnotłustym mlekiem (pod postacią drinka) tworzysz prawdziwą „bombę kaloryczną”! Postaw na wino wytrawne lub półwytrawne lub piwo o zmniejszonej zawartości alkoholu.
9. Kremy czekoladowe do smarowania
Z czekoladą mają niewiele wspólnego. Gdy spojrzysz na skład popularnych kremów czekoladowych zauważysz na pierwszych dwóch pozycjach cukier oraz olej palmowy. Oba składniki są bardzo kaloryczne i niezdrowe.
10. Mleko w tubce
Pamiętasz ten przysmak z dzieciństwa? W dorosłym życiu powinnaś o nim zapomnieć! W jednej tubce skondensowanego mleka smakowego może być aż 16 łyżeczek cukru!
11. Jogurty owocowe
Jogurty owocowe nie mają w składzie zbyt wielu owoców. Często ich „owocowość” sprowadza się do barwnika, sztucznego aromatu i dużego dodatku cukru.
12. Cukier (trzcinowy też)
Też słyszałaś, że cukier trzcinowy jest zdrowszy od zwykłego! To jeden z najczęściej powtarzanych dietetycznych mitów! Cukier trzcinowy ma nieznacznie więcej witamin z grupy B, ale to wciąż cukier, który trzeba wyeliminować, żeby schudnąć.
13. Majonez
Majonez jest bardzo tłusty i kaloryczny. Często dodajesz go do sałatek w dużej ilości (np. do sałatki jarzynowej). Łyżka majonezu (25 g) ma 166 kcal, a na jednej łyżce zazwyczaj się nie kończy.
14. Białe pieczywo, bułki kajzerki
Mają wysoki indeks glikemiczny, bardzo mało błonnika pokarmowego i znikomą ilość witamin z gr. B. Pieczywo produkowane z białej, oczyszczonej mąki jest pozbawione najbardziej wartościowych składników zboża. Można je zaliczyć do pustych kalorii.
15. Słodzone płatki śniadaniowe
Ze względu na zawartość cukru płatki śniadaniowe czekoladowe, cynamonowe, miodowe powinny stać w sklepie na półce ze słodyczami. Na diecie redukcyjnej należy je wyeliminować z jadłospisu.
16. Kostki rosołowe
Kostki rosołowe mają w składzie dużą ilość soli. Sól powoduje, że puchniesz, zatrzymujesz płyny w organizmie i tyjesz (choć nie w tkance tłuszczowej). Postaw na zupy na wywarze warzywnym. Ugotuj wywar i zamróź w kubeczkach. Dzięki temu będziesz go miała cały czas pod ręką.
17. Biała czekolada
Czekolada to kakao, a biała czekolada nie ma go wcale! Składa się w większości z tłuszczu kakaowego, cukru i mleka pełnego w proszku, a to oznacza zabójczo kaloryczne połączenie dużej ilości cukru i tłuszczu.
18. Sosy sałatkowe
Sosy sałatkowe, które dostajesz w restauracji dostarczają często więcej kalorii niż cała sałatka! Zawsze proś o podanie sosów oddzielnie i sama dokładaj je w niewielkiej ilości.
19. Ciasto francuskie
Ciasto francuskie swoje specyficzne właściwości zawdzięcza dużej ilości tłuszczu. Niewielka (75 g) porcja to 305 kcal i blisko 30 g tłuszczu.
20. Lody sorbetowe
Sorbety są z owoców, a zatem powinny być zdrowsze od zwykłych lodów mlecznych? Nie zawsze tak jest! Zwróć uwagę na zawartość cukru. Bardzo często lody sorbetowe mają go znacznie więcej i są bardziej kaloryczne. Lody owocowe rób sama w domu. Wystarczy zmiksować zamrożonego, pokrojonego w plasterki banana.
Przeczytaj także:
Gotowa dieta 1200 kcal z jadłospisem na 7 dni!
Hit! 10 propozycji dietetycznych obiadów
7 przepisów na pyszne koktajle odchudzające na każdy dzień tygodnia!