Kobiety, które schudły stosując dietę kopenhaską fot. Adobe Stock

Dieta kopenhaska - poznaj zasady i pobierz jadłospis na 13 dni!

To jedna z najpopularniejszych diet cud! Dieta 13 dniowa jest niezwykle restrykcyjna, ale pozwala schudnąć szybko. Poznaj jej zasady i jadłospis!
Agata Bernaciak / 28.06.2019 11:39
Kobiety, które schudły stosując dietę kopenhaską fot. Adobe Stock

Spis treści:

Zasady diety kopenhaskiej

Dieta kopenhaska jest jedną z najbardziej niedoborowych i niskokalorycznych diet (400-800 kcal/dobę). Ten sposób odchudzania trwa dokładnie 13 dni, dlatego nazywany jest dietą 13-dniową. Niska kaloryczność łączy się z dużymi restrykcjami związanymi z wyborem produktów. Autorzy podkreślają, że diety nie należy stosować częściej niż raz na 2 lata.

1. W ciągu dnia jedz wyłącznie produkty z jadłospisu

Dzień zaczynasz od kawy z kostką cukru. Pozostałe składniki diety to głównie chude, gotowane mięso, jajka na twardo, szpinak, sałata oraz inne warzywa. Od czasu do czasu jesz również produkty mleczne, zbożowe i owoce, ale tylko w niewielkich ilościach.

2. Pij minimum dwa litry niegazowanej wody dziennie

Woda wypełni żołądek i częściowo stłumi głód, ale też poprawi trawienie. Możesz do niej dodać plasterki cytryny. Dozwolone jest również picie nieograniczonych ilości zielonej herbaty (bez cukru!).

3. Nie pozwalaj sobie na odstępstwa!

Absolutnie nie wolno ci podjadać między posiłkami, nawet jeden batonik czy lampka wina zniweczą cały efekt. Nie zwiększaj zalecanych porcji, nie możesz zjeść dwóch kromek pieczywa zamiast jednej. Zabronione jest też żucie gumy oraz stosowanie soli. Można lekko doprawiać dania ziołami (mieszanki ziołowe z dodatkiem soli i innych substancji są niedozwolone).

4. Dietę stosuj dokładnie przez 13 dni!

Ani dnia krócej, ani dnia dłużej! W przeciwnym razie albo nie przyniesie spodziewanych efektów, albo odbije się na twoim zdrowiu (może doprowadzić do osłabienia organizmu).

5. W czasie diety 13 dniowej unikaj sportu!

Dieta dostarcza bardzo mało kalorii (energii). Stosując ją będziesz osłabiona. Z tego powodu, na okres 2 tygodni całkowicie zrezygnuj ze sportu!

Efekty diety 13 dniowej

Dieta kopenhaska powoduje szybki spadek wagi nawet do kilkunastu kilogramów w ciągu 13 dni. Twoja masa ciała może obniżyć się nawet o 7 do 10 kg! Spadek wagi następuje przede wszystkim poprzez odwonienie i utratę masy mięśniowej, nie zaś spalenie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo znaczne ograniczenie wartości kalorycznej skutkuje zwolnieniem tempa przemiany materii. Efekty stosowania tej diety są błyskawiczne, ale bardzo nietrwałe. Po zakończeniu szybko występuje efekt jo-jo. 

Gdy skończysz się odchudzać, przez miesiąc zażywaj preparaty witaminowe, aby uzupełnić niedobory składników pokarmowych. Jedz też duże ilości świeżych owoców i warzyw.

Sałatka z jajkiem na twardo - posiłek diety kopenhaskiej

fot. Adobe Stock

Opinie o diecie kopenhaskiej

Opinie na temat diety kopenhaskiej są skrajane. Jedni polecają ją jako błyskawiczną metodę na szybkie odchudzanie, inni podkreślają groźne skutki uboczne i fatalne samopoczucie w czasie stosowania. 

Zobacz, co o diecie kopenhaskiej sądzą użytkowniczki forum!

Posłuchaj opinii dietetyka!

Audio opinia dietetyka

 

 

Przeciwwskazania do stosowania

To dieta wyłącznie dla zdrowych ludzi o wyraźnej nadwadze. Jeśli twoje BMI mieści się w normie, ale nie jesteś zadowolona ze swojego wyglądu, raczej się na nią nie porywaj. Nie stosuj jej również w okresach wytężonej pracy, egzaminów, ważnych wydarzeń życiowych.

Oblicz swoje BMI - skorzystaj z kalkulatora!

Podczas stosowania diety kopenhaskiej możesz mieć problemy z koncentracją, bóle głowy, obniżony nastrój. Niektórym zdarzają się omdlenia. Dieta jest absolutnie zakazana dla dorastającej młodzieży, osób aktywnych fizycznie oraz osób z problemami zdrowotnymi. Do silnych przeciwwskazań należą:

Cukrzyca

Chorzy na cukrzycę muszą unikać gwałtownych skoków stężenia glukozy we krwi. Długie odstępy między posiłkami sprzyjają gwałtownym spadkom poziomu cukru. Jeśli twoje wyniki badań krwi wykazały choćby drobne odstępstwo od normy, zrezygnuj z tej diety.

Choroby układu krążenia i miażdżyca

Osoby z problemami sercowymi powinny unikać obciążenia organizmu, a dieta kopenhaska może je za bardzo osłabiać. W tej diecie niemal codziennie je się jajka. Jeśli masz miażdżycę i/lub podwyższony poziom cholesterolu, nie powinnaś jej stosować.

Choroby nerek

Nadmierna ilość białka może powodować wzrost poziomu mocznika i kreatyniny. To z kolei może prowadzić do niewydolności nerek.

Problemy z zaparciami

Małe ilości jedzenia sprawiają, że organizm stara się je maksymalnie wykorzystać i niewiele wydala. Mogą cię męczyć zaparcia!

Osteoporoza

Mało nabiału oznacza ograniczone ilości wapnia. Jeśli stwierdzono u ciebie obniżoną gęstość mineralną kości powinnaś zrezygnować z diety 13 dniowej.

RTV, AGD, smartfony i wiele więcej w atrakcyjnych cenach. Sprawdź całą ofertę na stronie Avans wyprzedaże

Jadłospis diety kopenhaskiej

Zapoznaj się z jadłospisem diety kopenhaskiej i sama oceń, czy jesteś w stanie ją stosować.

Dzień 1. i 8.

 • Śniadanie: kubek kawy, kostka cukru
 • II śniadanie: 2 jajka na twardo, gotowany szpinak, pomidor
 • Obiad: duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną

Dzień 2. i 9.

 • Śniadanie: kubek kawy, kostka cukru
 • II śniadanie: duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną
 • Obiad: plaster szynki, 2–3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień 3. i 10.

 • Śniadanie: kubek kawy, kostka cukru, grzanka
 • II śniadanie: gotowany szpinak, świeży owoc, pomidor
 • Obiad: plaster szynki, 2 gotowane jajka, sałata z olejem i cytryną

Dzień 4. i 11.

 • Śniadanie: kubek kawy, kostka cukru
 • II śniadanie: tarta marchewka, jajko na twardo, twarożek naturalny
 • Obiad: sałatka owocowa, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień 5. i 12.

 • Śniadanie: duża tarta marchew z cytryną
 • II śniadanie: duża chuda ryba
 • Obiad: befsztyk, sałata i brokuły

Dzień 6. i 13.

 • Śniadanie: kubek czarnej kawy, kostka cukru
 • II śniadanie: kurczak, sałata z olejem i cytryną
 • Obiad: 2 jajka na twardo, duża marchewka

Dzień 7. 

 • Śniadanie: kubek herbaty bez cukru
 • II śniadanie: chude grillowane mięso
 • Obiad: NIC

Jak zakończyć dietę kopenhaską?

Szybki powrót do starych nawyków żywieniowych (słodycze, słodkie napoje, przekąski między posiłkami, tłuste potrawy) gwarantuje powrót do wagi sprzed diety, czasem nawet z nawiązką. Szczególną uwagę przywiązuj do posiłków w pierwszych dniach po zakończeniu diety. Przez najbliższe dni i tygodnie, wartość kaloryczna codziennego menu nie powinna przekraczać 1000 kcal, a posiłki powinny być lekkostrawne. Stopniowo zwiększaj kaloryczność, ale unikaj cukrów prostych, białej maki i tłustych dań.

Dowiedz się więcej o sposobach na szybkie odchudzanie:
10 kilogramów w miesiąc? To zyskasz dzięki diecie Dukana!
Zdrowa dieta kopenhaska opracowana przez dietetyków! Zobacz jadłospis!
Oczyszcza, odchudza i leczy? Czy dieta dr Dąbrowskiej (warzywno-owocowa) jest skuteczna?