Kaloryczność ciasta francuskiego. Czy ciasto francuskie light jest dużo mniej kaloryczne?

ciasto francuskie kalorie fot. Adobe Stock, altana_studio
Ciasto francuskie: kalorie zawarte w jego 100 g wahają się od 335 do 558 kcal. To duży rozrzut. Najmniej kaloryczne są ciasta francuskie light, a najbardziej – gotowe płaty ciasta, które można kupić w marketach. Najwięcej w cieście francuskim jest tłuszczu (ok. 35 g), na drugim miejscu znajdują się węglowodany (ok. 30 g), a najmniej jest w nim białka (5-7 g).
Ewa Cwil / 04.05.2024 05:09
ciasto francuskie kalorie fot. Adobe Stock, altana_studio

Kaloryczność ciasta francuskiego zależy w dużej mierze od zawartości tłuszczu. Im jest ono tłustsze, tym więcej dostarcza energii i odwrotnie. Zazwyczaj mniej tłuszczu zawierają tradycyjne lub domowe wyroby, natomiast te produkowane przemysłowo są i bardziej tłuste, i bardziej kaloryczne. Dlatego wszelkie potrawy z wykorzystaniem ciasta francuskiego wykonane w domu będą mniej kaloryczne niż te kupione na mieście.

Spis treści:

 1. Ile kalorii ma ciasto francuskie?
 2. Ciasto francuskie — wartości odżywcze
 3. Ile kalorii mają różne wyroby z ciasta francuskiego?

Ile kalorii ma ciasto francuskie?

Domowe ciasto francuskie dostarcza ok. 425 kcal w 100 g. Bardziej kaloryczne jest ciasto francuskie w płatach, które można kupić w Lidlu, Biedronce, czy innych supermarketach – od 551-558 kcal w 100 g.

Sięgając na mieście po jakiekolwiek danie z ciasta francuskiego lub korzystając z gotowego ciasta w domu, lepiej zakładać wyższą kaloryczność, zwłaszcza jeśli jesteś na diecie odchudzającej.

Ciasto francuskie light — kalorie

Lżejsza wersja ciasta francuskiego może dostarczać mniej kalorii. Zwykle jest to ok. 335-390 kcal w 100 g dla gotowych płatów ciasta francuskiego light.

Ciasto francuskie — wartości odżywcze

Klasyczne, domowe ciasto francuskie dostarcza w 100 g:

 • 5 g białka,
 • 32,5 g tłuszczu (w tym 88 mg cholesterolu i 20 g nasyconych kwasów tłuszczowych),
 • 27,5 g węglowodanów.

Nie jest przy tym specjalnie bogatym źródłem mikroelementów, choć dostarcza sporo sodu. W 100 g zawiera:

 • 1,8 mg żelaza,
 • 338 mg sodu,
 • 225 µg witaminy A.

Nieco inaczej prezentują się wartości odżywcze ciasta francuskiego w postaci gotowych do pieczenia płatów:

 • 7,3 g białka,
 • 38,1 g tłuszczu (9,64 g nasyconych kwasów tłuszczowych),
 • 45,1 g węglowodanów.

Jest też więcej danych dotyczących zawartości mikroskładników:

 • wapń – 10 mg,
 • żelazo – 2,56 mg,
 • magnez – 16 mg,
 • fosfor – 60 mg,
 • sód – 249 mg,
 • cynk – 0,53 mg,
 • miedź – 0,114 mg,
 • magnez – 0,488 mg,
 • selen – 24,2 mg,
 • witamina A – 0 µg.

Zatem ciasto francuskie z marketu, takie gotowe do pieczenia, jest bardziej kaloryczne, zawiera znacząco więcej tłuszczu i węglowodanów oraz trochę więcej białka niż klasyczne ciasto francuskie szykowane w domu.

Ile kalorii mają różne wyroby z ciasta francuskiego?

Poniżej podajemy kaloryczność przeróżnych wyrobów, które wykonywane są z użyciem ciasta francuskiego. Kaloryczność przytaczamy opierając się głównie na danych producentów. Dlatego trzeba pamiętać, że przygotowane w domu danie z ciastem francuskim może mieć inną kaloryczność, gdyż wszystko zależy od ciasta, jego ilości oraz ilości użytych pozostałych składników. Proponujemy więc podawane przez nas kaloryczności traktować jako orientacyjne.

Ile kalorii ma parówka w cieście francuskim?

Przygotowana w domu parówka w cieście francuskim może dostarczyć jedynie ok. 270 kcal na 100 g, ale kupiona w markecie będzie bardziej kaloryczna i dostarczy nawet 406 kcal (Carrefour) lub 478 kcal (Frisco) na 100 g.

Ile kalorii ma parówka w cieście francuskimfot. Ile kalorii ma parówka w cieście francuskim/ Adobe Stock, Sławomir Fajer

Ile kalorii ma ciasto francuskie z jabłkiem?

W zależności od źródła i producenta, ciasto francuskie z jabłkiem dostarcza od 348 do 393 kcal w 100 g. Jedna sztuka waży ok. 70 g i dostarcza 244-275 kcal.

Ciasto francuskie z kapustą i grzybami: kalorie

Ponownie – kaloryczność zależy od producenta. Np. Putka swoje paszteciki z ciasta francuskiego z kapustą i pieczarkami oznacza kalorycznością 309 kcal na 100 g. Przygotowane w domu mogą dostarczać o wiele mniej kalorii, bo tylko 160 kcal w 100 g.

Ile kalorii ma ciasto francuskie z czekoladą?

Np. rogalik francuski z ciasta francuskiego z czekoladą (Putka) dostarcza 469 kcal w 100 g i 329 kcal w jednym rogaliku (70 g). Inne źródła podają, że kaloryczność takich produktów może być niższa 356 kcal w 100 g/Kaufland, 303 kcal w 100 g/Lidl, 414 kcal w 100 g/Dan Cake).

Przeciętne ciastko z ciasta francuskiego z czekoladą waży ok. 150 g i dostarcza ok. 670 kcal. W domu możesz przygotować ciasto francuskie z Nutellą.

Ciastko francuskie z budyniem: kalorie

Zwykle przyjmuje się, że na 100 g ciasta francuskiego budyń dodaje ok. 105 kcal ekstra. Zatem przeciętne takie ciasteczko francuskie z budyniem dostarczy ok. 473 kcal w gramaturze 200 g – tyle ważą zwykle takie słodkości.

Ciasto francuskie ze szpinakiem: kalorie

Orientacyjnie ciastko z ciasta francuskiego, szpinaku i sera dostarcza od 229 do 305 kcal w 100 g. Wiele zależy od ilości poszczególnych składników, które wchodzą w skład gramatury. Im więcej sera, tym bardziej kaloryczna potrawa. Im więcej szpinaku, tym ma ona mniej kalorii.

Źródło: USDA Food Data

Czytaj także:
Jak piec ciasto francuskie, żeby zawsze się udało?
Co zrobić z ciasta francuskiego na słodko, a co na słono? Przepisy
Croissanty — jak zrobić francuskie rogaliki?

Redakcja poleca

REKLAMA