Rozmaite wydarzenia rodzinne wymagają wyboru konkretnego rodzaju zaproszeń. Jakimi prawami rządzi się zaproszenie na pępkowe, na urodziny, a jakimi na rocznice?
Czytaj więcej
Jeśli mamy wrażenie, że nawet "przepisowe" 8 godzin snu nie zapewnia nam należytego wypoczynku, warto zastanowić się nad zwiększeniem swojej dziennej aktywności. Zwłaszcza w formie regularnych ćwiczeń fizycznych, gdyż pobudzenie organizmu wysiłkiem fizycznym zapobiega bezsenności.
Czytaj więcej
Prawidłowo rozwinięte niemowlę ma wrodzone predyspozycje do trwającej kilka lat nauki mowy. Nie dzieje się to jednak samoczynnie i zdolności tej trzeba pomóc, by dziecko nauczyło się mówić.
Czytaj więcej
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zjawisk w parapsychologii jest prekognicja. Zgodnie z łacińską etymologią tego słowa oznacza ono „przewidywanie” i jest używane na określenie wiedzy, posiadanej na temat przyszłych zdarzeń bez możliwości jej racjonalnego pozyskania.
Czytaj więcej
Można wróżyć z fusów albo z kamieni, ale cóż powie nam więcej o człowieku od ciepłego wnętrza jego dłoni? Poniżej przedstawiamy typy dłoni, jakie wyróżnia się w chiromancji.
Czytaj więcej
Szynka parmeńska – po włosku prosciutto di Parma – to przysmak pochodzący z północnych Włoch. Należy do rodzaju szynek surowych prosciutto crudo.
Czytaj więcej
Amaretto to znany na całym świecie włoski likier migdałowy, o zawartości alkoholu ok. 25%-30 %. Produkuje się go z migdałów, pestek moreli, wiśni lub brzoskwiń, a także wanilii, ziół i przypraw. Ma słodki posmak z lekką nutą goryczy.
Czytaj więcej
Włoska polenta, podobnie jak rumuńska mamałyga, jest prostą, ludową potrawą, sprawdzającą się tak w formie głównego dania, jak i podana jako dodatek do niego.
Czytaj więcej
Po okresie przygotowawczym (0-9 miesiąca życia płodowego), melodii (0-1 roku życia), wyrazu (1-2 roku) i zdania (2-3 roku), nadchodzi dłuższy, bo trwający do wieku ok. 7 lat czas nazywany okresem swoistej mowy dziecięcej.
Czytaj więcej