Jest stałym bywalcem barów, gdzie pełni rolę popularnego składnika drinków i koktajli. Tworzy wybitnie udany związek z kawą, zwłaszcza w towarzystwie śmietanki lub lodów, posypanych wiórkami kokosowymi. Kochają go słodycze, ciasta, napoje na bazie mleka a także owoce. Likierem amaretto można polać np. sałatkę owocową. Jest idealnym, aromatyzującym składnikiem słodkich napojów, deserów i dodatków – np. czekolady (także pitnej), kremu czy syropu.
Ciasta
Likieru można użyć jako składnika ciasta czekoladowego lub marmurkowego, z dodatkiem owoców (np. malin). Jego smak urozmaici babkę wielkanocną. Może z powodzeniem zastąpić rum, likier kawowy albo słodką marsalę w deserze tiramisu. Zobacz przepis: Tiramisu. Na jego bazie upieczemy słodkie, aromatyczne bułeczki maślane lub ciasteczka – najsłynniejsze z nich nazywają się amaretti i powstają ze zmielonych migdałów, ubitych białek i likieru amaretto, łączonych czasem kremem czekoladowym lub dżemem. Stanowią dodatek do wina, lodów lub innych deserów. Doskonałym dodatkiem (zwłaszcza do kawy) są również biscotti – ciastka w formie opieczonych kromek z rodzynkami i orzechami włoskimi.
Zobacz także: Ciasta na zimno
Drinki
Amaretto występuje w kilku rodzajach, np. Amaretto Bols, dodawany do drinków, Amaretto Florence (produkowany według oryginalnych, włoskich receptur), Amaretto Dream czy Amaretto Kakao, którym nasącza się tiramisu. Najprostszy koktajl na bazie amaretto powstaje z mleka z dodatkiem likieru, kostek lodu i wiórków czekoladowych lub kokosowych. Amaretto komponuje się również z wódką (Amaretto Slinger), np. tequilą (Cabalo), winem, ginem i whisky (Godfather), do którego dodaje się również kwaskowaty sok z limonki.
Przepisy na drinki:
Amaretto Flirt
30 ml likieru amaretto
30 ml soku pomarańczowego
wytrawne wino musujące dla uzupełnienia
kilka kostek lodu
plasterek pomarańczy
Likier, sok pomarańczowy i kostki lodu wymieszać w shakerze. Po przelaniu do kieliszka uzupełnić winem, a brzeg ozdobić plasterkiem pomarańczy.