Polenta z grilla.

Polenta - jak przygotować i z czym podawać

Włoska polenta, podobnie jak rumuńska mamałyga, jest prostą, ludową potrawą, sprawdzającą się tak w formie głównego dania, jak i podana jako dodatek do niego.
Polenta z grilla.

Co to jest?

Polenta ma konsystencję kleistej, żółtej papki, formowanej z mąki lub kaszki kukurydzianej. Kiedyś do jej sporządzenia używano mąki kasztanowej. Najprostszym sposobem podania polenty jest przełożenie gotowej masy do niskiego naczynia, by wystygła, krojenie jej na kawałki i grillowanie. Często podaje się ją z masłem, serem czy z dodatkiem sosu (np. pomidorowego lub bulionu), a sposobów podania polenty jest we włoskiej kuchni kilkaset.

Polenta występuje w trzech głównych odmianach – żółtej, białej oraz czarnej (polenta nera). Innym rodzajem jest polenta con la zucha, podobnie jak nera przygotowuje się ją z gryki, z dodatkiem masy dyniowej i serwuje z ciepłym mlekiem.

Przygotowanie

Polentę gotujemy w wysokim naczyniu, ponieważ pryska i można się poparzyć. Aby sporządzić polentę, należy systematycznie dodawać kaszkę kukurydzianą do gotującej się, osolonej wody. Aby ze zbitej mąki nie utworzyły się kluseczki trzeba mieszać wodę łyżką. Sekret przygotowywania polenty polega na tym, by nadać jej odpowiednią twardość, ale też z tym nie przesadzić. W tym celu można przygotować dwa garnki z wrzącą wodą i kiedy polenta zaczyna tężeć, dolewać wrzątku z drugiego garnka. Po stosunkowo długim czasie gotowania (ok. 30-45 min.) na dnie powinna utworzyć się skorupa. Polenta natomiast będzie odchodzić od ścianek i się od niej oddzieli. To znak, że jest gotowa.


Opcja dla wygodnych i zamożnych - na rynku włoskim znaleźć można urządzenia mieszające polentę, automatycznie dozujące mąkę.

Z czym podać?

Aby przygotować polenta nera należy zamiast mąki kukurydzianej użyć kaszy gryczanej. Biała i czarna polenta idealnie pasują do ryb – podsmażone układa się na polencie i posypane parmezanem zapieka.

Paski polenty należy opiec równomiernie z każdej strony. Można to zrobić na ruszcie lub w piekarniku. Polentę można zapiec z szynką parmeńską, z kurczakiem, pieczarkami, rybami, krewetkami, chilli (obtoczone mieloną papryczką - w formie przypominającej frytki), a nawet owocami, np. pomarańczą. Dobrze komponuje się z ziołami, przed pieczeniem można ją posypać także cynamonem.

Zobacz także: Jak zrobić zapiekaną polentę?