Przyjęcie z okazji narodzin dziecka
Nie ma sztywnych reguł organizujących formę zaproszeń na tzw. pępkowe. Mogą one być zarówno oficjalne i pisemne, jak i osobiste lub telefoniczne – zwłaszcza w przypadku przyjęcia organizowanego przez współpracowników lub tzw. przyjęcia - niespodzianki. Sklepy papiernicze oferują mnogość kartek dostosowanych do tej okazji. Do drukowanego zaproszenia można dołączyć skrót RSVP (czyli prośbę o odpowiedź), który pozwoli nam zorientować się w liczbie gości. Najlepiej wysłać je na co najmniej miesiąc przed planowaną imprezą, by dać czas gościom na kupno prezentu. Można umieścić na zaproszeniu pewne sugestie dotyczące prezentu – jeśli płeć dziecka nie jest wystarczającą wskazówką, warto dodać informacje „naprowadzające” w stylu: „pokoik dziecinny jest żółto-niebieski”. Od pewnego czasu nie tylko matka jest osobą wiodącą prym na pępkowym – ojcowie również odgrywają ważną rolę, a czasem nawet organizują je samodzielnie dla znajomych.
Pierwsza komunia i bierzmowanie
Zaproszenia na te uroczystości są oficjalne i należy wystosować je z odpowiednim wyprzedzeniem. Gośćmi są zazwyczaj członkowie najbliższej rodziny i przyjaciele, dlatego zaproszenia na uroczysty obiad powinny być jednocześnie oficjalne i serdeczne. Można je złożyć zarówno w formie papierowej, jak i przez telefon lub osobiście.
Przyjęcie z okazji 15 urodzin
W pewnym wieku nastolatki wolą spędzić swoje urodziny raczej z rówieśnikami niż z rodzicami, można im jednak pomóc przy zaproszeniach. Te ostatnie nie muszą mieć formy oficjalnej, najczęściej przygotowują je sami solenizanci. Jeśli przyjęcie odbywa się w domu rodziców, warto zaznaczyć, czy zezwalamy na przyprowadzenie osób towarzyszących oraz kiedy impreza może się skończyć. Zamieśćmy też dane kontaktowe, które mogą się przydać rodzicom gościa. Prezenty na urodziny są oczekiwane, ale nie powinno się wspominać o nich w zaproszeniu. Można dołączyć do niego kartkę na odpowiedź, którą adresat może odesłać.
Zakończenie szkoły
Drukowane zaproszenia z tej okazji są zazwyczaj dostarczane przez szkołę i są formułowane w oficjalnym stylu. Uczniowie otrzymują je w imieniu szkoły lub klasy z informacją na temat daty wydarzenia i wydrukowanym własnym nazwiskiem. Do uczestnictwa w uroczystości zaprasza się również rodzinę ucznia. W przypadku balu dla absolwentów nazwiska gospodarzy powinny się znaleźć na spodzie zaproszenia – najważniejsi są wychowankowie i goście zapraszani na uroczystość.
Rocznice
Zaproszenie na rocznicę ślubu zazwyczaj zawiera informację, jaka to rocznica. W przypadku srebrnej rocznicy (oznaczającej 25 lat wspólnego pożycia) obwódki zaproszenia często są właśnie w tym kolorze, odpowiednio przy złotej (50 lat małżeństwa) – złote. Problemem mogą być inne daty, np. wesele gliniane (9 lat) czy perłowe (30 lat), mało kto jednak urządza rocznice z okazji tych dat. Forma zaproszenia jest zawsze dostosowana do charakteru imprezy.