Jak karmić wcześniaka?

Wcześniak wymaga specjalnego żywienia. Jest zazwyczaj bardzo mały i bardziej wrażliwy na wszelkiego rodzaju infekcje. Nie jest też w stanie ssać piersi tak efektywnie, jak robi to dziecko urodzone w terminie i wymaga specjalnej opieki ze strony lekarzy, ale pamiętaj, że żaden specjalista nie zastąpi mu matki.

Jak karmić wcześniaka?

Wcześniak, czyli maleństwo

Rzecz komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku wcześniaków, ponieważ muszą one być umieszczone w inkubatorze. Przy infuzji dożylnej i innych procedurach medycznych karmienie piersią może okazać się niemożliwe.

Zobacz też: Czy znasz przeciwwskazania do karmienia piersią?

Lekarz nie zastąpi matki

Wielu rodziców czuje się bezsilnie wobec sytuacji, w której ich dziecko wymaga tak wielkiej uwagi ze strony lekarzy, jednak tylko matka jest w stanie zapewnić maluchowi idealny pokarm. Twoje mleko jest idealnie opracowane przez Twój organizm, bez względu na to, czy dziecko jest wcześniakiem, czy też nie.

Zdrowe przekąski: TOP 9 według Polki.pl

Przechowaj pokarm dla malca

Istnieją alternatywne sposoby karmienia, które możesz zastosować u przedwcześnie urodzonego dziecka. Odciąganie pokarmu pomoże Ci w odczuwaniu więzi z maluchem, nawet jeśli nie możesz trzymać go w ramionach; ponadto możesz przechowywać odciągnięty pokarm do czasu, kiedy dziecko będzie mogło być nim karmione.

Zobacz też: Jak odciągać i przechowywać mleko z piersi?

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)