Czy wiesz co robić gdy dziecko nie chce jeść?

Fakt, że twoje dziecko jest niejadkiem spędza ci sen z powiek? Podpowiadam co robić kiedy dziecko nie chce jeść.

Po pierwsze zastanów się czy twoje zmartwienia nie są odrobinę na wyrost. Pamiętaj, że dziecko może zjeść mniej niż ty i być może zaspokaja swoje zapotrzebowanie na jedzenie tą ilością pożywienia, które zjada. A może między posiłkami dziecko sięga po kaloryczne przekąski, stanowiące dla niego pełnowartościowy posiłek? Nakłanianie dziecka do jedzenia zbyt dużych ilości, w przyszłości może być dla niego przyczyną poważnych problemów, takich jak zaburzenia jedzenia czy otyłość.

Jeżeli twoje dziecko odmawia zjedzenia obiadu, nie stosuj przymusu. Pozwól mu zrezygnować z posiłku, zapowiedz jednak, że przed kolejnym nie dostanie nic do jedzenia. Ważne, by wykazać się konsekwencją, której skutkiem będzie prawdopodobnie zjedzony podwieczorek.

Jak rozwijać pasje dziecka?

Postaraj się, by jedzenie dziecku kojarzyło się z czymś przyjemnym. Godziny spędzone nas zimnym kotletem, który rodzice wmuszają w swoje dziecko, nie spowodują że będzie ono chętniej jadło. Włącz dziecko w proces przygotowania posiłków, pokaż mu że gotowanie to dobra zabawa. Spraw, by czas posiłku był miłym rytuałem, okazją do spotkania z domownikami i pobycia razem.

Czasem zdarza się, że brak apetytu u dziecka ma podłoże fizjologiczne, związane jest z infekcją w organizmie lub innymi kłopotami zdrowotnymi. Jeżeli masz takie podejrzenia koniecznie skontaktuj się z lekarzem pediatrą.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)