Walentynki z dziećmi fot. Adobe Stock

Walentynki z dzieckiem - jak je spędzić?

Walentynki to szczególny czas miłości! Tego dnia obdarowujemy się prezentami, kwiatami i ciepłymi słowami. Sprawdź, jak spędzić je z dzieckiem, by na długo je zapamiętało!
/ 11.02.2019 14:55
Walentynki z dziećmi fot. Adobe Stock

Dzień św. Walentego to idealny dzień na wzmocnienie więzi rodzinnych. W tym dniu wygłupy i szaleństwo są jak najbardziej wskazane!

Walentynki z dzieckiem – okazja do rozmowy o uczuciach

Tradycja obchodzenia dnia św. Walentego zagościła w naszym kraju już kilkanaście lat temu. Choć czternasty dzień lutego kojarzymy przede wszystkim z zakochanymi parami i romantycznymi kolacjami przy świecach, ten dzień można wykorzystać również do przekazania mądrych wartości najmłodszym. 

Dzieci są bacznymi obserwatorami otaczającej je rzeczywistości. Czerpią wzorce z postaw dorosłych, przyglądają się relacjom między rodzicami, którzy są dla nich pierwszym w życiu autorytetem. Wiele osób krytykuje walentynki za ich komercjalizację i za koncentrację ludzi na wydawaniu pieniędzy na tandetne gadżety. Fakt jest jednak taki, że ten dzień można wykorzystać z ogromnym pożytkiem dla całej rodziny.

Opowiedz dziecku o św. Walentym!

Święty Walenty to nie tylko patron zakochanych, ale także obrońca przed chorobami. To właśnie jego uczucie do niewidomej córki strażnika uleczyło młodą kobietę. Historię warto opowiedzieć dzieciom, by wiedziały jak ważne w życiu są uczucia, wartości i dobroć. W końcu nie tylko w walentynki powinniśmy "okazywać serce" swoim bliskim!

Spędźcie razem więcej czasu

Walentynki to wspaniała okazja do tego, by wzmocnić więzi rodzinne. Co warto zrobić? Zaplanuj rodzinny wypad za miasto, długi spacer, pieczenie ciasta albo wyjście do kina. Pomysłów jest wiele, zróbcie razem po prostu coś, co lubicie!

Poczucie własnej wartości

Walentynki to dobry moment na rozmowę dotyczącą samoakceptacji. Warto od samego początku kształtować dziecko w duchu mądrego poczucia własnej wartości. Nie narcyzmu, lecz pewności siebie, umiejętności współpracy z innymi przy jednoczesnym bronieniu własnego zdania. Uczmy dziecko miłości własnej, bycia dobrym dla samego siebie!

Dzień zabaw i wspólna kolacja przygotowana w domu

Walentynki możecie spędzić w domu. Zorganizujcie długi seans filmowy, pograjcie razem w gry planszowe, a wieczorem wspólnie przygotujcie wykwintną kolację. Możecie także wspólnie z dzieckiem przygotować upominki walentynkowe dla najbliższych. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów!

Polecamy: Zabawy dla dziecka

1. Serduszka – magnesy

Do ich wykonania potrzebne będą:

 • małe drewniane deseczki w kształcie serca,
 • farby plakatowe,
 • cekiny, guziczki,
 • klej,
 • małe, okrągłe magnesy.

Poproś dziecko, by pomalowało drewnianą deseczkę w dowolny sposób. Gdy farba wyschnie, ponaklejajcie na serduszka cekiny, a z tyłu serca naklejcie magnesy. Gdy wszystko wyschnie, serduszka – magnesy będą gotowe!

2. Serduszka z galaretki

Do wykonania słodkich serduszek potrzebne wam będą:

 • opakowanie ulubionej galaretki owocowej,
 • foremka do wycinania ciasteczek w kształcie serduszek,
 • duży, głęboki talerz.

Przygotuj z dzieckiem galaretkę według przepisu podanego na opakowaniu. Gotową masę przelej do dużego, głębokiego talerza. Gdy galaretka stężeje, poproś dziecko, by za pomocą foremki do ciasteczek wycięło z galaretki serduszka. Następnie przełóżcie serca na inny talerzyk i ozdóbcie bitą śmietaną w sprayu. Deser jest gotowy!

3. Walentynkowe świeczniki

Przygotuj z dzieckiem oryginalne, walentynkowe świeczniki dla najbliższych!
Potrzebne będą:

 • ładne, niewysokie naczynie,
 • specjalne farby do szkła.

Poproś malucha, by namalował na szkle dowolny motyw. Poczekajcie, aż farba wyschnie. Do środka włóżcie zapachowy tea-light. Gotowy świecznik możecie ładnie zapakować i podarować ukochanej babci czy cioci!

4. Wazon z butelki

Taki wazon przyda się na czerwone róże.
Przygotujcie:

 • szklaną butelkę,
 • kolorowe serwetki z bibuły,
 • nożyczki,
 • starą gazetę,
 • pędzelek,
 • klej.

Potnijcie lub podrzyjcie serwetki na kawałki. Następnie zmieszajcie klej z wodą (dwie części kleju na jedną część wody) i pokryjcie butelkę cieniutką warstwą gotowej mieszanki. Ostrożnie przyklejcie kolorowe kawałki serwetek na całej powierzchni butelki. Zanim wstawicie kwiat do wazonu, klej musi wyschnąć. Podobnie możecie ozdobić inne, niepotrzebne opakowania i przechowywać w nich na przykład biżuterię.

Zobacz także:Niedługo walentynki! Zrób laurkę z dzieckiem!Zaproszenia na imprezę walentynkową - zobacz nasze propozycje!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/08.02.2012 16:01
Ciekawe pomysły na walentynki z dzieckiem. Warte do wykorzystania.