19 filmów na walentynki o związkach (tych trudnych i nie tylko), wielkiej miłości i... rozstaniach

Filmy na walentynki to nie tylko komedie romantyczne, lecz także produkcje, które dotykają najczulszych strun. Zabawne lub dramatyczne, stare lub nowe. Polecamy m.in. Nasze noce, Lepiej późno niż później czy Zanim się pojawiłeś.
Edyta Liebert / 10.02.2022 05:00

Walentynki rządzą się swoimi prawami i najczęściej obchodzi się je w restauracji lub w kinie. Jeśli tegoroczne walentynki będą miały bardziej domowy charakter, proponujemy listę filmów na walentynki, przy których nie będziecie się nudzić, które nie są oklepane ani banalne. W przerwie zawsze można obejrzeć „Oszusta z Tindera” ;).

Filmy to zawsze dobry pomysł na wieczór - walentynki są czasem, kiedy łatwo przesadzić: z makijażem, pomysłem, dodatkami czy ubiorem. Warto postawić na pyszne przekąski lub przygotować walentynkową kolację dla dwojga jako preludium do seansu. 

Pamiętaj, że w ten wieczór serwisy streamingowe przechodzą istne oblężenie - warto wcześniej się przygotować i kupić film online lub na DVD czy innym nośniku, by pomysł nie spalił na panewce. A więc po jakie filmy warto sięgnąć na walentynki? 

Polecamy wybór klasyków i... kreskówek. Warto przypomnieć sobie kultowe produkcje albo sięgnąć po stare kino. Niemniej jednak mamy wyjątkową propozycję, która wyciśnie z was łzy: obejrzyjcie dwa filmy w doborowej obsadzie. Dlaczego? W obu przypadkach w rolach głównych występują Jane Fonda oraz Robert Redford.

„Boso w parku”, 1967

Przezabawna produkcja komediowa o świeżo upieczonych małżonkach, którzy uczą się życia razem i życia w nowym lokum. Na swojej drodze spotykają ciekawe osobowości, są też na skraju rozstania, by w kulminacyjnym momencie zdać sobie sprawę z tego, że łączy ich wielka miłość.

Komedia jest lekka, figlarna, piękna - przenosi nas do lat 60., kreśli uniwersalną historię o byciu w związku na dobre i złe.  W rolach głównych rewelacyjna Jane Fonda i Robert Redford - piękni, młodzi, niebywale utalentowani.

Boso w parku - kadr z filmufot. Kadr z filmu Boso w parku/ONS.pl

Jane Fonda i Robert Redford praktycznie razem zaczynali karierę w latach 60. W 2017 roku razem odebrali nagrodę Festiwalu w Wenecji za całokształt twórczości. Ten duet jest tak wiarygodny na ekranie, że nie sposób oderwać od nich oczu. Nic dziwnego, że para ta ponownie zagrała zakochaną parę... 50 lat później. Potraktuj zatem „Boso w parku” jako prequel do filmu „Nasze noce”. 

„Nasze noce”, 2017

Robert Redford podkreślał, jak istotne jest dla niego to dzieło, które współtworzył. Wyznał reporterom, że bardzo zależało mu, by „przed śmiercią zrobić film z Fondą”. Udało się. Wyszło emocjonalne arcydzieło, w którym głównymi bohaterami jest para seniorów, a nie szalonych, pełnych wigoru kochanków. Niewiele jest filmów kreślących podobne historie (tu polecamy np. „Miłość” Michaela Hanekego lub animowany „Odlot” Pete'a Doctera). 

Chemię między aktorami czuć we własnych czterech ścianach i niemal wychodzi z ekranu - ich opowieść jest tak wiarygodna i prawdziwa, że potrafi wycisnąć łzy wzruszenia, ale też spowodowane śmiechem. Nie dość, że to okazja, by na ekranie obejrzeć świetnie zagraną miłość, to również przyjaźń - zarówno w filmie, jak i w życiu. Jak mówiła Jane Fonda podczas promocji filmu, praca nad nim była wyjątkowa:

Żyję dla scen seksu z Robertem. Cudownie całuje. Tak samo dobrze się bawiłam podczas tych scen jako 20-latka, jak i teraz, gdy dobiegam 80-tki - powiedziała Fonda.

Jane Fonda Robert Redfordfot. Jane Fonda i Robert Redford/ONS.pl

Zanim się pojawiłeś, 2016

Poza naszą topową dwójką w zestawieniu tegorocznym znalazł się wysoko też hit 2016 roku: „Zanim się pojawiłeś”. Jest to podszyty humorem wyciskacz łez i opowieść o prawdziwej miłości, której szczęśliwe zakończenie nie jest pisane. Świetna w tej roli Emilia Clarke gra oddaną opiekunkę sparaliżowanego bogacza. Wypadek przekreślił jego szanse na szczęście, ale pojawienie się dziewczyny z miasteczka ożywia jego codzienność i między tą dwójką zawiązuje się unikalna więź.

To klasyczny melodramat, ale w bardzo dobrym stylu. Obrazuje istotę poświęcenia i miłości ponad podziałami, na przekór przeciwnościom losu. Czy to idealny film na walentynki? Nie, jeśli chcecie się wyłącznie dobrze bawić bez snucia refleksji egzystencjalnych.

Zanim się pojawiłeś - kadr z filmufot. Kadr z filmu Zanim się pojawiłeś/Materiały prasowe

Na pewno, być może, 2008

Kolejną trafioną pozycją jest film na walentynki o miłościach. Tak, kilku miłościach, namiętnych, opartych na przyjaźni i tych, które rodzą się w szkole średniej. „Na pewno, być może” jest pozycją obowiązkową - pokazuje, jak istotne jest dojrzewanie do prawdziwego uczucia a także, że niekiedy najbardziej oczywiste rzeczy są niewidoczne dla oczu. Prawdziwego uczucia nie należy mierzyć jedynie namiętnością czy czasem trwania: możliwe, że wymaga kompromisów i przychodzi w momencie, w którym wydaje się, że nie znajdzie się dla niego miejsca.

Na pewno być może - kadr z filmufot. Kadr z filmu Na pewno, być może/Materiały prasowe

Jeśli czujesz niedosyt, w naszej galerii znajdziesz 15 innych propozycji filmów na walentynki.

Tekst na podstawie artykułu Marty Wilczkowskiej, pierwotnie opublikowany 02.02.2013. 

Czytaj także:
Pomysły na walentynki - 10 najlepszych propozycji na 14 lutego
Życzenia walentynkowe dla mamy

Redakcja poleca

REKLAMA