Relacje międzyludzkie krok po kroku

Pan Byk, gdy się już przekona, że trafił na właściwą kobietę, będzie tak długo obok niej chodził, aż wychodzi to, o co mu właśnie chodzi. / fot. Fotolia
Jak zadbać o dobre relacje z innymi? O czym powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy prawidłowo się porozumieć? Jak pokonywać przeszkody, które utrudniają komunikację? Jak najlepiej zażegnać konflikt? Jak atmosfera rozmowy wpływa na jej przebieg? Co zrobić, by lepiej rozumieć partnera? Odpowiadamy na te i inne pytania z zakresu relacji międzyludzkich.
/ 20.07.2011 14:28
Pan Byk, gdy się już przekona, że trafił na właściwą kobietę, będzie tak długo obok niej chodził, aż wychodzi to, o co mu właśnie chodzi. / fot. Fotolia

Jak być lubianym przez innych?

Czy wiesz, że sposób myślenia o świecie wpływa na twoje relacje z otoczeniem? Możesz wykorzystać tę wiedzę, by sprawić, żeby ludzie naprawdę cię lubili. Czy wiesz, że wcale nie musisz być duszą towarzystwa, by inni czuli się dobrze w twoim towarzystwie?

Polecamy: Jak tworzyć dobre relacje z innymi?

Jak znaleźć wspólny język?

Skuteczna komunikacja to "bycie zrozumianym". Chcesz, by inni bez trudu rozumieli twoje intencje? Jakie trzy elementy są kluczowe dla pomyślnej komunikacji? Przekonaj się, że sprawna komunikacja wcale nie jest trudna - wymaga tylko nieco starań.

Polecamy: Jak sprawnie komunikować się z ludźmi?

Chciałbyś porozumiewać się bez przeszkód?

Starasz się, ale w dalszym ciągu nie potraficie się zrozumieć? Prawdopodobnie niepowodzenia w komunikacji są rezultatem mylnego odczytania waszych intencji. Indywidualne doświadczenia, przyzwyczajenia i wzorce wyniesione z domu mogą osłabiać nasze zdolności słuchania i reagowania na komunikaty innych osób. Jakie czynniki przeszkadzają w komunikacji? Jak pokonywać takie przeszkody?

Polecamy: Jak pokonywać przeszkody w komunikowaniu się?

Zadbaj o atmosferę rozmowy

Powszechnie wiadomo, że dialog prowadzi się lepiej w przyjaznej, miłej atmosferze. Podczas rozmowy powinniśmy unikać skrajnych emocji, aby wymiana zdań nie zamieniła się w kłótnię. Jak sprawić, żeby każda rozmowa kończyła się obopólnym zrozumieniem? Oto kilka sposobów na kontrolowanie sytuacji.

Polecamy: Dlaczego atmosfera rozmowy jest taka ważna?

Poniosły was nerwy?

Sytuacja jednak wymknęła się spod kontroli i doszło do ostrej wymiany zdań? Przeżywacie "ciche dni", ponieważ żadne z was nie wie, jak załagodzić spór? A może zamierzasz wyciągnąć rękę do zgody - chcesz porozmawiać, ale brakuje ci argumentów? Istnieje kilka strategii rozwiązywania konfliktów. Sprawdź, która z nich jest najlepsza.

Polecamy: Jak najlepiej rozwiązać konflikt?

Chciałbyś zrozumieć język kobiet?

Kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, formułują swoje wypowiedzi w dość złożony i okrężny sposób. Poza znaczeniem poszczególnych słów, kobiety przykładają również wagę do tonu głosu, intonacji i tempa mówienia, które mogą być nośnikiem istotnych informacji. Chciałbyś zrozumieć skomplikowany system komunikacji płci pięknej? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Polecamy: Jak zrozumieć intencje kobiety?

Jak porozumieć się z mężczyzną?

Zazdrościsz koleżankom, które bez przerwy otacza grupa adoratorów? Czy chciałabyś być uwodzicielką, ale nie bardzo wiesz, jak się do tego zabrać? A może kompletnie brak ci odwagi w kontaktach z mężczyznami? Uważasz się za nieatrakcyjną, doszukujesz się w sobie samych mankamentów? To wielki błąd, lecz nie taki, którego nie można by skorygować. Powinnaś skupić się na swoich mocnych stronach. Wyeksponowanie swoich zalet z pewnością poprawi twoje relacje z mężczyznami. W poniższym artykule podpowiadamy, w jaki sposób usprawnić komunikację z mężczyzną.

Polecamy: Jak usprawnić komunikację z mężczyzną?

Uwodź słowem

Wbrew pozorom sztuka prawienia komplementów wcale nie należy do łatwych. Komplement wcale nie musi być długi i wyrafinowany. Najważniejsze, by nie brzmiał sztucznie i wyrażał treści, które chcemy przekazać. Czy wiesz jakie elementy wzmacniają pochlebstwo?

Polecamy: Jak prawić komplementy?

Chcesz uwiarygodnić komplement?

Schlebiając drugiej osobie, wykorzystujemy środki, którymi posługiwali się antyczni mówcy. Czy figury retoryczne naprawdę działają na odbiorcę? W jaki sposób szyk wyrazów w zdaniu może wpłynąć na odbiorcę? Jak sprawić, by komplement, który wypowiadamy, brzmiał szczerze? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Polecamy: Kiedy wierzymy w komplementy?

Czytaj gesty

Zdaniem psychologów, komunikacja werbalna jest tylko jednym sposobów przekazywania informacji. Oprócz słów, do wyrażania myśli służą nam również gesty, wygląd, mimika twarzy czy ton głosu. Czy wiesz, że mowa ciała w dużej mierze kształtuje naszą wypowiedź? Gesty mogą podkreślić nasze słowa albo całkowicie zmienić ich znaczenie. Czy mowa ciała wpływa na to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych? Co mówią nasze gesty?

Polecamy: Znaczenie gestów

Redakcja poleca

REKLAMA