Relacje z innymi
Bardzo często używam porównania, że każdy z nas żyje w swoim własnym matriksie, i kiedy już sobie w pełni zdasz z tego sprawę, to dalej masz wybór: albo dalej innym pozwalać w pełni kontrolować Twoją rzeczywistość, albo zacząć ją samemu kreować. Możesz wybrać: niebieska lub czerwona pigułka.
Jeżeli chciałbyś, żeby Twoja rzeczywistość została taka, jaka jest, to pewnie nie czytałbyś tej książki, więc zajmijmy się drugą opcją. Żeby móc zmieniać swój świat, najpierw dobrze byłoby zmienić zasady, które nim kierują.
Teraz zajmujemy się tym, jak tworzyć przyjaźń, więc zajmiemy się tymi regułami, które rządzą Twoimi regułami w relacjach z innymi. To znaczy — rządziły do tej pory, bo Ty możesz sam decydować, jakie one będą!
Zobacz też: Jak krytykować, nie raniąc?
Jak to zrobić?
Bardzo prosto! Obiecywałam, że techniki w tej książce będą łatwe, i tak będzie. Teraz chcę Cię poprosić, żebyś wnikliwie spojrzał w głąb siebie i zapisał sobie, co myślisz o innych ludziach i o sobie.
A zatem co tak naprawdę myślisz o innych ludziach? Zapisz te myśli, które przychodzą Ci do głowy. A co myślisz o swoich umiejętnościach tworzenia i utrzymywania przyjaźni? A jaki stopień ważności mają w Twoim życiu przyjaźń i dobre relacje z innymi? Jaki jesteś w stosunku do innych ludzi? Jaki jesteś dla swoich przyjaciół?
A teraz pytanie, które może być dla Ciebie trudne albo może nigdy się nad nim nie zastanawiałeś, ale teraz jest odpowiedni moment. Więc proszę, odpowiedz sobie na pytanie: po co jesteś tutaj na tym świecie?
Na koniec
Chciałabym, żebyś teraz przyjrzał się uważnie temu wszystkiemu, co powyżej napisałeś. To tak naprawdę są Twoje przekonania na temat innych ludzi, przyjaźni i Twoich relacji z innymi. Niektóre z nich pomagają Ci w relacjach z innymi, niektóre stoją Ci na przeszkodzie i ograniczają Twój krąg przyjaciół.
Bo jak masz z ufnością patrzeć na innych, gdy może myślisz sobie, że ludzie potrafią być okrutni i fałszywi? Jak możesz myśleć o powiększeniu grona przyjaciół, jeżeli nie umiesz rozmawiać z innymi albo myślisz o sobie, że jesteś nieśmiały? Wszystko, co Cię spotyka, interpretujesz zgodnie ze swoimi przekonaniami. I nie jest ważne tak naprawdę, jacy są ludzie i jak Ty się zachowujesz, tylko jak interpretujesz te fakty!
Brak umiejętności?
Jeżeli chcesz stać się dla innych „słoneczkiem” i mieć wielu przyjaciół, ważne jest, żeby Twoje przekonania były spójne i pomagały Ci. Pozwól teraz, że podzielę się z Tobą tym, co ja myślę na te wszystkie tematy. Uważam, że ludzie są naprawdę dobrzy z natury, tylko czasem brakuje im umiejętności. Zakładam, że każdy, kogo poznaję, lubi mnie, tylko jeszcze o tym nie wie, i dzięki swoim umiejętnościom komunikacyjnym mogę mu to w pełni uświadomić.
Myślę też, że jestem dobrą przyjaciółką! A na tym świecie jestem po to, żeby być szczęśliwa i uszczęśliwiać innych. To wszystko, jak widzisz, jest spójne i pozwala mi nawiązywać naprawdę łatwo bliskie kontakty z innymi! Więc teraz jest moment, żebyś zdecydował, jakie chcesz mieć przekonania na temat przyjaźni i ludzi, a ja pomogę Ci je zmienić. I nie będę kłuła igłą, tylko wykorzystam do tego moc Twojej wyobraźni.
A zatem co chcesz myśleć o innych ludziach? A co chcesz myśleć o swoich umiejętnościach tworzenia i utrzymywania przyjaźni? A jaki stopień ważności mają mieć w Twoim życiu przyjaźń i dobre relacje z innymi?
Zobacz też: Dlaczego warto siebie zaakceptować?
Fragment pochodzi z książki „Etyczna manipulacja, czyli jak sprawić, by ludzie naprawdę Cię lubili” Agnieszki Ornatowskiej (Wydawnictwo Helion, 2008). Publikacja za wiedzą wydawcy.