Co to jest komunikacja?
Każdy z nas w nieco inny sposób rozumie słowo „komunikacja”, choć jego definicje z reguły wyglądają podobnie: „To wymiana informacji pomiędzy dwojgiem ludzi lub grupą osób”, „To wypowiedzenie tego, co ma się na myśli”, „To bycie zrozumianym”.
We wczesnych latach programowania neurolingwistycznego (NLP), czyli programu badawczego poświęconemu „analizie doskonalenia i modelu, na podstawie którego poszczególne osoby tworzą swe subiektywne doznania zmysłowe”, Richard Bandler oraz John Grinder sformułowali bardziej efektywną definicję: „Znaczenie komunikacji zależy od reakcji, jaką ona wywołuje”.
Komunikacja zależy od Ciebie!
To proste i genialne stwierdzenie oznacza, że to, czy Twoja komunikacja odniesie sukces, czy nie, zależy w stu procentach od Ciebie. W końcu to Tobie zależy na przekazaniu danej wiadomości i to na Tobie spoczywa odpowiedzialność, aby do tego doszło.
Zobacz też: Jak rozpocząć rozmowę w grupie ludzi?
Akcja - reakcja
Co więcej, jeśli nie osiągniesz swojego celu, to Ty będziesz zmuszony zachować się na tyle elastycznie, aby zmienić swoje postępowanie i w końcu zdobyć to, czego pragniesz. Aby jednak nadać tutaj komunikacji jakąś formę i funkcję, załóżmy, że od początku mamy na myśli jakiś konkretny rezultat lub reakcję. Osoby, które w miernym stopniu opanowały umiejętności komunikacyjne, zazwyczaj nie są w stanie zastanowić się nad reakcją, jaką chcą wywołać u odbiorcy danego komunikatu, przez co nie potrafią do niej dążyć.
Przepis na pomyślną komunikację zawiera w sobie trzy odrębne składniki. Jakie?
Konkretna wiedza na temat tego, czego chcesz
Sformułuj swoją intencję w zdanie twierdzące, najlepiej w czasie teraźniejszym. Na przykład: „Chcę udanego związku. Moja wyobraźnia pełna jest obrazów, dźwięków, odczuć, zapachów i smaków związanych z moją obecnością w tym związku i kiedy już się w nim znajdę, będę o tym wiedzieć”. Powyższe zdanie to zdanie twierdzące w przeciwieństwie do zdania: „Nie chcę być samotny”.
Faktyczne oszacowanie tego, co robisz
Oceń, co robisz, aby osiągnąć swój cel, oraz z jakimi reakcjami spotyka się Twoje postępowanie. Możesz na przykład dojść do wniosku, że w Twoim przypadku wychodzenie do baru nie jest dobrym sposobem na poznawanie nowych ludzi.
Ciągle zmieniaj swoje postępowanie, aż zdobędziesz to, czego pragniesz
Opracuj plan i trzymaj się go: „Na sobotni wieczór zaproszę do siebie trzy osoby i poproszę je, aby przyprowadziły kogoś ze sobą”. Zrób to i zbierz opinie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dokonaj zmian w swoim planie, a następnie oceń, czy tym razem lepiej się sprawdza. Powtarzaj ten cykl („zmiana — wprowadzenie planu w życie — opinie”) tak długo, aż osiągniesz swój cel. Z zależności tej możesz korzystać w każdej dziedzinie swojego życia, która Twoim zdaniem wymaga poprawy — czy to w kwestii finansów, miłości, sportu, kariery, czy czegokolwiek innego.
Zobacz też: Jak przezwyciężyć lęk społeczny?
Fragment pochodzi z książki „Daj się polubić w 90 sekund (a nawet mniej!)” Nicholasa Boothmana (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.