Błędy komunikacji
Często się zdarza, że po prostu wyrzucamy z siebie cokolwiek, co przyjdzie nam na myśl i co zresztą rzadko jest tym, o czym chcemy powiedzieć naprawdę. Innym razem nie mamy zwyczajnie wpływu na to, co chcemy rzeczywiście powiedzieć.
Zobacz też: Jak krytykować, nie raniąc?
Dlaczego to jest ważne?
Jeśli jesteś rodzicem, jest to niezwykle istotne, aby zarówno dzieci, jak i bliskie osoby rozumiały Twoje pragnienia.
Jeśli tego nie czynią, stres ulega natężeniu, a życie staje się cięższe.
Kiedy dzieci Konstancji wracają do domu po weekendzie spędzonym z ojcem, trudno jej poradzić sobie z nimi. Czując frustrację, Konstancja mówi im: „Ojciec pozwala wam na wszystko”. Tego typu uwaga rani uczucia dzieci, a co gorsza, podkreślając konflikt istniejący między rodzicami, sprawia, że zaczynają mieć one względem ojca mieszane uczucia. Dostrzegając konsternację i zranione uczucia dzieci, Konstancja przeprasza je i uświadamia sobie, że tak naprawdę chce im powiedzieć: „Bardzo martwi mnie chłopcy to, że kiedy wracacie do domu, z trudem mogę ułożyć was do snu”.
Zobacz też: Jak rozmawiać z dzieckiem o jego problemach?
Korzyści
Prowadząc rozmowy w ten sposób, odkrywamy ich znaczenie (jak również znaczenie relacji). Jednakże aby rozmowy były znaczące oraz przynosiły satysfakcję, należy poświęcić im dużo uwagi.
To może pomóc
Zastosuj się do następujących wskazówek:
- Zrozum siebie i punkt, w którym się znajdujesz. Zadaj sobie pytanie: „Co czuję?” oraz „Dlaczego chciałbym o tym powiedzieć?”.
- Bądź otwarty, zwłaszcza dla osób, na których Ci zależy. Bycie bezpośrednim buduje zaufanie. Kiedy ludzie nie potrafią być ze sobą szczerzy, rozmowy kończą się niepowodzeniem. Jeśli chcesz, aby Twoje rozmowy stały się bardziej bezpośrednie, zadaj sobie pytanie: „Czy czuję się dobrze, mówiąc o tym drugiej osobie?” oraz „W jaki sposób mogę powiedzieć drugiej osobie to, co chcę, aby mnie zrozumiała i aby nie było mi przykro z powodu tego, że to powiedziałem?”.
- Bądź subiektywny. Łatwiej jest obwiniać innych za problemy niż samego siebie. Kiedy jednak myślimy o problemie w ten sposób, tracimy potencjał, dzięki któremu moglibyśmy go rozwiązać. Pamiętaj, że postrzegamy świat z naszej perspektywy, i jedyne, co tak naprawdę znamy, to nasze uczucia. Tak więc, kiedy chcemy coś powiedzieć, bardzo istotne jest, abyśmy byli subiektywni w naszej wypowiedzi. Musisz sobie uświadomić, że to, co uznajemy za pewnik, nie jest jedyną słuszną prawdą. Mów o tym, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Zaakceptuj i uszanuj fakt, że inna osoba może mieć inny punkt widzenia.
- Pamiętaj o tym, co pozytywne w związku. Im więcej ktoś dla nas znaczy, tym bardziej zależy nam na zrozumieniu ze strony tej osoby. Bardzo ważne jest, aby okazywać sobie nawzajem, ile dla siebie znaczymy, tak często i intensywnie, jak to możliwe. Nie zapomnij powtarzać często: „Kocham cię”, „Jesteś dla mnie ważny”, „Dobrze się czuję, kiedy postępujesz w ten sposób”. Spróbuj zachęcić dzieci, aby robiły to samo.
Postaraj się myśleć o pozytywnych aspektach relacji, nawet w chwilach zdenerwowania.
Możesz na przykład powiedzieć: „Jestem naprawdę zdenerwowany tym, że nie posprzątałeś łazienki; wiesz, jakie to dla mnie ważne, aby było w niej czysto” lub „Czuję się dotknięty, kiedy wciąż mnie o to pytasz. Chciałbym, żebyś zrozumiał, że to dla mnie ważne”.
Mówienie tego, co naprawdę chciałbyś powiedzieć, wymaga zastanowienia i praktyki, ale jest tego warte. Pamiętaj, że najlepsze efekty można osiągnąć, jeśli wszyscy staną się bardziej bezpośredni w wyrażaniu uczuć i chętni do wspólnego szukania rozwiązań.
Fragment pochodzi z książki „Życie samotnego rodzica. 50 praktycznych rad” Barrego G. Ginsberga (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.