Każda z osób biorących udział w konflikcie ma na celu osiągnięcie jak największych korzyści i satysfakcji. Jednak czasem stosujemy sposoby, których skutki są niepomyślne nie tylko dla nas, ale dla drugiej strony konfliktu. W jakim wypadku użycie wybranej strategii przyniesie najlepsze korzyści?
Zwycięzca – pokonany
W przypadku takiego rozwiązania jeden z uczestników konfliktu odnosi sukces, a drugi porażkę. Strategia ta jest stosowana, gdy konieczne jest wyłonienie zwycięzcy (np. dwóch adoratorów stara się o rękę kobiety). W relacjach interpersonalnych konflikty tego typu mogą zdarzać się w życiu zawodowym (konkurencja o wybrane stanowisko) oraz osobistym (małżonkowie rywalizujący o przeznaczenie kwoty pieniędzy).
Strategia zwycięzca – pokonany stosowana jest zatem w sytuacji gdy nie ma innego sposobu rozwiązania ze względu na ograniczone zasoby (jedno wolne stanowisko), gdy brak chęci do współpracy z drugiej strony (atak w obronie) lub w sytuacji, gdy osoba przekracza granice prawa i konieczne jest jej unieszkodliwienie.
Polecamy: Jak rozmawiać - trzy złote zasady komunikacji
Pokonany – pokonany
Zastosowanie tej strategii prowadzi do poniesienia porażki przez obydwie strony sporu. Przykładem jej wykorzystania są konflikty zbrojne „wygrane” za cenę wielu ludzkich istnień i nakładów finansowych czy bójki, w których tracą obie walczące strony.
Kompromis
Strategia kompromisu pozwala na osiągnięcie częściowej satysfakcji, wymaga jednak pójścia na pewne ustępstwa. Stosowana jest, gdy chociaż częściowe, osiągnięcie celu uznawane jest za najlepsze z możliwych wyjść. Kompromis bywa złym wyjściem, gdy współpraca, zamiast obopólnego ustępstwa, przyniosłaby obu stronom lepsze korzyści.
Strategia ta może prowadzić do poniesienia strat, bez zadowalającego skutku (gdy chcę palić, wyjdę z pokoju – ja palę w niewygodnym miejscu, Ty i tak czujesz dym), ale także do zadowolenia obydwu stron (wybór filmu, który dla obydwu osób był „na drugim miejscu”). Kompromis, w zależności od przejawianych postaw, może prowadzić do obopólnego sukcesu (miły wieczór przy innym niż początkowo planowany film) lub obopólnej porażki (palacz i jego niepalący partner są niezadowoleni), w tym drugim przypadku zastosowanie kompromisu nie było najlepszym wyjściem.
Polecamy: Lęk u nastolatka - jak mu pomóc?
Zwycięzca – zwycięzca
Strategia ta pozwala na osiągnięcie satysfakcji przez obydwie zaangażowane w spór strony. W praktyce jej zastosowanie polega na określeniu i zaprezentowaniu własnych potrzeb drugiej osobie oraz wysłuchaniu jej oczekiwań. W kroku kolejnym partnerzy wybierają i oceniają możliwe rozwiązania, by potem wprowadzić najlepsze z nich w życie.