Jak urządzić ślub humanistyczny

Ślubne ceremonie humanistyczne to w Polsce nowość. Pierwsza odbyła się w 2007 roku. Młode pary najczęściej decydują się na znane powszechnie formy zawierania małżeństwa, takie jak ślub konkordatowy (w kościele) lub ślub cywilny (w urzędzie). Narzeczeni nie są wcale skorzy do eksperymentowania w tej dziedzinie, a wiele osób zwyczajnie nie wie o ich istnieniu. Co to zatem takiego i jak urządzić humanistyczną ceremonię?
Jak urządzić ślub humanistyczny

Kościelny, cywilny czy humanistyczny

Ślub humanistyczny to alternatywa dla osób, które nie są zbyt religijne, uwielbiają oryginalne rozwiązania i chcą nadać swojej uroczystości ślubnej wymiar wyjątkowy i indywidualny. Może sprawdzić się także wtedy, gdy para nie będziecie w stanie złamać oporu urzędnika stanu cywilnego przed uatrakcyjnianiem czy zindywidualizowaniem uroczystości ślubnej w USC. Nie ma także przeszkód by ślub humanistyczny wzięły osoby tej samej płci czy np. rozwodnicy.

Śluby humanistyczne organizuje Polskie Stowarzyszenie Racjonalistyczne, ale nie trzeba być jego członkiem. Nie mają one na razie statusu prawnego, choć Racjonaliści deklarują aktywne działania na rzecz zmiany tej sytuacji. Oznacza to, że pomimo urządzenia wymarzonej ceremonii ślubnej należy również jednocześnie zarejestrować związek, podobnie jak to kiedyś było ze ślubem kościelnym, w Urzędzie Stanu Cywilnego. Aby wziąć ślub humanistyczny należy jednak odznaczać się poważnym podejściem do samej idei uroczystości oraz wyrażać chęć prawdziwego założenia trwałej i szczęśliwej rodziny (cel prokreacyjny nie jest niezbędny).

Śluby tylko dla humanistów

Jak głosi strona ceremoniehumanistyczne.pl ślub humanistyczny jest przede wszystkim dla osób utożsamiających się z humanistycznym systemem wartości, a z drugiej strony – poszukujących nieszablonowości, piękna i głębi w ceremonii. Ślub jest traktowany jako tzw. ceremonia przejścia, rozumiana jako wydarzenie społeczne i wspólnotowe. Wszystkie elementy humanistycznej ceremonii ślubnej są maksymalnie spersonalizowane. Oznacza to, że zarówno forma, jak i tekst przysięgi zależy wyłącznie od pary biorącej ślub.

Ślub humanistyczny, jak sama nazwa wskazuje, związany jest z humanizmem. Człowiek i ludzkie wartości umieszczone są tutaj w centrum. Człowiek jednak nie abstrakcyjny, mityczny, lecz konkretny. Z jego systemem konkretnych wartości, bagażem doświadczeń i pragnień. Nie jest więc ślub humanistyczny żadną próbą kreowania jakiejś konkurencji czy alternatywy dla cywilnego. Źródło: Ceremoniehumanistyczne.pl

Śluby humanistyczne zorganizowane w Polsce to m. in.: ślub rowerowy w ogrodach uniwersyteckich i ślub w kinie. W pierwszym przypadku młoda para poznała się i pokochała na rowerach, ślub więc poprzedzony był wycieczką rowerową po Warszawie. Pan młody był w stroju rowerowym, a panna młoda w białej sukni ślubnej, z tą różnicą, że wkomponowaną w... rower, na którym jechała. Drugi – odbył się w warszawskim kinie „Muranów” i poprzedzony był emisją filmu, po której młodzi odtworzyli na scenie jego fragment. 

Ślub nie do opisania

Nie da się opisać na czym konkretnie polega ślub humanistyczny, bowiem każda z tych ceremonii jest zupełnie inna i taki ma właśnie być jej wymiar. Liczy się element kreatywności i chęć zakomunikowania światu, że oto chcemy być razem i będziemy tworzyć rodzinę. Stałe są właściwie dwie rzeczy: celebrans, a więc osoba koordynująca ceremonię, służąca radą i udzielająca ślubu oraz niczym nieskrępowana swoboda w kreowaniu tego wyjątkowego wydarzenia. 

Polecamy: Wyglądaj seksownie na ślubie - sukienki Mility Nikonorov

Jak twierdzą sami Racjonaliści z roku na rok daje się zauważyć wzrastające zainteresowanie ślubami humanistycznymi. Być może za jakiś czas będzie to zupełnie zwyczajna i pełnoprawna procedura zawierania małżeństw, tak jak to obecnie ma miejsce w krajach zachodnich. Czy będzie popularna? Czas pokaże.

Koordynatorem ceremonii humanistycznych w Polsce jest Mariusz Agnosiewicz. Kontakt można znaleźć na wspomnianej stronie internetowej. Tam też znajduje się formularz zgłoszeniowy. Koszt ślubu humanistycznego to 300-400 zł. Jest to opłata za przygotowanie scenariusza i prowadzenie ceremonii. Mistrzom ceremonii, tzw. celebransom i organizatorom można również zlecić zajęcie się wszystkimi innymi sprawami związanymi z samą uroczystością (np. rezerwowanie, dekoracja sal itp.). Wówczas koszt ustalany jest indywidualnie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/5 lat temu
Śluby humanistyczne to dobry sposób na przełamanie monopolu kościoła i niechęci urzędników USC na zwariowane uroczystości. Ślub humanistyczny może być dokładnie taki jak to sobie obmyśli para młoda. http://tenpanipani.pl/blog/7
/5 lat temu
A ja znalazłam taką relację ze ślubu humanistycznego www.facebook.com/SlubHumanistyczny
/6 lat temu
ciekawe:) warto się bliżej przyjrzeć możliwościom
POKAŻ KOMENTARZE (8)