Wesele w stylu PRL

Najbardziej zadowoleni ze swoich związków sa nie ludzie młodzi, a ci pomiędzy pięćdziesiątym z sześćdziesiątym rokiem życia/ fot. Shutterstock
Młode pary coraz częściej chcą, aby ich wesele było wyjątkowe. Stąd pomysł inspirowania uroczystości konkretnym tematem. Oryginalnym pomysłem na motyw przewodni może być epoka PRL-u.
/ 02.07.2010 09:01
Najbardziej zadowoleni ze swoich związków sa nie ludzie młodzi, a ci pomiędzy pięćdziesiątym z sześćdziesiątym rokiem życia/ fot. Shutterstock

Przemówienia Gomułki, pochody pierwszomajowe, czarno-biała telewizja, "Teleranek" i kolejki w sklepach... Czy to może być temat przewodni Waszego wesela? Jak wynika z opinii konsultantów ślubnych pary decydujące się na taki pomysł najczęściej mają duże poczucie humoru i dystans do siebie. Tego typu uroczystość wybierają również osoby mające sentyment i fascynujące się tym okresem oraz ci, którzy traktują historię z przymrużeniem oka. Zaproponowanie rodzinie tematu PRL na weselu, wymaga sporej odwagi od Młodych. Nie wszyscy mogą dobrze pojąć intencję pomysłodawców i tak lekkie podejście do weselnego obyczaju.

Zobacz też: Na jaki styl wesela się zdecydować?

Wesele w stylu PRL – znajdź odpowiednią salę

Jeśli jednak macie pewność, że wszyscy będą się świetnie bawić w takim klimacie i nie potraktują sprawy zbyt serio zacznijcie od znalezienia odpowiedniej sali weselnej.

Na tego typu uroczystość nadadzą się świetnie, np.:

  • sale na ogródkach działkowych,
  • sale gimnastyczne lub aule w osiedlowej czy gminnej szkole podstawowej,
  • sale przeznaczone do dancingów w starych ośrodkach wypoczynkowych,
  • sale w gminnych ośrodkach kultury w małych miejscowościach.

Tego typu lokale znajdziecie bez trudu. Często również ich cena będzie znacznie niższa od tej, która jest proponowana w przypadku nowoczesnych, wystylizowanych restauracji i miejsc przeznaczonych wyłącznie na wesela.

Polecamy: Jak wybrać lokal na wesele?

Wesele w stylu PRL – zdobienie sali

Do ozdoby sali najlepiej i najprościej będzie wykorzystać balony we wszystkich kolorach, płachty materiałów, ewentualnie ozdoby zrobione z krepiny, kolorowego papieru. W sali gimnastycznej dobrze też będzie wyglądać wojskowa siatka. Jeśli zdecydujecie się na dekoracje kwiatowe, nie może zabraknąć oczywiście goździków i gerberów.

Wesele w stylu PRL – obsługa i napoje

Do obsługi wesela w stylu PRL koniecznie powinniście zatrudnić kucharki z prawdziwego zdarzenia serwujące gościom dania z wielkiego garnka. Według powszechnie znanych norm grzecznościowych PRL-u nie powinny być przy tym zbyt uprzejme i sympatyczne. Jeśli zdecydujecie się na kelnerów, możecie zainspirować się postacią wykreowaną przez Zbigniewa Buczkowskiego w filmie "Dziewczyny do wzięcia". Z kolei fani twórczości Stanisława Barei mogą się pokusić o przytwierdzenie talerzy i sztućców łańcuchami lub śrubami do stołów. Wódka powinna być ciepła (choć w tym wypadku, w trosce o komfort gości, nie należy aż tak mocno trzymać się realiów epoki) i serwowana zamiast z kieliszków -ze szklanek zwanych musztardówkami.

Wesele w stylu PRL – stroje Młodej Pary

Młoda Para może również w swoim stroju przemycić akcenty peerelowskiej epoki. Dużo sztucznych dodatków, bistor, nylon i błyszczące materiały, a na nogach zarówno Panny Młodej, jak i Pana Młodego powinny się pojawić obowiązkowo lakierki.

Wesele w stylu PRL – samochód

Tu wchodzi w grę syrenka, albo trabant, ewentualnie maluch. A na masce oczywiście nieśmiertelne duże złote obrączki, sztuczne kwiatki lub para lalek symbolizująca parę młodych.

Zobacz także: Skromna uroczystość czy wesele z pompą?

Wesele w stylu PRL – dodatkowe atrakcje

Jeśli w Waszej miejscowości znajdują się zabytki socrealizmu, bardzo oryginalnym akcentem będzie zorganizowanie dla gości wycieczki. Może to być, np. zwiedzanie starej części huty lub osiedli powstałych w PRL- u. Warto zadbać o przewodnika, który zabawnie skomentuje poszczególne punkty takiego wypadu. Najlepiej jeśli goście będą mogli także przejechać się typowym dla tamtych lat autobusem – "ogórkiem".

Wesela tematyczne to wciąż nowa tradycja w kulturze polskiej. Szczególnie motyw tak oryginalny jak PRL. Jeśli czujecie, że takie przedsięwzięcie nie jest na Wasze siły, zawsze możecie zatrudnić konsultanta ślubnego (tzw. wedding plannera). Będzie on czuwać nad wszystkimi elementami najbardziej karkołomnej realizacji tak oryginalnego tematu. Zadba również o to, aby nie przesadzić ze zbyt dużą liczbą charakterystycznych motywów oraz o to, żeby wszystko odbywało się zgodnie z Waszymi wyobrażeniami.

Warto pamiętać, że epoka PRL-u nie wszystkim kojarzy się jednoznacznie i pozytywnie.

Redakcja poleca

REKLAMA