Praca plastyczna na Dzień Dziecka fot. Adobe Stock, JenkoAtaman

Praca plastyczna na Dzień Dziecka - 7 fajnych pomysłów

Rysunki, prace plastyczne i manualne z okazji Dnia Dziecka są nieodłącznym elementem tego święta. Święto najmłodszych warto przeżywać wspólnie, tworząc co roku artystyczne pamiątki, które w przyszłości staną się zapisem wspólnych przeżyć.
Edyta Liebert / 20.05.2021 13:19
Praca plastyczna na Dzień Dziecka fot. Adobe Stock, JenkoAtaman

Dzień Dziecka warto wyróżnić nie tylko upominkami czy słodyczami, lecz także podkreślić np. autorskim rysunkiem o konkretnej tematyce. Podsuwamy kilka pomysłów.

Spis treści:

  1. Praca plastyczna z plasteliny
  2. Praca plastyczna oparta na recyklingu
  3. Praca plastyczna na Dzień Dziecka - ulubione zwierzę
  4. Praca plastyczna - Dzień Dziecka w kosmosie
  5. Praca plastyczna - odcisk dłoni
  6. Praca plastyczna na Dzień Dziecka - moja rodzina
  7. Praca plastyczna - autoportret

1 czerwca możecie wspólnymi siłami stworzyć drzewo genealogiczne rodziny lub wykorzystać np. kartony po mleku, by stworzyć osłonki na kwiaty DIY, ale wszystko powinno być nierozerwalnie połączone z dobrą zabawą. Nie oznacza to, że musisz mieć listę pomysłów, na którą przychylnie lub mniej zerknie twoje dziecko - jeśli wystarczająco się zaangażujesz (odłóż pracę i telefon na bok), maluch z pewnością doceni nawet prozaiczne malowanie kredkami. Razem możecie jednak więcej!

Praca plastyczna z plasteliny

Z czego się składa nasz świat, my sami? Warto podjąć dyskusję z dzieckiem o tym, że jesteśmy częścią świata, na który składają się miliardy cząsteczek. Spróbujcie stworzyć z patyków i plasteliny modele fizyczne lub po prostu - dobrze się bawić przy konstruowaniu rzeźb.

Praca plastyczna z plastelinyfot. Praca plastyczna z plasteliny na Dzień Dziecka/Adobe Stock, nadezhda1906

Praca plastyczna oparta na recyklingu

Z pewnością niejednokrotnie natknęłaś się na pomysły na wykorzystanie rolki po papierze toaletowym. Tym razem możecie stworzyć coś iście wiosennego, pozytywnego i związanego z Dniem Dziecka. Pomysł na motylka zrealizujesz przy pomocy papieru kolorowego, kleju, nożyczek i wspomnianej rolki. Przydadzą się tez kreatywne oczy do kupienia w sklepach papierniczych.

Paca plastyczna na Dzień Dziecka - motylfot. Praca plastyczna na Dzień Dziecka - motyl/Adobe Stock, onlynuta

Praca plastyczna na Dzień Dziecka - ulubione zwierzę

Poproś dziecko, by namalowało swoje ulubione lub wymarzone zwierzę, mając w planach, że pójdziecie niedługo do ZOO. Warto dawkować przyjemność i robić dzieciom niespodzianki: postaw się na miejscu kilkulatka, gdy słyszy, że będzie mógł zobaczyć kolorowe rybki, lwa, żyrafę czy zebrę. Bezcenne!

Praca plastyczna na Dzień Dziecka - ulubione zwierzęfot. Praca plastyczna na Dzień Dziecka - malowanie zwierzątka/Adobe Stock, New Africa

Praca plastyczna - Dzień Dziecka w kosmosie

Zaplanujcie razem zabawę w wyprawę kosmiczną wielką rakietą - narysujcie ją razem lub wykonajcie z kartonu. Może znajdzie się w zasobach pudło, do którego zmieścicie się oboje, wytnijcie okienka i wylecicie w lot na Księżyc?

Praca plastyczna - Dzień Dziecka w kosmosiefot. Praca plastyczna na Dzień Dziecka - kosmos/Adobe Stock, ulza

Praca plastyczna - odcisk dłoni

Odciskanie dłoni i stóp to jedno z pierwszych manualnych doświadczeń kilkulatka - warto powtarzać je regularnie, bo wówczas widać dosłownie jak na dłoni, jak dziecko rośnie. To też piękna pamiątka nie tylko z okazji Dnia Dziecka.

praca plastyczna - Dzień Dziecka malowanie rekamifot. Praca plastyczna odcisk dłoni/Adobe Stock, Марина Демешко 

Portret rodzinny

Dzieci uwielbiają zadania i konkursy. Stwórz zatem plebiscyt na najładniejszy portret rodzinny wykonany techniką dowolną. Mogą to być kulki z bibuły, plasteliny, obrazek wykonany farbami czy stworzenie postaci z papieru. 

Praca plastyczna Dzień Dziecka - uśmiechfot. Praca plastyczna - Rodzina/Adobe Stock, Gorodenkoff

Praca plastyczna - autoportret

Zachęć dziecko do twórczej ekspresji i poproś, by narysowało siebie samego. To ciekawe doświadczenie pokazujące, jak widzi siebie dziecko oraz dobre ćwiczenie na rozpoznanie w dziecku kompleksów czy problemów z samoakceptacją. W przypadku przedszkolaka zwróć uwagę, jaką minę wybierze: uśmiechniętą buzię czy smutek? To bardzo ważne. 

Praca plastyczna na Dzień Dziecka - autoportretfot. Praca plastyczna Dzień Dziecka - rysowanie autoportretu/Adobe Stock, Evgeniia

Czytaj także: Życzenia na Dzień Dziecka dla dorosłegoFajne prezenty na Dzień DzieckaZabawy na Dzień Dziecka