Wielki Piątek to dla katolików dzień zadumy i smutku. To święto upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Oprócz refleksji i modlitwy, a także uczestnictwa w Liturgii Wielkiego Piątku, wierni zachowują również post.
Katolików, którzy ukończyli 18 rok życia, ale mają mniej niż 60 lat, obowiązuje post ścisły. Oznacza to, że w tym dniu mogą oni spożyć tylko 3 posiłki, w tym jeden do syta. Zazwyczaj jest to lekkie śniadanie i skromna kolacja, a sycący obiad. Zasada ta nie dotyczy starszych i młodszych wiernych, a także osób chorych - w tych przypadkach zalecany jest wyłącznie post jakościowy, czyli powstrzymanie się od jedzenia mięsa.
Niektórzy katolicy podejmują się w tym dniu postu o chlebie i wodzie, nie jest on jednak obowiązkowy.
Czego nie można jeść w Wielki Piątek?
W Wielki Piątek wszyscy wierzący powstrzymują się od jedzenia pokarmów mięsnych. Warto pamiętać, że obejmuje to również potrawy przygotowywane na bazie mięsa, czyli np. rosół. W tym dniu obowiązuje również całkowita abstynencja od alkoholu. Większość katolików nie je także słodyczy, traktując je jako zbyteczną pokusę.
Co można jeść w Wielki Piątek?
Wszyscy mówią o zakazach, a co właściwie można jeść w Wielki Piątek? Lista jest całkiem obszerna. Dozwolone są:
- ryby i owoce morza,
- nabiał (mleko, jaja, sery, itp.),
- warzywa i owoce,
- grzyby,
- produkty mączne (kluski, makarony, pierogi z innym farszem niż mięsny),
- produkty zbożowe (pieczywo, kasze, itp.).
Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w tym dniu najpopularniejszym daniem obiadowym w Polsce, staje się smażony filet rybny. Na śniadanie i kolację często spożywane są śledzie, które są jedną z tradycyjnych potraw postnych.
Zobacz nasze przepisy na Wielki Piątek: