POLECAMY

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o cukrzycy ciążowej!

Nawet jeśli okaże się, że faktycznie masz cukrzycę ciążową, nie zamartwiaj się – to nie jest koniec świata. Przeczytaj nasze rady!
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o cukrzycy ciążowej! fot. Fotolia

 

Wypowiedź lekarza: objawy i leczenie cukrzycy ciążowej

Niektóre kobiety spodziewające się dziecka chorują na cukrzycę, choć nie miały wcześniej takich problemów. Ten rodzaj cukrzycy związany jest ze zmianami hormonalnymi w ciąży i zazwyczaj mija po porodzie. Mimo to choroby tej nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczona może być niebezpieczna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

1. Czy cukru trzeba unikać jak ognia?

Nie. Glukoza jest niezbędna. Powstaje z niej energia, dzięki której mogą funkcjonować wszystkie komórki ciała. W procesie tym pomaga insulina – hormon produkowany przez trzustkę. Gdy trzustka nie jest w stanie jej wyprodukować lub nie wytwarza jej wystarczająco dużo, poziom cukru we krwi niebezpiecznie wzrasta. Wtedy mówimy o cukrzycy.

2. Czy takie problemy pojawiają się często?

Nie. U 3–4 % przyszłych mam działanie insuliny jest zaburzane lub wręcz niwelowane przez inne hormony ciążowe – głównie laktogen (potrzebny do produkcji mleka).

3. Czy cukrzyca trwa przez całą ciążę?

Nie. Ujawnia się zwykle dopiero w drugim lub trzecim trymestrze, czyli ok. 24.–28. tygodnia ciąży. Zazwyczaj ustępuje w ciągu 6–8 tygodni po porodzie. Niestety, połowa kobiet, które na nią chorowały, może mieć w przyszłości cukrzycę typu 2.

4. Czy łatwo ją wykryć?

Tak. Każda przyszła mama będąca pod opieką ginekologa ma robione testy z krwi pod kątem cukrzycy. Wykonuje się je dwa razyna początku ciąży i między 24. a 28. tygodniem.

5. Czy aż do porodu trzeba sprawdzać poziom cukru?

Tak. Tylko wtedy, gdy wykryto u ciebie cukrzycę, powinnaś robić to regularnie. Obniżenie i unormowanie poziomu glukozy we krwi jest niezbędne dla bezpieczeństwa rozwijającego się maluszka. Taką kontrolę można łatwo prowadzić w domu dzięki glukometrowi – małemu urządzeniu przypominającemu długopis, którym nakłuwa się palec.

6. Czy w czasie cukrzycy ciążowej niezbędna jest specjalna dieta?

Tak. Musisz uważać na to, co i ile jesz oraz pilnować swojej wagi. Jedz 5–6 razy dziennie niewielkie, ale wartościowe posiłki. Najlepsze jest białe mięso, chude wędliny, ryby. Zdrowe są produkty pełnoziarniste, niezbyt słodkie owoce (na pewno nie winogrona i banany), warzywa (zwłaszcza zielone). Zrezygnuj z białego pieczywa, zastąp tłuszcze zwierzęce roślinnymi. Unikaj też pokarmów wysokokalorycznych, zwłaszcza przekąsek, oraz cukru: słodycze, czekolada i ciastka odpadają! Pij dużo niegazowanej wody, najlepiej 2,5 litra dziennie.

7. Czy konieczna jest zmiana trybu życia?

Tak. Istotny przy cukrzycy jest ruch – w czasie ćwiczeń organizm wykorzystuje znajdującą się we krwi glukozę i poprawia jej transport do komórek. Wystarczy, że 5 razy w tygodniu zrobisz sobie półgodzinny spacer, a stężenie cukru w twojej krwi będzie dużo niższe. Doskonały jest także wysiłek uruchamiający wszystkie grupy mięśniowe, np. aerobik czy pływanie.

8. Czy w trakcie cukrzycy ciążowej konieczne będzie przyjmowanie jakichś leków?

Nie. Dieta i ruch czasem wystarczą, by obniżyć poziom cukru we krwi. Niekiedy jednak potrzebna jest insulina w zastrzykach, ale o tym zadecyduje lekarz prowadzący ciążę.

9. Czy ta choroba może powodować inne dolegliwości?

Tak. Nieleczona cukrzyca ciążowa może być niebezpieczna dla ciebie i dziecka. Zdarza się również, że nie ustępuje po porodzie.

10. Czy cukrzyca ciążowa wpływa niekorzystnie na zdrowie dziecka?

Tak. Jeśli choroba zostanie zaniedbana. Wysoki poziom glukozy we krwi mamy oznacza wysoki poziom cukru u maleństwa, a to może wywołać wady rozwojowe. Dzieci mam z cukrzycą są zwykle większe niż inne noworodki, bo insulina działa jak hormon wzrostu. Wtedy bardzo często poród kończy się cesarskim cięciem. Noworodki chorych na cukrzycę mam muszą być monitorowane, bo nagły spadek cukru po odcięciu pępowiny może wywołać u nich śpiączkę hipoglikemiczną.

11. Cukrzyca ciążowa - co jej sprzyja?

  • otyłość lub cukrzyca w rodzinie
  • pojawienie się cukrzycy w poprzedniej ciąży
  • wiek mamy powyżej 35. roku życia
  • duży przyrost masy ciała w pierwszym trymestrze
napisane na podstawie tekstu Małgorzaty Wesołowskiej
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)