Bakłażan z patelni nie musi być nasiąknięty tłuszczem. Wystarczy, że będziesz go smażyła w głębokim oleju i w bardzo wysokiej temperaturze albo wykorzystasz patelnię grillową, którą tylko delikatnie posmarujesz olejem.
Bakłażana przed smażeniem możesz również zamoczyć w cieście: naleśnikowym, piwnym albo japońskiej tempurze - to zapobiegnie wchłonięciu całego tłuszczu przez warzywo. Po zdjęciu bakłażana z patelni, obowiązkowo przełóż go na ręcznik papierowy.
Spis treści:
- Jak zrobić bakłażana smażonego na patelni?
- Duszenie bakłażana na patelni
- Do czego wykorzystać smażonego bakłażana?
Jak zrobić smażonego bakłażana?
Bakłażan z patelni to pyszne i wszechstronne danie, które można przygotować na wiele sposobów. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie warzywa, aby nie było finalnie zbyt tłuste. Oto kilka sprawdzonych metod na smażenie i duszenie bakłażana na patelni na kilka sposobów.
Najprostsza metoda smażenia bakłażana na patelni
Bakłażana pokrój na plastry o grubości 1 cm - wzdłuż lub w poprzek w zależności od tego, jakie danie chcesz przygotować. Przełóż do miski i oprósz solą. Nakryj ściereczką i odstaw na 30 minut.
Bakłażan powinien puścić sporo wody. Odsącz każdy plaster bakłażana na ręczniku papierowym lub bawełnianej ściereczce.
Przed smażeniem oprósz bakłażana pieprzem i ponownie solą. Jeśli będziesz go smażyć w głębokim tłuszczu, możesz również dodać ulubione zioła - smak bakłażana świetnie komponuje się ze słodką i ostrą papryką, oregano, bazylią czy tymiankiem.
fot. Bakłażan z patelni/Adobe Stock, zefirchik06
Smażenie bakłażana na patelni grillowej
Patelnię nasmaruj olejem - warstwa powinna być cieniutka. Najlepiej sprawdzi się olej rzepakowy, ponieważ ma wysoką temperaturę dymienia.
Patelnia powinna być mocno rozgrzana. Układaj plastry bakłażana obok siebie i smaż przez 2-3 minuty z każdej strony na złoto - powinny powstać na nich charakterystyczne paski.
Smażenie bakłażana na zwykłej patelni
Na patelnię wlej olej - powinien przykrywać całą płaszczyznę patelni na grubość 1 cm. Mocno ją rozgrzej i partiami wkładaj pokrojonego bakłażana. Smaż po minucie z obu stron na złoty kolor. Po zdjęciu z patelni odsącz nadmiar tłuszczu na ręcznik papierowy.
Smażenie bakłażana w głębokim tłuszczu
Bakłażan z patelni nie musi być nasiąknięty tłuszczem. Wystarczy, że będziesz go smażyła w głębokim oleju w bardzo wysokiej temperaturze albo wykorzystasz patelnię grillową, którą tylko delikatnie posmarujesz olejem. Wysoka temperatura smażenia sprawia, że bakłażan szybko się zamyka i nie wchłania dużych ilości tłuszczu.
Bakłażan smażony w cieście
Bakłażana przed smażeniem możesz również zamoczyć w cieście: naleśnikowym, piwnym albo japońskiej tempurze. To zapobiegnie wchłonięciu całego tłuszczu przez warzywo. Po zdjęciu bakłażana z patelni, obowiązkowo przełóż go na ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
fot. Smażony bakłażan z patelni/Adobe Stock, Vincenzo De Bernardo
Duszenie bakłażana na patelni
Bakłażana możesz także udusić na patelni po wcześniejszym podsmażeniu. Smakuje równie pysznie i świetnie sprawdzi się jako baza do wielu potraw, zarówno mięsnych, jak i warzywnych.
Pokrój bakłażana na plastry lub kostkę i oprósz solą. Po 30 minutach odsącz nadmiar wody. Rozgrzej na patelni niewielką ilość oleju. Dodaj bakłażana i smaż przez kilka minut, aż lekko się zrumieni. Następnie dodaj trochę bulionu warzywnego lub wody, przykryj patelnię i duś na małym ogniu przez około 10-15 minut, aż bakłażan będzie miękki i soczysty.
Pod koniec duszenia dodaj ulubione przyprawy i zioła. Duszony bakłażan zyskuje wyjątkowy smak dzięki dodatkom takim jak czosnek, tymianek, oregano, bazylia czy papryka.
Do czego wykorzystać smażonego bakłażana?
Smażonego bakłażana możesz wykorzystać jako bazę do dań jednogarnkowych wegetariańskich albo z mięsem lub przygotować z niego pyszne przystawki, np. roladki z kozim serem i granatem.
Bakłażan z patelni doskonale sprawdzi się również do sałatek - w połączeniu z mieszanką sałat, grillowaną papryką, cukinią i sosem czosnkowym, będzie stanowić pyszny lunch.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 10.05.2021.
Zobacz też więcej przepisów na bakłażana: