Wigilia po hiszpańsku.

Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii?

Hiszpanie wieczerzę wigilijną spędzają z reguły w domu, ma ona charakter rodzinny. Południowym zwyczajem zaczyna się dość późno w porównaniu do polskich kolacji wigilijnych, bo po godzinie 22. Co ciekawe Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii zaczynają się już 22 grudnia, wtedy to ma miejsce losowanie w bardzo popularnej hiszpańskiej loterii. Nochebuena czyli Wigilia obchodzona jest 24 grudnia.
/ 30.05.2019 23:38
Wigilia po hiszpańsku.

Hiszpański wigilijny kanon

Tak, jak w Polsce, w zależności od regionu różne potrawy pojawiają się na wigilijnym stole, jest jednak kilka, które goszczą u wszystkich Hiszpanów. Kolacja wigilijna zaczyna się od przystawek, prym wiodą tutaj wędliny, wśród nich hiszpański przysmak suszona, surowa szynka – jamon, popularne są również pasztety a z racji otaczających mórz pojawiają się również owoce morza serwowane na zimno. Kolejne danie to zupa, najpopularniejsza jest taka podobna troszkę do polskiego rosołu, zwana consome. Gdy goście zjedzą już przystawki, posilą się zupą „na raty“ pojawia się główne danie. Zaczyna się od ryby, może to być pieczony dorsz, okoń lub leszcz, potem na stole pojawia się mięso. W Hiszpanii bardzo popularna jest jagnięcina, na wigilijnym stole często gości również wieprzowina czy też potrawy z królika.

Polecamy: Jak przyrządzić królika z musztardą?

Wigilia z winem

Taka obfitość potraw, różnych smaków byłaby niemożliwa do skonsumowania gdyby nie popijanie winem. Hiszpanie uwielbiają zarówno białe jak i czerwone wino. W czasie rodzinnej wigilii nie stronią od alkoholu, popijają owoce morza chłodzonym białym wytrawnym winem, do wieprzowiny podają czerwone wino o temperaturze pokojowej, a przy deserze raczą się winem musującym Cavą.

Wigilijne desery

Hiszpanie nie dzielą się opłatkiem, zastępuje go przysmak z chałwy zawinięty w opłatek zwany „turron“, istnieje również jajeczno galaretowata odmiana tego deseru. Popularne są też bakalie, małe ciasteczka, to wszystko w towarzystwie wina musującego. Ponieważ Hiszpania jest krajem katolickim bardzo popularne jest by po wieczerzy udać się do Kościoła by posłuchać mszy.

Bez prezentów

Hiszpanie w przeciwieństwie do Polaków nie obdarowują się prezentami w wigilijny wieczór. Dniem, kiedy wręczają sobie podarunki jest 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

Polecamy: Jak przygotować katalońskie słodkie przysmaki?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (24)
/12.12.2016 13:46
hehehe, katolicy ? , a nie wiedzą kiedy jest post hihihi, przecież post nie jest zobowiązujący w dzień inny niż w piątek !!!
/01.12.2014 12:21
co prosze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
/07.12.2013 15:55
nawet
POKAŻ KOMENTARZE (21)