Przesądy wigilijne

Przesądy wigilijne

Wigilia jest świętem o szczególnym znaczeniu. Nic dziwnego, że ilość przesądów związanych z tym dniem jest ogromna. Jedne mogą śmieszyć, inne straszyć, ale warto o nich wiedzieć. Sprawdź, co robić podczas Wigilii, aby uniknąć nieszczęścia w kolejnym roku!
/ 02.06.2019 21:44
Przesądy wigilijne

Na szczęście

Jeśli chcesz, aby kolejny rok był pomyślny, nie sprzeczaj ani nie kłóć się z domownikami. Jaki dzień wigilijny, taki cały rok – przeżyj więc Wigilię dobrze, w zgodzie ze wszystkimi, radosna i uśmiechnięta. Nie pożyczaj nikomu swoich rzeczy ani pieniędzy – przesądy głoszą, że kto w Wigilię wynosi ze swojego domu jakieś przedmioty, ten nigdy się nie dorobi. Pamiętaj także, aby przy wieczerzy mieć ze sobą pieniądze – ma to oznaczać, że w przyszłym roku „pieniądze będą się Ciebie trzymały”.

Wśród śmiesznych przesądów znajdują się te dotyczące zdrowia. Dla przykładu tradycja głosi, że jeśli tego dnia natrzesz sobie zęby czosnkiem nie będą Cię bolały przez cały rok. Dodatkowo zjedzenie jabłka zapobiegnie bólowi gardła, zaś orzechów – głowy. Może warto spróbować tej praktyki, oczywiście pod warunkiem, że po zabiegowi na zęby dokładnie je umyjemy.

W dzień Wigilii musimy uważać na swoje zdrowie, bowiem jeśli się rozchorujemy, to przez cały rok będziemy bardziej podatni na choroby. Natomiast zwykłe kichnięcie wróży pomyślność – zdrowie i szczęście nie opuści nas w nadchodzącym czasie.

Przesąd, który przyda się posiadaczom ogródków, głosi, że jeśli pod wigilijny obrus wsuniemy żelazo unikniemy plagi kretów! Podobny przesąd dotyczy naszych finansów – jeśli pod talerz wsuniemy monetę, unikniemy zbędnych wydatków.

Kobiety ciężarne nie powinny szyć ani prać – w przeciwnym razie dziecko może urodzić się chore. Damy nie powinny jako pierwsze telefonować do swoich znajomych z życzeniami ani wchodzić do domu. Lepiej, żeby zrobili to mężczyźni – jeśli do domu bowiem wejdzie lub zadzwoni kobieta, oznacza to nieszczęście, kiedy mężczyzna – pomyślność.

Na zamążpójście

Przesądów związanych z zamążpójściem jest naprawdę dużo. Jeden z nich głosi, że kobieta, która chce wyjść za mąż powinna po skończeniu wigilijnej kolacji wyjąć spod obrusu siano. Jeśli wyjmie źdźbło w kolorze zielonym – szybko znajdzie męża, jeśli kolorze szarym – pozostanie starą panną, a w kolorze żółtym – będzie musiała długo czekać. Popularnym przesądem jest także liczenie pestek jabłka tuż po zjedzeniu – jeśli ich liczba jest parzysta – zakochamy się szczęśliwie w nadchodzącym roku. Jeśli posiadamy już męża, ale podczas dzielenia się z nim opłatkiem choćby malutki kawałeczek spadnie na podłogę, oznacza to zdradę w związku.

Symbolika choinki

Ozdoby choinkowe także mają swoją tradycję. Odnosi się ona do czasów, kiedy każdy sam we własnym domu szykował „bombki” na drzewko. Teraz wszystko możemy nabyć w sklepie, ale warto wiedzieć co oznaczają niektóre z ozdób.

Zawieszane na choince jabłka zapewnić miały domownikom zdrowie i urodę, orzechy – siłę fizyczną, zaś pierniki – dostatek. Umieszczana na czubku drzewka gwiazda miała pomóc w powrocie osób znajdujących się daleko, a łańcuchy choinkowe wzmocnić powinny więzi rodzinne. Lampki oraz bombki miały za zadanie ochraniać domowników przed demonami i innymi siłami zła. Wieszane na choince dzwoneczki oznaczały radosne wydarzenia w rodzinie, a aniołki – opiekę bożą.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/24.12.2014 21:51
przy lamaniu sie oplatkim z mezem moj oplatek sie polammal i spadl na podloge...
/23.12.2011 22:29
będe bogata super , to już nie musze szukać pracy
/23.12.2011 22:28
yhy