Leming

Ten film w ubiegłym roku otwierał 58. Festiwal Filmowy w Cannes. To trzecia pełnometrażowa produkcja reżysera Dominika Molla.
/ 13.11.2006 11:57
W wierzeniach ludowych gryzoń leming jest symbolem nieprzewidzianego biegu zdarzeń, a także zwiastunem śmierci. Sam nazywany samobójcą, ma sprowadzać myśli i czyny samobójcze na innych.

Młody i doskonale zapowiadający się inżynier Alain Getty (Laurent Lucas) zmienia pracę i przeprowadza się wraz z żoną Bénénedicte (Charlotte Gainsbourg) do innego miasta. Wkrótce młodzi, szczęśliwi małżonkowie mają zaszczyt zaprosić na kolację szefa Alaina – Richarda Pollocka (André Dussollier) wraz z jego małżonką – Alice (Charlotte Rampling). Kolacja kończy się kompletnym fiaskiem; przy stole wybucha kłótnia między Pollockami. Ich związek od dawna jest fikcją, małżonkowie upokarzają się nawzajem, nie kryjąc wzajemnej niechęci i złości. Wydarzenia, które zmieniają dotychczasowe relacje między bohaterami, ogniskują się wokół odkrycia, iż tytułowy leming zapycha zlew gospodarzy. Ten banalny wydawałoby się incydent prowadzi do potwornych konfliktów. Jak mówi sam reżyser: „Leming symbolizuje ziarnko piasku, które dostaje się do mechanizmu maszyny i doprowadza do jej rozpadu”. Państwo Getty ratując ledwo żywe zwierzę z kuchennego odpływu, uruchamiają lawinę zdarzeń. W dotąd szczęśliwym stadle małżeńskim zaczną się dziać rzeczy z pogranicza jawy i snu.

„Leming”, reż. Dominik Moll, Vivarto, Premiera 17 listopada 2006