Olejowanie włosów na sucho: odżywczy zabieg, który wzmocni twoje pasma. Jak to robić i jaki olej wybrać?
Olejowanie włosów na sucho to domowa kuracja polegająca na wmasowywaniu wybranego oleju w suche pasma, w celu ich wzmocnienia, odżywienia i nawilżenia. Aby osiągnąć najlepsze efekty, kluczowe jest wybranie oleju dopasowanego do rodzaju i indywidualnych potrzeb pasm. Przeczytaj, jak często olejować włosy na sucho, jak to robić krok po kroku i komu zabieg jest szczególnie polecany.

Olejowanie włosów na sucho to popularna metoda pielęgnacji, która polega na aplikowaniu oleju na suche włosy przed myciem. Ten prosty, domowy zabieg doskonale nawilża, odżywia i wzmacnia pasma, a także chroni je przed niekorzystnych działaniem czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, zanieczyszczenia) oraz uszkodzeniami termicznymi, takimi jak suszenie suszarką, prostowanie lub lokowanie.
Do olejowania włosów na sucho możemy wykorzystać m.in. olej kokosowy, olej jojoba, olej migdałowy, olej rycynowy, olej arganowy, olej rzepakowy, masło shea, czy oliwę z oliwek.
Czytaj, dalej, aby dowidzieć się, jak olejować włosy na sucho, jak prawidłowo zmyć olej, ile trzymać go na włosach i jak często powtarzać zabieg, aby uzyskać najlepsze efekty.
Spis treści:
- Olejowanie włosów na sucho — efekty
- Olejowanie włosów na sucho — jaki olej wybrać?
- Olejowanie włosów na sucho — dla kogo?
- Jak olejować włosy na sucho?
- Jak często olejować włosy na sucho?
Olejowanie włosów na sucho — efekty
- Zabieg intensywnie nawilża i odżywia włosy (są miękkie, gładkie, lśniące i sprężyste);
- zapobiega rozdwajaniu się końcówek;
- likwiduje puszenie;
- chroni pasma przed niekorzystnych działaniem czynników zewnętrznych (zanieczyszczenia, promienie UV);
- chroni przed uszkodzeniami termicznymi (suszenie, prostowanie, lokowanie);
- wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu rosną zdrowe i mocne.
Efekty olejowania włosów na sucho widać już po miesiącu.
Olejowanie włosów na sucho — jaki olej wybrać?
Aby czerpać maksymalne korzyści z zabiegu, kluczowe jest wybranie oleju dopasowanego do rodzaju i potrzeb włosów.
- Włosy niskoporowate — olej kokosowy, olej rycynowy, masło shea, masło kakaowe, masło mango, olej babassu, olej z pestek granatu.
- Włosy średnioporowate — olej makadamia, olej sezamowy, olej z nasion słonecznika, olej z awokado, oliwa z oliwek, olej z pestek śliwki, olej konopny, olej arachidowy, olej ryżowy.
- Włosy wysokoporowate — olej arganowy, olej z pestek winogron, olej kukurydziany, olej bawełniany, olej ze słodkich migdałów.
Żel lniany na włosy: magiczny kosmetyk, który zapewnia super połysk i hamuje wypadanie

fot. Adobe Stock, zigres
Olejowanie włosów na sucho — dla kogo?
Olejowanie na sucho szczególnie polecane jest posiadaczkom włosów suchych, łamliwych i zniszczonych.
Jak olejować włosy na sucho?
Olejowanie włosów na sucho krok po kroku:
- Przed aplikacją oleju, upewnij się, że twoje włosy są suche i czyste — nie są przetłuszczone i nie ma na nich kosmetyków do stylizacji (lakieru, pasty, gumy). Zabieg najlepiej przeprowadzić dzień po myciu.
Odradzam olejowanie nieświeżych włosów – brudne, przetłuszczone włosy, na które zaaplikujemy olej u nasady, stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii. Jeżeli zmagamy się z problemem nadmiernej produkcji sebum przez skalp, a chcemy włączyć olejowanie do naszej rutyny, polecam aplikację produktu na długości. Jeśli planujemy zabieg olejowania na wieczór, a o poranku użyliśmy pudru teksturyzującego albo pasty do stylizacji, zadbajmy o to, by umyć włosy. Resztki stylizatorów, w połączeniu z zanieczyszczeniami powietrza osadzającymi się na powierzchni włosów, utrudniają wchłanianie przez włókna substancji odżywczych zawartych w oleju.
Jak często olejować włosy na sucho?
To, jak często olejować włosy na sucho zależy od ich typu oraz kondycji. Jeśli są bardzo suche i zniszczone, zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu. Natomiast gdy są w dobrym stanie (nawilżone i zdrowe), wystarczą 1-2 zabiegi w miesiącu.
Czytaj także:
Olejowanie włosów na podkład, czyli co nałożyć pod olej? 5 podkładów, które wzmocnią efekt
Jak często olejować włosy, żeby ich nie obciążyć?