Grzywka francuska fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Grzywka francuska, czyli grzywka na boki - komu pasuje i jak obciąć ją samodzielnie w domu?

Grzywka francuska ma same plusy - nie tylko łagodzi i wysmukla rysy, ale także pasuje większości z nas bez względu na kształt twarzy i długość włosów.
Małgorzata Machnicka / 18.08.2021 09:13
Grzywka francuska fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Grzywka francuska, czyli tak zwana curtains bang (z ang. grzywka jak zasłony), optycznie wyszczupla i koryguje rysy twarzy. Jej prekursorkami były Brigitte Bardot i Jane Birkin. Teraz nosi ją Alexa Chung, Sienna Miller i Dakota Johnson.

Spis treści:

  1. Grzywka francuska - dla kogo?
  2. Jak zrobić grzywkę francuską?

Komu pasuje grzywka na boki?

Na początek dobra informacja - grzywka francuska pasuje niemal każdej z nas, bez względu na kształt twarzy, rodzaj i kolor włosów. Wyjątkiem są tylko posiadaczki tych bardzo cienkich i rzadkich - grzywka dodatkowo zmniejszy ich objętość. 

Grzywka francuska pasuje do każdej długości włosów - dobrze wygląda zarówno na tych krótkich, sięgających ramion, jak i zupełnie długich. Świetnie komponuje się z tymi prosto obciętymi, jak i cieniowanymi włosami

Grzywka francuska może mieć różne oblicza - może sięgać brwi i być tylko rozchylona na boki, albo sięgać uszu i być mocno postrzępiona i pocieniowana. 

Jest niezwykle uniwersalna - można ją prostować, kręcić na wałkach lub pokręcić lokówką. Można ją nosić z przedziałkiem na środku, albo przerzuconą na jedną stronę. 

Grzywka francuska dla kogo
fot. Grzywka francuska/ImaxTree/AgencjaFREE

Jak zrobić grzywkę francuską?

Nie jest to bardzo skomplikowane, ale wymaga odpowiedniej wprawy, cierpliwości i... dobrych nożyczek. Jeśli często eksperymentujesz w domowym zaciszu, zafunduj sobie takie, które przeznaczysz tylko do obcinania włosów. Kupisz je w sklepach fryzjerskich od 30 złotych. 

Zacznij od ustalenia odpowiedniej długości. Warto zacząć od grzywki nieco dłuższej (zawsze będziesz mogła ją skrócić i naprawić niedociągnięcia). W najgorszym przypadku będzie jeszcze czas, żeby włosami zajął się fryzjer.

Grzywka francuska powinna być półokrągła i wycieniowana. Pamiętaj, że tylko dobrze obcięta nie będzie sprawiać problemów ze stylizacją.

  1. Wydziel pasmo włosów, z którego powstanie grzywka. Stań przed lustrem i pochyl głowę nieco do przodu, tak żeby widzieć cały przedziałek.
  2. Zacznij od obcięcia wszystkich włosów, z których ma powstać grzywka na boki, na długość, do której ma sięgać - trzymaj nożyczki nieco pod skosem (nie idealnie poziomo).
  3. Podziel włosy na 2 części - każdą z nich będziesz obcinała tak samo.
  4. Chwyć jedno z pasm i trzymając pod skosem, przytnij włosy.
  5. Trzymając nożyczki pionowo w stosunku do pasma włosów, pocieniuj każde z pasm wycinając poszczególne cienkie kosmyki. 
  6. Zrób to samo z drugim pasmem włosów.

grzywka francuska jak zrobić
fot. Grzywka francuska/ImaxTree/AgencjaFREE

Czytaj także:
Jak dobrać grzywkę do kształtu twarzy?
Bob z grzywką - komu pasuje?
Fryzury wyszczuplające okrągłą twarz