grzywka francuska fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Grzywka francuska - komu pasuje i jak ją obciąć samodzielnie w domu?

Grzywka francuska ma same plusy - nie tylko łagodzi i wysmukla rysy, ale również pasuje większości z nas bez względu na kształt twarzy i długość włosów. Podpowiadamy, jak stylizować grzywkę na boki oraz jak ją zrobić samodzielnie w domu.
Małgorzata Machnicka / 22.03.2022 09:13
grzywka francuska fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Grzywka francuska „french girl bangs” lub inaczej „curtain bangs” to jedno z najmodniejszych cięć w sezonie wiosna-lato 2022. Popularna wśród francuskich it-girls grzywka na boki, optycznie wyszczupla i koryguje rysy twarzy. Jej prekursorkami były Brigitte Bardot i Jane Birkin. Teraz nosi ją m.in. Alexa Chung, Sienna Miller i Dakota Johnson.

Spis treści:

  1. Grzywka francuska - dla kogo?
  2. Jak zrobić grzywkę francuską?

Komu pasuje grzywka na boki?

Na początek dobra informacja - grzywka w stylu francuskim (grzywka paryska) pasuje każdej z nas, bez względu na kształt twarzy, rodzaj i kolor włosów. Wyjątkiem są tylko posiadaczki tych bardzo cienkich i rzadkich - grzywka dodatkowo zmniejszy ich objętość. 

Dobrze wygląda na wszystkich długościach włosów - krótkich, do ramion i bardzo długich. Lekka, cieniowana grzywka na boki świetnie komponuje się zarówno z włosami obciętymi na prosto, jak i z cieniowanymi. 

Modna grzywka na sezon wiosna-lato 2022: 5 największych trendów

Grzywka francuska może mieć różne oblicza - może być krótka, sięgająca brwi i delikatnie rozchylona na boki lub długa, sięgająca uszu, mocno postrzępiona i wycieniowana. Jest uniwersalna i daje dużo możliwości stylizacji - można ją prostować, modelować na grubej szczotce, na wałku lub pokręcić lokówką. Można ją nosić z przedziałkiem na środku albo przerzuconą na jedną stronę w przypadku dłuższej wersji. 

Grzywka francuska dla kogofot. Grzywka francuska/ImaxTree/AgencjaFREE

Jak zrobić grzywkę francuską?

Zrobienie grzywki francuskiej nie jest skomplikowane, jednak wymaga odpowiedniej wprawy, cierpliwości oraz dobrych nożyczek. Profesjonalne akcesoria kupisz w sklepach fryzjerskich. Na początek zacznij od ustalenia odpowiedniej długości. Warto zacząć od grzywki nieco dłuższej (zawsze będziesz mogła ją skrócić i naprawić niedociągnięcia). W najgorszym przypadku będzie jeszcze szansa, żeby włosami zajął się fryzjer. Grzywka francuska powinna być półokrągła i wycieniowana. Pamiętaj, że tylko dobrze obcięta nie będzie sprawiać problemów ze stylizacją.

Grzywka side-swept bangs - jak wygląda i jak zrobić taką samodzielnie w domu?

Grzywka francuska krok po kroku 

  • Wydziel pasmo włosów, z którego powstanie grzywka. Stań przed lustrem i pochyl głowę nieco do przodu, tak żeby widzieć cały przedziałek.
  • Zacznij od obcięcia wszystkich włosów, z których ma powstać grzywka na boki, na długość, do której ma sięgać - trzymaj nożyczki nieco pod skosem (nie idealnie poziomo).
  • Podziel włosy na dwie części - każdą z nich będziesz obcinała tak samo.
  • Chwyć jedno z pasm i trzymając pod skosem, przytnij włosy.
  • Trzymając nożyczki pionowo w stosunku do pasma włosów, pocieniuj każde z pasm, wycinając poszczególne cienkie kosmyki. 
  • Zrób to samo z drugim pasmem włosów.

grzywka francuska jak zrobićfot. Grzywka francuska/ImaxTree/AgencjaFREE

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 25.10.2021

Czytaj także:
Jak dobrać grzywkę do kształtu twarzy?
Bob z grzywką - komu pasuje?
Fryzury wyszczuplające okrągłą twarz