Kichanie u psa fot. Adobe Stock

Kichanie u psa - co robić, gdy pies kicha?

Częste kichanie u psa może oznaczać katar, alergię lub uszkodzenie nosa. Jeśli pies kicha, przyjrzyj się mu dokładnie. Kichanie wsteczne u psa wygląda groźnie, jednak powszechnie występuje u czworonogów.
/ 02.04.2021 09:19
Kichanie u psa fot. Adobe Stock

Kichanie u psa nie powinno wzbudzać żadnego niepokoju, jeśli nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy u psaJeśli pies kicha i prycha 2-3 razy dziennie, zwłaszcza po przebudzeniu, także nie ma się czym martwić. To zupełnie normalna reakcja.

Pies często kicha - co to oznacza?

Jeśli pies kicha kilka razy z rzędu i przy tym potrząsa uszami, pociera nos lub z nozdrzy wydobywa się krew, może to oznaczać, że w nosie zalega jakieś ciało obce, np. patyk, ziarenko, koralik, kamyk itp. Trzeba natychmiast zgłosić się z psem do weterynarza.

Jeśli kichaniu towarzyszy krwawienie z nosa i opuchlizna lub rany w okolicy pyska, może oznaczać to , że pies uderzył się w nos i została uszkodzona śluzówka. Zgłoś się w takim przypadku do weterynarza, żeby sprawdzić, jak rozległa jest rana.

Kochanie u psa może także oznaczać początek infekcji. Psy, tak samo jak ludzie, mogą się przeziębić. Sprawdź, czy u psa nie występują inne objawy chorobowe, takie jak:

Wówczas nie należy się dziwić, że pies kicha. Wkrótce może pojawić się także wysięk z dziurek nosa, co oznacza katar u psa.

Jeśli podejrzewasz, że pies jest przeziębiony, udaj się do weterynarza. Prawdopodobnie będzie trzeba podać mu leki. Nie lekceważ żadnych objawów chorobowych. Pamiętaj, że gdy pies się przewraca i trzęsie, może mieć babeszjozę - chorobę odkleszczową.

Kichanie u psa może być także objawem innych groźnych chorób - np. nowotworu, ale może oznaczać także alergię lub pasożyty. Zazwyczaj kichanie i krew z nosa to objaw zaawansowanego stadium choroby wywołanej przez pasożyty.

Kichanie wsteczne u psa

Kichanie wsteczne u psa to specyficzny rodzaj kichania. Zazwyczaj pojedynczy „atak” nie trwa długo (kilka sekund), ale może trwać nawet minutę.

Może się wydawać, że pies się dusi, ponieważ wypręża się i wyciąga głowę do przodu. Odgłosy, jakie wówczas wydaje przypominają parskanie.

W rzeczywistości kichanie wsteczne u psa nie jest dla niego groźne i nie do końca wiadomo, jakie ma przyczyny. Szacuje się, że występuje u każdego psa, zdarza się przynajmniej raz w życiu. Jeśli jednak kichanie wsteczne u psa powtarza się często, należy sprawdzić, czy nie jest ono wynikiem problemów z układem neurologicznym lub pokarmowym zwierzęcia.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 26.06.2011.

Czytaj więcej na temat psów:
Szczepienia psa - obowiązkowe, zasadnicze i dodatkowe
Jak często kąpać psa?
Brak cieczki u suczki - przyczyny