Tego patentu za grosze nie zna nawet moja teściowa. Mieszam te składniki i przypalone garnki wyglądają jak nowe
Oto domowe i tanie sposoby na wyczyszczenie przypalonych garnków. Zadziałają niezawodnie, o ile będziesz postępować zgodnie z instrukcją. Im bardziej przypalone naczynie, tym trzeba więcej cierpliwości. Nie chodzi o czas szorowania, ale czas, w jakim mikstura ma działać. W niektórych przypadkach oznacza to noc namaczania, a czasami dłuższe gotowanie.

- Ewa Cwil
Poznaj domowy i tani sposób na wyczyszczenie przypalonych garnków
Domowych sposobów na doczyszczenie przypalonych garnków to przede wszystkim soda oczyszczona z wodą. Jak to zrobić? Aby oczyścić zewnętrzną stronę garnka, zatkaj czysty zlew, wsyp pół szklanki sody oczyszczonej i zalej wrzątkiem do połowy wysokości zlewu. Wstaw garnek do roztworu i nalej do niego wody tak, aby był zanurzony do ¾ wysokości. Zostaw na 30-45 minut, a nawet dłużej jeśli garnek jest bardzo przypalony. Po tym czasie załóż rękawiczki gumowe i szoruj garnek ostrą stroną gąbki zmywakowej. Oczyszczony garnek opłucz pod bieżącą wodą.
Wnętrze garnka stalowego najłatwiej doczyścić gotując 2 opakowania kwasku cytrynowego z 1 litrem wody. To jedno z nietypowych zastosowań kwasku cytrynowego. Gotuj 45 minut na małym ogniu pod przykryciem. Wylej zawartość garnka, a pozostałości po przypaleniach doszoruj szczotką. W przypadku garnków emaliowanych zamień kwasek na sodę i postępuj tak samo. A co z garnkiem aluminiowym? Najlepiej skorzystaj z okazji i się go pozbądź, bo jest niezdrowy.
Nie wierzysz, że te sposoby działają? Zobacz filmik:
Poniżej dodatkowe sposoby na czyszczenie przypalonych garnków.
Mikstura z sody oczyszczonej i octu na przypalone garnki
Soda i ocet to potężna mieszanka. Soda rozpuszcza tłuszcz i nagar, a ocet zmiękcza twardą skorupę z przypalonych resztek. Razem tworzą silnie czyszczącą mieszankę chemiczną. Nie stosuj tej metody do garnków aluminiowych, bo je zniszczysz.
Składniki:
- 3 łyżki sody oczyszczonej
- 150 ml octu spirytusowego (10%)
- 250 ml wody
Sposób użycia:
- Wsyp sodę oczyszczoną na dno przypalonego garnka.
- Wlej ocet – zacznie się pienić, co pomoże odrywać przypalone resztki.
- Dodaj wodę i gotuj roztwór przez 5-10 minut.
- Po ostygnięciu umyj garnek gąbką lub doskrob drewnianą łyżką – przypalenia powinny łatwo zejść.
Mikstura na przypalenia: sól i sok z cytryny
Sól działa jak delikatny środek ścierny, a kwas cytrynowy skutecznie rozpuszcza przypalone resztki. Sposób do wszystkich garnków poza ceramicznymi i emaliowanymi.
Składniki:
- 3 łyżki soli kuchennej,
- sok z połowy cytryny,
- 250 ml gorącej wody.
Sposób użycia:
- Posyp dno garnka grubą warstwą soli.
- Wlej sok z cytryny i gorącą wodę.
- Zostaw na noc lub gotuj mieszankę przez kilka minut.
- Wyszoruj garnek miękką gąbką lub oskrob drewnianą łyżką.

Gotowa nietypowa mikstura z colą
Napoje typu cola zawierają kwas fosforowy, który skutecznie rozpuszcza przypalone resztki i osady. Ta mikstura nadaje się do stalowych garnków nierdzewnych i ewentualnie takich z nieprzywierająca powłoką. Nie nadaje się do garnków emaliowanych.
Sposób użycia:
- Wlej colę do przypalonego garnka.
- Podgrzewaj na małym ogniu przez 15 minut.
- Zostaw do ostygnięcia, a następnie umyj garnek wodą i płynem do naczyń.
Jeśli żaden z tych sposobów nie sprawdzi się, ostatnią deską ratunku może być kostka do zmywarki lub proszek do prania. Nie zniszczą żadnego rodzaju garnka. Włóż kostkę lub wsyp 2 łyżki proszku do prania do wnętrza garnka, zalej wrzątkiem do wysokości ok. 4-5 cm i zostaw na noc.
Czytaj także:
Jak wyczyścić przypalony garnek po sosie lub mleku?
Domowe sposoby na wyczyszczenie dywanu
Tak usuniesz kamień z szyby prysznica