Sansewieria - odmiany, uprawa, wymagania, podlewanie

Sansewieria fot. Adobe Stock, Wirestock
Sansewieria gwinejska i cylindryczna to najpopularniejsze odmiany wężownicy. Sansewieria znana też jako języki teściowej doskonale znosi suszę, nie wymaga szczególnej pielęgnacji.
/ 29.09.2021 12:12
Sansewieria fot. Adobe Stock, Wirestock

Sansewieria (Sansevieria Thunb.) posiada też nazwy alternatywne: wężownica lub języki teściowej. Nazwa łacińska została nadana na cześć księcia San Severo - Raimondo di Sangro. Ta popularna roślina ma 2 główne zalety - reguluje poziom wilgotności i oczyszcza powietrze.

Wężownica, a zwłaszcza wzory na jej liściach już na pierwszy rzut oka sugerują podobieństwo do popularnego gada, zaś druga nazwa... trzymajmy się opcji, że jej niebanalny wygląd przyciąga uwagę wielu.

Spis treści:

  1. Sansewieria - odmiany
  2. Sansewieria - wymagania, podlewanie, stanowisko
  3. Sansewieria - rozmnażanie
  4. Sansewieria - choroby i szkodniki
  5. Sansewieria - cena

Odmiany sansewierii

Największą ilość odmian sansewierii zobaczyć można w Afryce równikowej i południowej oraz w Azji tropikalnej i na Półwyspie Arabskim. 

Do najbardziej znanych gatunków sansewierii należą:

  • sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata),
  • sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica).

Sansewieria gwinejska

Ma postać wysokich, płaskich pędów, dorastających do 120 cm wysokości, choć zwykle nie przekracza 80 cm. Szczyty pędów są ostro zakończone, podobnie jak brzegi. 

Jedna z odmian sansewierii gwinejskiej o nazwie Futura Superba cechuje się złocistym wybarwieniem brzegów liści, które na reszcie powierzchni posiadają liczne jasnozielone prążki.

sansewieria gwinejska jak wygląda
fot. Sansewieria gwinejska/Adobe Stock, IKvyatkovskaya

Sansewieria cylindryczna 

Tworzy skupisko pędów o grubości palca (u podstawy są szersze). Jej inna nazwa to sansewieria walcowata. Lubi stanowiska z rozproszonym światłem, nie znosi przelania. 

sansewieria cylindryczna jak wyglądafot. Sansewieria cylindryczna/Adobe Stock, pedro

Sansewieria - wymagania, stanowisko, podlewanie

Sansewieria, podobnie jak zamiokulkas, bywa nazywana żelazną rośliną, zatem wymagania ma niewielkie i z jej uprawą poradzi sobie każdy, także początkujący ogrodnik. 

Stanowisko dla sansewierii

Sansewieria pochodzi z Afryki, uwielbia zatem stanowiska jasne, suche, ale znosi także miejsca niemal zupełnie zacienione. Łatwo adaptuje się do zastanych warunków otoczenia.

Jeśli chodzi o odpowiednie pomieszczenia - warto postawić sansewierię w sypialni. Doskonale oczyszcza powietrze którym oddychamy, rozkłada formaldehyd i benzen. Lepiej jednak nie stawiać jej w kuchni, bo wyziewy i opary unoszące się np. podczas smażenia mogą jej szkodzić.

Jeśli nie wiesz, na jakie kwiaty do sypialni się zdecydować wybierz sansewierię, figowca lub skrzydłokwiat. 

Podłoże dla sansewierii

Przepuszczalna i dość żyzna gleba o obojętnym lub zasadowym odczynie będzie dla sansewierii idealna.

Temperatura w pomieszczeniu

Sansewieria lubi ciepło, najlepsza więc będzie temperatura pokojowa między 21 a 24 st. C.

Roślina nie przetrwa w zimnych pomieszczeniach (temperatura nie może być niższa niż 10 st. C). Odradzamy wystawianie sansewierii do ogrodu czy na balkon (nawet latem). Sansewieria źle znosi zmienne warunki atmosferyczne.

Podlewanie

Im rzadziej, tym lepiej. Zimą podlewanie bardzo ograniczamy (raz w miesiącu), latem - szczególnie, jeśli ziemia w doniczce szybko wysycha - warto podlewać ją co kilka dni

Sansewieria nie lubi przelania. Jeśli przesadzisz z ilością wody - zlej ją czym prędzej, aby nie zalegała w doniczce.

Liści sansewierii nie zraszaj i nie nabłyszczaj, warto za to od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną szmatką, by je nieco odkurzyć. Będzie lepiej pracować na jakość naszego powietrza.

Uprawa i przesadzanie

Uprawa sansewierii jest łatwa, latem warto roślinę nawozić, a co 2 - 3 lata przesadzić do większej doniczki. 

Sansewierii nie należy przesadzać do zbyt dużych doniczek - wężownica skupi się wówczas na rozroście korzeni, a nie rozwoju części naziemnej.

Sansewieria - rozmnażanie

Rozmnażanie sansewierii jest proste. Można to zrobić:

  • przez podział rozety liściowej,
  • przez ukorzenienie w wilgotnym piasku poszczególnych liści.

Sadzonki ukorzeniają się szybko, a uzyskane z nich rośliny zachowują cechy sansewierii matecznych.

Sansewieria - choroby i szkodniki

Choć języki teściowej to kwiat łatwy w uprawie, i w przypadku tej rośliny mogą zdarzyć się choroby lub atak szkodników. 

Wełnowiec

Szkodnikiem, który może zaatakować sansewierię jest np. wełnowiec. Na końcach liści możesz zauważyć biały nalot przypominający watę. Warto przecierać zainfekowane miejsca wacikiem nasączonym denaturatem lub zakupić specjalny środek. Dzięki temu wełnowiec prędko nie wróci.

Gnicie liści

Zbyt częste podlewanie może skutkować gniciem liści, które brunatnieją. Wówczas koniecznie trzeba ograniczyć podlewanie.

Brązowienie liści

Brązowienie, zasuszenie liści to z kolei zwykle pokłosie zbyt oszczędnego podlewania. 

Blade liście

Zbyt mała ilość światła może sprawić, że liście utracą dekoracyjne prążki, natomiast jeśli liście staną się miękkie i wiotkie to znak, że roślina dostała zbyt dużo nawozu i trzeba ograniczyć nawożenie.

Sansewieria - cena

Cena sansewierii nie jest wysoka, zależy zwykle od wysokości rośliny. Za sansewierię gwinejską o wysokości 50 cm zapłacisz około 30 złotych, mniejszą sansewierię cylindryczną kupisz już za 15 złotych. 

W sklepach dostępne są także egzemplarze sansewierii walcowatej zaplatanej w ciekawe kształty i warkocze lub z barwionymi szczytami liści.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.01.2020

Czytaj także:Najpiękniejsze kaktusy - warto je miećJak przesadzać rośliny doniczkowe?Skrzydłokwiat - wymagania, odmiany, pielęgnacja