Jak usunąć plamy z trawy? fot. Adobe Stock

Plamy z trawy - 7 sposobów na to by skutecznie usunąć plamy z trawy

Plamy z trawy na ubraniu wcale nie oznaczają, że odzież jest do wyrzucenia. Nawet z rajstop czy białej koszuli możesz usunąć plamy z trawy za pomocą wody utlenionej, alkoholu czy kwasku cytrynowego.
/ 02.01.2020 11:41
Jak usunąć plamy z trawy? fot. Adobe Stock

O plamy z trawy, szczególnie latem, nietrudno. Wystarczy się poślizgnąć lub usiąść na trawniku i zielony kleks gotowy. Te uporczywe zabrudzenia możesz jednak skutecznie usunąć.

7 sposobów na plamy z trawy

Świeże plamy z trawy możesz potraktować wodą z szarym mydłem. Jeśli jednak nawet długie moczenie nie pomaga, wypróbuj jeden z poniższych sposobów na plamy z trawy.

Alkohol

Ubrania zabrudzone trawą można czyścić za pomocą alkoholu. Powinien być to 70% alkohol lub rozcieńczony amoniak. Po naniesieniu takiego płynu na plamę, pozostaw go na tkaninie przez kilka minut, a później spłucz zimną wodą.

Płyn do mycia naczyń

Na plamy z trawy może pomóc również zwykły płyn do mycia naczyń. Po zastosowaniu tej metody ubranie należy uprać w pralce.

Woda utleniona

Potrzyj plamę szmatką nawilżoną wodą utlenioną – ta metoda jest skuteczna zwłaszcza przy czyszczeniu ubrań wykonanych z bawełny. Zastosowania wody utlenionej docenisz nie tylko w przypadku plam z trawy.

Mleko

Dobrą metodą, usuwającą zabrudzenia, jest czyszczenie tkaniny mlekiem.

Kwasek cytrynowy

Plamy z trawy można usunąć również dzięki zastosowaniu kwasku cytrynowego. Pocieraj zabrudzone miejsce kwaskiem aż do usunięcia plamy z trawy.

Sok z cytryny

Zamiast kwasku cytrynowego warto spróbować usunąć zabrudzenie sokiem z cytryny.

Plamę z trawy można wyczyścić także za pomocą specjalnego roztworu – alkohol w połączeniu z wodą i solą.

O czym pamiętać przy usuwaniu plam z trawy?

Uważaj, aby niechcący nie odbarwić lub nie zniszczyć tkaniny – nie chcesz przecież, aby plama zniknęła wraz z materiałem. Nie pocieraj plamy zbyt mocno, a przed zastosowaniem wybranej metody na większej powierzchni, sprawdź wytrzymałość tkaniny na niewidocznym, małym kawałku.

Przy usuwaniu plam z trawy nie używaj gorącej wody – na pewno przyczyni się to do utrwalenia zanieczyszczeń, przez co zabrudzenie będzie jeszcze trudniejsze do usunięcia.

Zobacz również:
Tłusta plama? Żaden problem, łatwo ją spierzeszAntyperspirant zostawił plamę na ubraniu? Zobacz, jak się jej pozbyćPlama z krwi na ubraniu to nie wyrok