Plamy z trawy - 6 domowych sposobów na to, by skutecznie usunąć je z ubrań

Plamy z trawy fot. Adobe Stock, Yakobchuk Olena
Plamy z trawy na ubraniu wcale nie oznaczają, że odzież jest do wyrzucenia. Nawet z rajstop czy białej koszuli możesz usunąć plamy z trawy za pomocą wody utlenionej, alkoholu czy kwasku cytrynowego.
Weronika Kwaśniak / 07.10.2021 11:41
Plamy z trawy fot. Adobe Stock, Yakobchuk Olena

O plamy z trawy, szczególnie latem, nietrudno. Wystarczy się poślizgnąć lub usiąść na trawniku i zielony kleks gotowy. Te uporczywe zabrudzenia możesz jednak skutecznie usunąć.

Uważaj, aby niechcący nie odbarwić lub nie zniszczyć tkaniny. Nie pocieraj plamy zbyt mocno, a przed zastosowaniem wybranej metody na większej powierzchni, sprawdź wytrzymałość tkaniny na niewidocznym, małym kawałku.

Przy usuwaniu plam z trawy nie używaj gorącej wody – na pewno przyczyni się to do utrwalenia zanieczyszczeń, przez co zabrudzenie będzie jeszcze trudniejsze do usunięcia.

Spis treści:

  1. Szare mydło
  2. Alkohol
  3. Płyn do mycia naczyń
  4. Woda utleniona
  5. Mleko
  6. Kwasek cytrynowy

Szare mydło na plamy z trawy

Świeże plamy z trawy możesz potraktować wodą z szarym mydłem. Ta metoda pomaga też na plamy z długopisu. Jeśli jednak nawet długie moczenie nie pomaga, wypróbuj jeden z poniższych sposobów na plamy z trawy.

Alkohol na plamy z trawy

Ubrania zabrudzone trawą można czyścić za pomocą alkoholu. Powinien być to 70% alkohol lub rozcieńczony amoniak. Po naniesieniu takiego płynu na plamę, pozostaw go na tkaninie przez kilka minut, a później spłucz zimną wodą.

Plamę z trawy można wyczyścić także za pomocą specjalnego roztworu – alkohol w połączeniu z wodą i solą.

Płyn do mycia naczyń na plamy z trawy

Na plamy z trawy może pomóc również zwykły płyn do mycia naczyń. Wybieraj ten o jasnym zabarwieniu, aby dodatkowo nie odbarwić tkaniny.

Po zastosowaniu płynu do mycia naczyń, ubranie należy uprać w pralce.

plamy z trawy jak zmyćfot. Plamy z trawy/Adobe Stock, HalynaRom

Woda utleniona na plamy z trawy

Potrzyj plamę szmatką nawilżoną wodą utlenioną – ta metoda jest skuteczna zwłaszcza przy czyszczeniu ubrań wykonanych z bawełny. Zastosowania wody utlenionej docenisz nie tylko w przypadku plam z trawy.

Mleko na plamy z trawy

Dobrą metodą, usuwającą zabrudzenia, jest czyszczenie tkaniny mlekiem. Nalej odrobinę na plamę i pozostaw na kilka minut. Upierz ubranie w pralce.

Kwasek cytrynowy na plamy z trawy

Plamy z trawy można usunąć również dzięki zastosowaniu kwasku cytrynowego. Pocieraj zabrudzone miejsce kwaskiem, aż do usunięcia zabrudzenia.

Zamiast kwasku cytrynowego warto spróbować usunąć zabrudzenie sokiem z cytryny.

Czytaj także:
Tłusta plama? Żaden problem, łatwo ją spierzeszAntyperspirant zostawił plamę na ubraniu? Zobacz, jak się jej pozbyćPlama z krwi na ubraniu to nie wyrok

Redakcja poleca

REKLAMA