Hiacynty w doniczce fot. Adobe Stock

Jak dbać o hiacynty w doniczce? Podlewanie, stanowisko, rozmiar doniczki

Hiacynty w doniczce będą kwitły długo ustawione w chłodnym i jasnym miejscu (temp. 16-20 stopni). Hiacynt w doniczce nie wymaga nawożenia, wystarczy podlać go raz w tygodniu.
/ 23.03.2021 10:23
Hiacynty w doniczce fot. Adobe Stock

Hiacynty w doniczce postawione na stole, komodzie lub na parapecie, przywodzą na myśl wiosnę. Nic dziwnego, że to chętnie wybierane kwiaty na Wielkanoc. Jakie hiacynty w doniczce kupić, by z pąków rozwinęły się kwiaty i co robić, by hiacynty kwitły długo?

Spis treści:

 1. Jak kupić zdrowego hiacynta w doniczce?
 2. Hiacynty w doniczce - kiedy sadzić cebulki?
 3. Jak sadzić hiacynty w doniczce?
 4. Podłoże i odpowiednia doniczka dla hiacynta
 5. Hiacynt - jak podlewać? Nawożenie, stanowisko

Jak kupić zdrowego hiacynta w doniczce? 

Hiacynty w doniczce pojawiają się w sprzedaży już od listopada, choć najczęściej kupujemy je wiosną. To kwiaty, z których uprawy słynie Holandia. Hiacynty holenderskie dorastają do około 30 cm wysokości, występują w wielu odmianach kolorystycznych (białe, pomarańczowe, różowe, żółte, fioletowe, niebieskie, czerwone, a nawet czarne).

By mieć pewność, że hiacynt w doniczce, którego ze sklepu przyniesiesz do domu na pewno się rozwinie, zwróć uwagę na cebulę, jej osadzenie oraz wygląd liści czy pąka:

 • cebulka nie powinna być luźna w doniczce - to znak, że jest źle ukorzeniona,
 • suche pąki i żółte liście najprawdopodobniej świadczą o tym, że hiacynt w doniczce nie zakwitnie,
 • grzyb widoczny na cebulce lub w ziemi oznacza, że roślinka była przelewana.

Kupując hiacynt w doniczce wybierz taki, który jeszcze nie zakwitł. Wówczas dłużej będziesz cieszyć się widokiem rozwijających się kwiatów i oczywiście zapachem hiacynta. Hiacynt kwitnie przez 10-20 dni, potem kwiat usycha, a latem część nadziemna rośliny obumiera.

Hiacynt w doniczce, już rozwinięty, kupiony wiosną, nie wymaga właściwie niczego poza podlewaniem. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna. Hiacynty w doniczce podlewaj raz w tygodniu, najlepiej lej wodę do podstawki, by nie zalać kwiatów, liści ani cebuli.

Hiacynty w domu lubią stanowiska chłodne, z rozproszonym światłem.

Hiacynty w doniczce - kiedy sadzić cebulki

Dużo więcej frajdy z uprawy hiacyntów w doniczce daje samodzielne wyhodowanie roślinek. To, kiedy posadzisz cebulki hiacyntów w doniczkach, wpłynie na czas ich kwitnienia.

Cebulki posadzone w pierwszej połowie października, rozwiną kwiaty już w styczniu. Cebulki posadzone we wrześniu, dadzą kwiaty w grudniu.

Jak sadzić hiacynty w doniczce?

 • Przygotuj duże cebule (o średnicy 5 cm) nie posiadające śladów uszkodzeń ani gnicia. Możesz zaprawić je na mokro lub na sucho preparatem, który zabezpiecza przed rozwojem chorób grzybowych, choć w uprawie doniczkowej nie jest to aż tak istotne, jak wtedy, gdy uprawiasz hiacynty w ogrodzie.
 • Na dnie doniczki ułóż warstwę drenażową (może to być popularny keramzyt).
 • Wsyp warstwę ziemi, następnie warstwę piasku.
 • Na piasku ułóż cebulki tak, by ich wierzchołki wystawały ponad pojemnik, lekko wciskając w podłoże. Odstępy między cebulkami powinny wynosić 2-3 cm. Cebulki nie powinny dotykać także brzegów doniczki.
 • Doniczki z cebulkami hiacyntów postaw w ciemnym, chłodnym miejscu (najlepiej w piwnicy) na 1,5 - 2,5 miesiąca. Temperatura powinna wynosić 5-10 stopni, cebulki powinny się ukorzenić.
 • Po tym czasie przenieś doniczki w jasne miejsce o temperaturze niewiele ponad 15 stopni.

Gdy kwiaty zaczną się rozwijać, możesz przenieść hiacynty w doniczce na miejsce docelowe. Wciąż jednak nie powinno być w nim zbyt ciepło - maksymalnie 20 stopni. Wtedy hiacynt w doniczce kwitnie długo. Nie powinien mieć zbyt sucho - miejsce nad włączonym kaloryferem to zły pomysł.

hiacynt w doniczce
fot. Hiacynt w doniczce/Adobe Stock

Podłoże i odpowiednia doniczka dla hiacynta

Do uprawy hiacynta najlepsza będzie szeroka i płytka doniczka (wysokość około 8 cm). W jej dnie koniecznie powinny znaleźć się otwory. W jednej donicy możesz posadzić dużo cebulek, by stworzyć piękne kompozycje kwiatowe, jednak cebule powinny mieć miejsce, nie układa się ich blisko przy sobie.

Równie ważne jak doniczka jest podłoże, w którym posadzisz cebulki. Ziemia do hiacyntów może być zwykła, ogrodowa, wymieszana z torfem, piaskiem i kompostem.

Możesz też kupić gotową ziemię, przepuszczalną i próchniczą, o odczynie obojętnym lub zasadowym, ew. lekko kwaśnym (pH od 6,5 do 7,8).

Hiacynty w doniczce - stanowisko i podlewanie

Hiacynty uprawiane w doniczkach lubią stanowiska z rozproszonym światłem, wolne od przeciągów, najlepiej, gdy temperatura nie przekracza 20 stopni - wtedy kwitną najpiękniej i długo.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wiosną wystawić je na balkon lub na taras.

Podlewanie hiacynta nie powinno być zbyt obfite ani częste - hiacynty w doniczce wystarczy podlewać raz w tygodniu, najlepiej przegotowaną, odstaną wodą. Warto dbać o to, by ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna (bryła korzeniowa nie może przesychać).

Hiacynty kupione w sklepie nie wymagają nawożenia. Także te, które posadzisz samodzielnie, wszystkie potrzebne do zakwitnięcia składniki mają w cebulkach.

Hiacynt po przekwitnięciu możesz zasilić nawozem do roślin kwitnących po to, by go wzmocnić, jeśli jego cebule planujesz później wysadzić do gruntu.

Więcej o kwiatach:
Frezja w doniczce - uprawa i pielęgnacja
Tulipany w bukiecie - jak o nie dbać, by dłużej stały?
Czosnek do storczyków - sposób na to, by pięknie kwitły