Czosnek do storczyków to jeden ze sposobów na to, by roślina pięknie kwitła. Zaskakujące? Rośliny miewają nietypowe upodobania. Storczyki lubią być podlewane nie tylko wywarem z czosnku, ale również piwem, a np. fikus bonsai nie pogardzi... kieliszkiem wódki.
Czosnek do storczyków - jak przygotować wyciąg?
Storczyk, który ma nieliczne kwiaty, nie jest szczególną ozdobą. Jeśli więc marzysz o długim kwitnieniu i obfitych kwiatach, zastosuj czosnek do storczyków podczas podlewania. Wystarczy, że wyciągiem z czosnku podlejesz roślinę raz w miesiącu.
Wyciąg z czosnku nie może stać dłużej niż 2 dni, dlatego przygotuj go gdy akurat planujesz podlewanie storczyków.
Przygotuj:
- 1 litr ciepłej wody,
- 3 ząbki czosnku.
Przeciśnij czosnek przez praskę lub użyj blendera. Wodę (o temperaturze około 30 - 35 stopni Celsjusza) wlej do słoika i dodaj czosnek. Zakręć słoik i odstaw na dobę.
Następnego dnia przecedź roztwór i zanurz w nim doniczkę z kwiatkiem na około 30 minut, a następnie odstaw, aż nadmiar wody odpłynie.
Zalety podlewania storczyków czosnkiem
Wśród zalet stosowania czosnku do storczyków zwykle wymienia się:
- dłuższe kwitnienie,
- większą ilość kwiatów,
- lepsze odżywienie rośliny,
- właściwości grzybobójcze.
Czosnek jest stosowany w uprawie roślin jako domowy sposób na mszyce, które nie lubią jego zapachu. Ponadto czosnek zawiera wiele cennych składników odżywczych (potas, magnez, miedź, żelazo, chrom, selen).
Jeśli zdecydujesz się na czosnkową kurację dla storczyków, przetestuj ją najpierw na jednej roślince i zobacz, jak zareaguje. Niektórzy wskazują, że czosnek może powodować brzydkie plamy na liściach storczyków. Warto więc nie poddawać kuracji całej kolekcji storczyków od razu.
Treść artykułu została pierwotnie opublikować 08.01.2020 r.
Czytaj także:Jak dbać o storczyki?Jak przesadzić storczyka i kiedy to robić?Choroby storczyków - plamy na liściach i inne objawy