czosnek do storczyków fot. Adobe Stock

Czosnek do storczyków czyli sposób na to by storczyk pięknie kwitł

Raz w miesiącu podlej storczyka świeżym wywarem z czosnku, a odwdzięczy się pięknym wyglądem i długim kwitnieniem. Czosnek do storczyków w postaci wywaru można przechowywać do 2 dni.
/ 08.01.2020 14:21
czosnek do storczyków fot. Adobe Stock

Rośliny miewają nietypowe upodobania. Storczyki lubią być podlewane piwem i czosnkiem, fikus bonsai nie pogardzi... kieliszkiem wódki. Oczywiście wszystko z umiarem.

Czosnek do storczyków - jak przygotować wyciąg

Storczyk, który ma nieliczne kwiaty, nie jest szczególną ozdobą. Jeśli więc marzysz o długim kwitnieniu i obfitych kwiatach zastosuj czosnek do storczyków podczas podlewania. Wystarczy, że wyciągiem z czosnku podlejesz roślinę raz w miesiącu.

Wyciąg z czosnku nie może stać dłużej niż 2 dni, dlatego przygotuj go gdy akurat planujesz podlewanie storczyków.

Przygotuj:

  • 1 litr ciepłej wody,
  • 3 ząbki czosnku

Przeciśnij czosnek przez praskę lub użyj blendera. Wodę (o temperaturze około 30 - 35 stopni Celsjusza wlej do słoika i dodaj czosnek. Zakręć słoik i odstaw na dobę.

Następnego dnia przecedź roztwór i zanurz w nim doniczkę z kwiatkiem na około 30 minut, a następnie odstaw, aż nadmiar wody odpłynie.

Zalety podlewania storczyków czosnkiem

Wśród zalet stosowania czosnku do storczyków zwykle wymienia się:

  • dłuższe kwitnienie,
  • większą ilość kwiatów,
  • lepsze odżywienie rośliny,
  • właściwości grzybobójcze.

Czosnek jest stosowany w uprawie roślin jako domowy sposób na mszyce, które nie lubią jego zapachu. Ponadto czosnek zawiera wiele cennych składników odżywczych (potas, magnez, miedź, żelazo, chrom, selen).

Jeśli zdecydujesz się na czosnkową kurację dla storczyków, przetestuj ją najpierw na jednej roślince i zobacz, jak zareaguje. Niektórzy wskazują, że czosnek może powodować brzydkie plamy na liściach storczyków. Warto więc nie poddawać kuracji całej kolekcji storczyków od razu.

Tu znajdziesz więcej porad na temat uprawy i pielęgnacji storczyków:Jak dbać o storczykiJak przesadzić storczyka i kiedy to robićChoroby storczyków - plamy na liściach i inne objawy