Ubieranie choinki fot. Adobe Stock

Ubieranie choinki krok po kroku - kiedy ubiera się choinkę i kiedy ją rozebrać?

Ubieranie choinki należy zacząć od obsadzenia drzewka w stojaku. Następnie zakładamy lampki, łańcuchy, bombki, a na sam koniec drobne, lekkie ozdoby i czubek.
/ 02.12.2020 09:25
Ubieranie choinki fot. Adobe Stock

Nie ma nic bardziej świątecznego i łączącego pokolenia, niż ubieranie choinki. Tradycja ta przywędrowała do nas z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku i od tamtej pory stale gości w naszych domach (i sercach zdecydowanie też).

Co roku jednak pojawia się to samo pytanie: jak udekorować świąteczne drzewko? Niezależnie od tego, na jaką kolorystykę i jakie ozdoby się zdecydujesz, warto do tego podejść metodycznie.

Ubieranie choinki krok po kroku

Oczywiście, najpierw czeka cię jeszcze jedna bardzo ważna decyzja, czyli wybór odpowiedniej choinki. Jeśli postawisz na sztuczne drzewko lub żywe posadzone w donicy, ten krok możesz sobie odpuścić. Obsadzenie choinki w stojaku, jest jednak konieczne w przypadku żywej choinki ciętej.

Krok pierwszy: obsadzenie drzewka

Najpierw zetnij ją na taką długość, jaka będzie ci odpowiadała, a następnie obetnij kilka dolnych gałęzi. Jeśli mają dużo igieł, możesz z nich stworzyć przepiękny bożonarodzeniowy stroik albo ozdoby na wigilijny stół. Następnie umieść choinkę w stojaku i upewnij się, że stoi prosto. Teraz możesz już zacząć ubieranie choinki.

Krok drugi: lampki choinkowe

Ubieranie choinki najlepiej jest zacząć od lampek choinkowych. W końcu to one stanowią tło dla wszystkim ozdób, a ich światło pięknie odbija się od bombek tworząc niepowtarzalną atmosferę. Zacznij dekorowanie choinki światełkami od samej góry i stopniowo schodź w dół. Koniecznie upewnij się, że lampki są równomiernie rozłożone. 

Ubieranie choinki warto zacząć od lampek również dlatego, że w przeciwnym razie nietrudno o potłuczenie bombek.

Krok trzeci: łańcuchy

Po lampkach przychodzi czas na łańcuchy. Podczas dekorowania choinki warto zacząć właśnie od nich, ponieważ zakładane po bombkach i innych ozdobach mogą je strącić, a przede wszystkim – przytłoczyć. Zakładaj je na choinkę w ten sam sposób, co lampki, próbuj jednak wypełnić nimi przestrzeń między światełkami.

Krok czwarty: bombki

Bombki choinkowe to prawdziwa dusza świątecznego drzewka. To od nich odbija się światło lampek i to właśnie one nadają choince i całemu pomieszczeniu tego wspaniałego ducha świąt. I do tego wyglądają pięknie w każdym kolorze, kształcie i rozmiarze.

Ubieranie choinki zacznij od największych bombek, a następnie zapełniaj miejsce między nimi coraz mniejszymi ozdobami. Koniecznie pamiętaj, żeby zostawić miejsce honorowe dla ulubionych bombek.

Krok piąty: czubek i inne ozdoby choinkowe

Gdy choinka jest już prawie gotowa, zostało tylko udekorować ją tymi drobnymi elementami, które nadają świętom rodzinnej atmosfery. Pierniczki, cukierki, drobne gwiazdki, a nawet złote kwiaty – wszystko będzie wyglądało przepięknie.

Na choince możesz zawiesić również suszone pomarańcze oraz samodzielnie zrobione ozdoby choinkowe, np. ozdoby z szyszek. Na samym końcu, gdy ubieranie choinki dobiegło końca, umieść czubek choinkowy. Nie jest to oczywiście konieczne, ale jeśli się na niego zdecydujesz, załóż go na końcu.

Kiedy ubiera się choinkę?

Tradycja podpowiada, by choinkę ubierać dopiero w wigilijny poranek. To właśnie czas ostatnich przygotowań do świąt, a w ubieraniu choinki powinna uczestniczyć cała rodzina. Prawdą jest jednak, że w Wigilię harmonogram dnia i tak jest napięty (przedświąteczne porządki i przygotowanie 12 potraw na Wigilię), dlatego na ubieranie choinki zwyczajnie nie ma czasu.

Kościół katolicki zakłada, że choinkę ubiera się na tydzień przed Wigilią.

Wiele osób ubiera choinkę już na początku grudnia, jednak o ile w przypadku sztucznej choinki ma to uzasadnienie, tak żywe drzewko nie przetrwa do świąt. Aby choinka się nie sypała, warto ją obficie podlewać i przykręcić kaloryfer.

kiedy ubiera się choinkę
fot. Adobe Stock

Kiedy rozebrać choinkę?

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, kiedy rozebrać choinkę, jest: wtedy, kiedy się sypie. Choinka, spod której codziennie wymiatasz solidną warstwę igieł, nie zdobi już domu. Zgodnie z tradycją, funkcjonują 3 terminy, do których należy rozebrać choinkę:

  • do 6 stycznia, czyli do Objawienia Pańskiego (święta Trzech Króli),
  • w Niedzielę Chrztu Pańskiego (pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli),
  • do 2 lutego (święta Ofiarowania Pańskiego, znanego też jako Matki Boskiej Gromnicznej).

Artykuł powstał na podstawie tekstu Urszuli Wilczkowskiej. Pierwotnie został opublikowany 24.10.2019.

Przeczytaj więcej o świątecznych przygotowaniach:
Jaki stojak na choinkę wybrać – metalowy, plastikowy, a może z pojemnikiem?
Regionalne potrawy wigilijne - Wielkopolska, Podhale, Podlasie i inne regiony
Co symbolizuje sianko pod obrusem podczas Wigilii?
Jak naprawić lampki choinkowe?
Ozdoby świąteczne do ogrodu i na drzwi wejściowe