Sianko pod obrusem fot. Adobe Stock

Sianko pod obrusem - co symbolizuje siano pod obrusem podczas Wigilii?

Sianko pod obrusem to symbol żłobka, choć dawniej ta tradycja wyglądała nieco inaczej. Siano pod obrusem to pamiątka narodzin Jezusa w stajence, ale zwyczaj ma korzenie pogańskie.
/ 30.11.2020 07:03
Sianko pod obrusem fot. Adobe Stock

Sianko pod obrusem, na pięknie przystrojony stół na Wigilię wystawione 12 potraw wigilijnych, a w rogu ubrana choinka. Wigilia ma swoją oprawę, która nie zmienia się od pokoleń. Nie wszystkie zwyczaje mają jednak chrześcijańskie korzenie, choć dziś tak uważamy.

Sianko pod obrusem, choć ma przypominać o małym Jezusku urodzonym właśnie na sianie, w ubogiej stajence, wywodzi się z pogańskiego zwyczaju.

Po co kładzie się sianko pod obrusem?

Sianko pod obrusem na wigilijnym stole symbolizuje stajenkę, w której urodził się Jezus. Jest to jednocześnie symbol ubóstwa i skromności. Biały obrus zaś jest symbolem szatek małego Jezusa.

Dawniej sianem spod obrusa karmiono zwierzęta, by te zdrowo rosły. Dziś nie brakuje przeciwników tradycji, którzy siana pod obrus nie wkładają. Uważają, że jest to zabobon, na który nie ma miejsca w czasie wigilii Bożego Narodzenia.

Co kiedyś oznaczało sianko pod obrusem?

Siano pod obrusem dziś ma wymiar jedynie symboliczny. Pod nakryciem stołu umieszczamy tylko garstkę czy kilka źdźbeł suszonej trawy. Dawniej siano rozkładano na całej podłodze po to, by zapewnić urodzaj zbóż (na wschodzie i na południu Polski). 

Wiąże się z tym także inna, pogańska tradycja. Dzięki sianu rozłożonemu w drodze do stołu, duszom zmarłych miało być wygodniej dojść na miejsce. Wierzono bowiem również, że dodatkowe nakrycie na stole wigilijnym wcale nie oznaczało chrześcijańskiej gościnności, ale przeznaczone było dla dusz zmarłych.

W innych częściach kraju siano rozkładano na całym stole, na nie ścielono obrus, który dodatkowo posypywano zbożem. Ubóstwo symbolizowały również snopy ustawione w kątach.

Zobacz jak przygotować dom na Boże Narodzenie:
Ozdoby świąteczne do ogrodu i na drzwi wejściowe
Jak przystroić stół na Wigilię?
Czym ozdobić pierniki?
Suszone pomarańcze - jak suszyć pomarańcze na choinkę?
Symbolika ozdób choinkowych