woda z solą do choinki fot. Adobe Stock

Woda z solą i cukrem do choinki - co zrobić, żeby choinka się nie sypała

Żywa choinka cieszy oko, ale czasem pierwsze igły zaczynają opadać już po kilku dniach. Co zrobić, żeby choinka się nie sypała? Najbardziej znaną metodą jest naturalny i ekologiczny nawóz, czyli woda z solą i cukrem do choinki - wystarczą dosłownie 2 łyżki stołowe na litr wody.
Weronika Kwaśniak / 17.11.2020 09:36
woda z solą do choinki fot. Adobe Stock

Najlepiej kupić choinkę kilka dni przed świętami i stopniowo przyzwyczajać ją do temperatury panującej w domu. Wniesiona od razu do ciepłego pomieszczenia szybko straci kolor i igły. Dlatego dobrze ją potrzymać najpierw jeden dzień na balkonie, potem przenieść do cieplejszej piwnicy.

Co zrobić, żeby choinka się nie sypała?

 • W domu ustaw drzewko daleko od kaloryfera.
 • Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20 stopni C. Często otwieraj okno, aby powietrze w pokoju nie było zbyt suche.
 • Kluczowe jest to, czym podlewać choinkę. Oczywiście, wystarczyłaby sama woda, ale woda z solą i cukrem do choinki to sprawdzony sposób na wydłużenie trwałości drzewka. Najlepiej stosować proporcję 2 łyżek stołowych na litr wody. To naturalna odżywka dla iglaka.
 • Nie przesadzaj z ilością ozdób choinkowych. Są lekkie jak piórko tylko oddzielnie. Razem ważą sporo i sprawiają, że gałązki szybciej wyginają się do dołu.
 • Kup lampki z żarówkami LED, które nie nagrzewają się i nie będą dodatkowo wysuszać choinki. 

Jak pielęgnować ciętą choinkę?

Skróć jej pień o kilka centymetrów - będzie lepiej wchłaniać wodę. Nie usuwaj kory z końca pnia, bo tuż pod nią są naczynia przewodzące wodę. Najpierw wstaw ją na kilka godzin do wiadra wypełnionego ciepłą wodą, aby dobrze się nawodniła. Potem umieść ją w pojemniku z piaskiem lub stojaku z miską na wodę. Uzupełniaj wodę w miarę potrzeby.

Jak pielęgnować choinkę w doniczce?

 • ​Jeżeli kupiłaś choinkę w doniczce, z korzeniami, uważaj, aby jej nie przelać. Jeśli podłoże zrobi się gliniaste, korzenie mogą zacząć zamierać i drzewko szybko będzie tracić igły.
 • Jeśli masz zamiar przesadzić ją wiosną do gruntu, po 14 dniach powinnaś wystawić choinkę na balkon. Inaczej w ciepłym domu zacznie puszczać nowe pędy i na pewno zmarznie, jeśli wystawisz ją na zimno np. w lutym.

Jak wybrać choinkę, aby przetrwała dłużej?

Uważaj, aby nie kupić drzewka, które czeka na nabywcę od długiego czasu. Dlatego sprawdź:

 • czy jej gałązki są elastyczne - zgięte nie powinny się łamać,
 • czy igły mają żywą zieloną barwę - jeżeli są sztywne i zbrązowiałe na końcach, to dowód, że drzewko zdążyło już wyschnąć,
 • czy pień jest jeszcze wilgotny w dotyku,
 • czy choinka pachnie.

Na podstawie artykułu opublikowanego pierwotnie 15.12.2009 przez Karolinę Mazowiecką

Zobacz więcej świątecznych porad:
Jak poczuć świąteczny klimat? 14 prostych sposobów
Jak gotować pierogi?
Co zrobić, żeby barszcz czerwony nie stracił koloru?
Lista zakupów i menu na święta
Jak zmielić mak do makowca?
Symbolika ozdób choinkowych i ich znaczenie
Jak zabarwić lukier? 6 naturalnych barwników