Wybieramy choinkę na Boże Narodzenie

Coroczny dylemat- jaką kupić choinkę? Sztuczną czy może żywą? A jeśli żywą, to ściętą czy w donicy? Również gatunek nie jest bez znaczenia. Podpowiadamy jak dokonać dobrego wyboru przy zakupie bożonarodzeniowego drzewka.

Coroczny dylemat - jaką kupić choinkę? Sztuczną czy może żywą? A jeśli żywą, to ściętą czy w donicy? Również gatunek nie jest bez znaczenia. Podpowiadamy jak dokonać dobrego wyboru przy zakupie bożonarodzeniowego drzewka.

Wybieramy choinkę na Boże Narodzenie

Fot. jacksonandperkins(2), tenpieknyswiat.com

Której choinki byśmy nie wybrali, zawsze znajdziemy w niej zalety i niestety również wady (chociażby cenę, która w tym przypadku zwykle idzie za jakością). Co roku każdy zadaje sobie pytanie, jaki wybór będzie najtrafniejszy. Ponieważ to szczególne drzewko, ma być głównym elementem naszej wigilijnej oprawy, dlatego tak szczególnie ważne jest, aby zachowała świeżość i klasę, aż do przysłowiowej kolędy.

Wybieramy choinkę na Boże Narodzenie

Sklepowe szaleństwo:

Na przeciw naszym oczekiwaniom wychodzą również producenci. W okresie przedświątecznym na rynku jest niesamowity wybór zarówno choinek sztucznych jak i prawdziwych. Producenci sztucznych drzewek prześcigają się w pomysłach na ich kształt, kolor czy gęstość igliwia. Mało tego, w niektórych sklepach znajdziemy już ubrane choinki, a to doskonałe rozwiązanie, dla tych, którzy szczególnie nie lubią corocznej tradycji jej ubierania lub zwyczajnie nie ma ją na to czasu. Natomiast sprzedawcy drzewek naturalnych kuszą również ogromnym wyborem. Począwszy od ciętych po doniczkowe, poprzez rozmaite gatunki o różnej wielkości. Jednym słowem - jest w czym wybierać. Pytanie tylko czy nasz portfel na to stać?    Fot. Freshome.com

Aby szybko i sprawnie wybrać drzewko przeanalizujmy dokładnie każdy rodzaj i typ.

 

Choinka sztuczna - modna i wygodna

To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym ekologia szczególnie leży na sercu. Jakby na to nie spojrzeć, co roku tysiące zielonych drzewek zostaje wyciętych, tylko po to, by ucieszyły swoją urodą przez zwykle dość krótki czas (inaczej prezentuje się sytuacja jeśli wybierzemy drzewko w donicy).

Wybieramy choinkę na Boże Narodzenie

Fot. goeshealth.com

Tak więc drzewko sztuczne, o ile jest odpowiednio przechowywane służy nam przez wiele, wiele lat. Minusem jest fakt, iż z czasem choinka zblaknie, a jej igliwie ze względu na wieloletnie użytkowanie może wypaść lub zwyczajnie się przerzedzić. Na szczęście dzisiejsze sztuczne choinki odbiegają od tych, które miały nasze babcie. Wiele z nich wręcz do złudzenia przypomina te prawdziwe. Jedynym aspektem, którego nie da się w pełni zastąpić jest jej charakterystyczny zapach świeżo ściętego, iglastego drzewka, który nie ukrywajmy, tworzy pełnię świątecznego klimatu. Mimo, wszystko to wygodne i oszczędne rozwiązanie.

 

Świeża choinka cięta - magiczny klimat

To co bez wątpienia najcudowniejsze w tych drzewkach, to ten niezapomniany aromat naturalnego świerku. Dzięki niemu nasze wigilijne wspomnienia utrwalą się na tyle, iż każde następne spotkanie z tym zapachem przywiedzie nam miłe wspomnienia wigilijnej kolacji. To bez wątpienia najistotniejsza zaleta żywego drzewka, którego nie jest w stanie zastąpić nic innego.

Wybieramy choinkę na Boże Narodzenie

Fot. favim.com

Niestety, prawdziwa choinka, to nie tylko piękny zapach świeżego lasu, ale również sporo problemów. Mianowicie tym, co przemawia na minus to ciepło i brak wody, a co za tym idzie nadmierne gubienie igieł. Ponieważ zima to wzmożony czas ogrzewania mieszkania naturalne drzewka takie jak jodły czy świerki dość szybko gubią igły, więc, wymaga to od nas codziennego sprzątania.

Wybieramy choinkę na Boże Narodzenie

Jest to szczególnie nie mile widziane rozwiązanie, gdy stawiamy choinkę na dywanie. Sprawne usuwanie igieł wbitych w dywan może nas kosztować dużo wysiłku i cierpliwości. Takie drzewko nie jest polecane przy dzieciach oraz zwierzętach. Ze względu na możliwość połknięcia czy wbicia igły przez dziecko czy naszego rozbrykanego pupila. Niestety, cięte drzewko ma jeszcze jedną poważną wadę: jest nietrwałe. Po 2 – 3 tygodniach traci igły. A jej trwałość, jak już wspomniałam, zależy od gatunku. Najtrwalsze są jodły, najmniej trwałe są świerki. Na trwałość drzewka wpływa również pielęgnacja (pamiętaj, by trzymać choinkę z dala od grzejnika).

Zwróćmy również uwagę na kształt - prawdziwa choinka, mało kiedy jest idealnie symetryczna i musimy się z tym liczyć. Jeśli zależy nam na tym, aby choinka wytrzymała maksymalnie długo w mieszkaniu, nie sypała się już po kilku dniach, dobrze jest postawić na dobry gatunek drzewka. Liczmy się również z kosztami, ponieważ im efektowniejsza, tym zwykle droższa, a ceny bożonarodzeniowych drzewek z roku na rok zwykle ciut drożeją. Jodły cięte można kupić już od 85 zł (1-1,5 m) do 180 zł za prawie 3m drzewko. Świerki kosztują przykładowo od 40 zł (1,5--2 m) do 70 zł (3-3,5 m). Natomiast przy świerku srebrnym trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu od 40 zł (1-1,5 m) do 80 zł (powyżej 3,5 m).                    Fot. portalflorystyczny.com

Wybieramy choinkę na Boże Narodzenie

Jak kupować żywe drzewko?

Kupując cięte drzewko zwróć koniecznie uwagę na to, czy jest świeże. Jak to poznać? Przede wszystkim po pniu, a dokładnie po miejscu cięcia. Jeśli ma ono kolor jasnobrązowy i widać na nim kropelki żywicy, można mieć pewność, że nasza choinka była ścięta nie wcześniej niż 2 – 3 dni temu. Jeśli pień w miejscu cięcia jest ciemnobrązowy oznacza to, że drzewko jest starsze, a przez to będzie mniej trwałe.
Zwróć też uwagę na kształt, grubość gałęzi oraz kolor igieł. Igły powinny mieć żywą, zieloną barwę. Brązowe świadczą o tym, że drzewko zostało ścięte już jakiś czas temu. Gałęzie nie powinny być bardzo cienkie, inaczej mogą nie wytrzymać naporu ozdób. Szybko sie zdeformują i rozsypią.

Fot. forum.styl.fm

Najdroższym, ale i najbardziej okazałym gatunkiem jest jodła kaukaska. Ma długie,  ciemnozielone igły z białymi paskami od spodu i stożkowatą koronę. Za ciętą jodłę o wysokości 200 cm zapłacimy ok. 200 zł, za ukorzenioną o wysokości 120-150 cm – powyżej 100 zł.

http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/uroczystosci/choinka-sztuczna-czy-prawdziwa-co-wybrac,87_34724.html
 

Prawdziwa choinka w doniczce - piękna i praktyczna

Wybieramy choinkę na Boże Narodzenie

Fot. vanderbilt.edu

Jeśli decydujemy się na zakup choinki w doniczce, należy liczyć się z nieco większym wydatkiem niż przy choince ciętej. Niewątpliwa jednak zaleta tej choinki jest jej trwałość. Odpowiednio zahartowane drzewko donicowe będzie żywo zielone przez cale święta a nawet i dłużej, a jeśli posiadamy ogród, można śmiało zasadzić je i cieszyć się nim przez długi, długi czas, a w przyszłym roku ozdobić je nawet w ogrodzie.

Jednak jeśli chcemy mieć pewność, że nasza donicowa choinka została odpowiednio przygotowana do sprzedaży, a tym samym ma szanse przeżyć - sprawdźmy jej korzenie. Wyciągnięcie jej z doniczki przed zakupem i sprawdzenie bryły korzeniowej to dobry test, czy nasz sprzedawca obchodził się z nią z należytym szacunkiem i nie uszkodził korzeni przy wykopie.

Jak kupować choinkę w doniczce?

Wybieramy choinkę na Boże Narodzenie

Choinki w doniczkach to wybór ekologiczny i trwały. Kupując taką choinkę można poprosić sprzedawcę o wyjęcie drzewka z doniczki. Jeśli ziemia jest zwarta i otoczona siatką drobnych korzeni, oznacza to, że choinka od początku była hodowana w doniczce. Rozsypująca, odpadająca od korzeni ziemia to niestety znak, że choinka została przesadzona do doniczki zaraz przed sprzedażą. To dobry test świeżości naszej choinki.
Aby taka choinka dobrze się przyjęła w ciepłym mieszkaniu, należny kupić ją przynajmniej 10 dni przed świętami. Do grzejnikowego ciepła w domu musi się zaaklimatyzować, aby nabrała swojego prawdziwego piękna. Najpierw wystaw ją na balkon, potem zwiększajmy temperaturę, dobrze jest przenieść ja na jakiś czas na strych lub do piwnicy - miejsce w którym temperatura wynosi około 10 stopni. Po tych kilku dniach można śmiało wstawić ją do mieszkania, a po świętach wystawić z powrotem na balkon. Wczesną wiosną będzie można ją zasadzić w ogródku.

Ważne: Podobnie jak drzewko cięte, choinkę w pojemniku również ustaw z dala od kaloryfera, nie zapominając o częstym jej zraszaniu i utrzymaniu wilgotnego podłoża. Jeżeli planujemy wysadzenie choinki do gruntu pamiętajmy, aby ją odpowiednio zahartować do mroźnych temperatur.

Fot. Freshome.com

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
źle sformułowane pytanie ankiety. Ja UBIERAM sztuczną, ale nie kupuję sztucznej, bo oczywistym jest że nie mam nowej sztucznej co rok. Takze nie ma dla mnie odpowiedzi...