Kaki, znane też jako persymona lub sharon, to owoc bardzo bogaty w witaminę A. Ma jej aż 7 razy więcej niż pomarańcze i 3 razy więcej niż mandarynki. Poznaj sposoby jedzenia kaki, które pozwolą ci wydobyć najwięcej cennej witaminy A z tego owocu.
Spis treści:
- Zawartość witaminy A w kaki
- Przedawkowanie witaminy A z kaki - możliwe?
- Jak jeść kaki, by wykorzystać witaminę A?
- Zalety wysokiej zawartości witaminy A w kaki
Zawartość witaminy A w kaki
Witamina A to jedna z cenniejszych witamin zawartych w owocach kaki. Witamina A występuje w kaki głównie w postaci karotenoidów, dzięki którym owoc kaki jest silnie pomarańczowy. Im bardziej dojrzały owoc kaki, tym więcej witaminy A zawiera.
Najwięcej witaminy A jest w ciemniejszych owocach kaki o intensywnie pomarańczowym miąższu. Wypatruj ich na straganach i w supermarketach. Jesienią owoce kaki są najtańsze, najsmaczniejsze, najsłodsze i najcenniejsze dla organizmu.
100 g kaki dostarcza dokładnie 1630 IU (jednostek) witaminy A. To 3 razy więcej witaminy A niż ma arbuz, a ponad 7 razy więcej niż jest w pomarańczach i innych cytrusach.
Dla kontekstu, dzienne zapotrzebowanie na witaminę A u kobiet wynosi ok. 4000 IU. Jeden średni owoc kaki o masie 250 g zapewnia więc wystarczająco witaminy A w diecie kobiety.
W 100 g kaki jest:
- 81 µg równoważnika retinolu RAE,
- 253 µg beta-karotenu,
- 1450 µg kryptoksantyny (barwnego związku z grupy karotenoidów).
Wszystkie te związki stanowią elementy witaminy A i wlicza się je w łączną zawartość tej witaminy w owocu kaki.
Przedawkowanie witaminy A z kaki - możliwe?
Zdecydowana większość witaminy A z kaki to karotenoidy. W przeciwieństwie do innej aktywnej formy witaminy A, retinolu, spożycie beta-karotenu i innych karotenoidów nie stwarza ryzyka groźnego przedawkowania witaminy A. Jeśli będziesz jeść zbyt dużo kaki (i innych produktów zawierających beta-karoten) efektem ubocznym może być najwyżej niegroźna karotenodermia, czyli pomarańczowe zabarwienie skóry.
Jak jeść kaki, by wykorzystać witaminę A?
Witamina A należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. By odpowiednio wykorzystać całą witaminę A z owoców kaki, warto połączyć je w posiłku ze źródłem tłuszczu. Tłuszczu nie musi być dużo, wystarczy niewielka dawka, by rozpuścić witaminę A i lepiej ją wykorzystać. Oto kilka pomysłów na zestawienie kaki z tłuszczem, w którym rozpuści się witamina A:
- Dodaj kaki do sałatki z dressingiem na bazie zdrowego oleju;
- zjedz razem z kaki kilka orzechów lub pestek (to też sposób na obniżenie indeksu glikemicznego kaki);
- połącz kaki z jogurtem naturalnym;
- dżem z kaki zjedz z kromką chleba posmarowanego masłem;
- dodaj kaki do przecierowego soku z łyżeczką masła lub oliwy;
- zrób zdrowy koktajl z kaki z dodatkiem kefiru, napoju roślinnego lub masła orzechowego;
- dodaj kaki do deseru z nasionami chia;
- jedz kaki na deser po posiłku głównym, w którym na pewno znalazło się źródło tłuszczu.
fot. Pudding chia z kaki - źródło witaminy A/ Adobe Stock, Pixel-Shot
Jeśli chcesz pozyskać z kaki jak najwięcej witaminy A, jedz kaki bez obierania. W mniej dojrzałych owocach skórka jest twarda, ale miękkie i dojrzałe owoce kaki można jeść ze skórką, w której skumulowane jest najwięcej witaminy A.
Owoc kaki, który masz w domu, jest twardy i blady? Odczekaj kilka dni, kaki dojrzewa jeszcze po zerwaniu. Połóż kaki w misce z owocami lub włóż do papierowej torby z jabłkiem, lub bananem, a dojrzeje szybciej.
Zalety wysokiej zawartości witaminy A w kaki
Wiesz już, że kaki warto jeść z uwagi na wysoką zawartość witaminy A, ale warto przypomnieć też, jakie realne zalety da to twojemu organizmowi. Oto możliwe efekty, które zaobserwujesz, gdy zaczniesz jeść kaki regularnie:
- poprawiony koloryt skóry;
- wsparcie zdrowia kości;
- zmniejszenie trądziku i lepsze nawilżenie skóry;
- lepsze widzenie w ciemnościach;
- mniejsza podatność na infekcje;
- uregulowanie miesiączek i poprawiona regularność owulacji;
- mocniejsze paznokcie i włosy.
Czytaj także:
Źródło naturalnej witaminy D o wiele lepsze niż mleko. Rosną w całej Polsce za darmo, wystarczy po nie sięgnąć
Ma o wiele więcej witaminy A, niż pomarańcze, morele i papryka, a Polacy dalej jej nie doceniają. Teraz jest najtańsza i najsmaczniejsza
„Polska cytryna”, niedoceniany owoc o cudownych właściwościach prozdrowotnych. Sprawdź, czy nie rośnie pod twoim domem
Mają więcej witaminy E, niż wszystkie warzywa i owoce, a wielu Polaków po prostu je wyrzuca. Są pyszne, wystarczy je wysuszyć