Tych 5 typów produktów musisz unikać, gdy cierpisz na hemoroidy. Poznaj zasady diety, która nie przyprawi cię o dodatkowy ból

dieta na hemoroidy fot. Adobe Stock, deagreez
Dieta na hemoroidy musi ułatwiać wypróżnienie. Dlatego powinna obfitować w produkty wysokobłonnikowe oraz płyny. Jej ważnym składnikiem są także kwasy omega-3 oraz przeciwutleniacze, które pomagają łagodzić stan zapalny. Z diety wykluczyć trzeba produkty wysokoprzetworzone, tłuste oraz sprzyjające zaparciom, np. słodycze. Wskazane jest jedzenie warzyw, owoców, chudych mięs oraz fermentowanych produktów mlecznych.
Ewa Cwil / 29.07.2024 05:09
dieta na hemoroidy fot. Adobe Stock, deagreez

Dieta na hemoroidy to zdrowy sposób odżywiania, który zapobiega żylakom odbytu i pozwala łagodzić zaostrzenie choroby. Jej zadaniem jest wspomaganie pasażu jelitowego i zapobieganie zaparciom, które zwiększają ryzyko hemoroidów i nasilają ból, gdy żylaki krwawią lub doszło do stanu zapalnego. W komponowaniu jadłospisu na hemoroidy pomoże ci lista produktów wskazanych i zakazanych oraz nasze przykładowe menu.

Spis treści:

  1. Zasady diety na hemoroidy
  2. Dieta na hemoroidy: przepisy i jadłospis

Zasady diety na hemoroidy

Dieta odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i łagodzeniu objawów hemoroidów. Odpowiednio dobrane żywienie pomaga w regulacji wypróżnień, co zmniejsza nacisk na żyły odbytu podczas wypróżniania. Zaparcia są jedną z głównych przyczyn hemoroidów, więc dieta zapobiegająca zaparciom jest absolutnie kluczowa. Właściwie dobrane menu może także działać przeciwzapalnie i pomagać w ograniczaniu stanu zapalnego związanego z podrażnionymi hemoroidami. najkrócej mówiąc dieta na hemoroidy do dieta na zaparcia z działaniem przeciwzapalnym.

Oto podstawowe zasady diety na hemoroidy:

  • Zwiększenie spożycia błonnika, który może pomóc w tworzeniu miękkich, łatwych do wydalenia stolców, co minimalizuje nacisk na żyły odbytu. W diecie na hemoroidy powinno być przynajmniej 25-30 g błonnika dziennie.
  • Zwiększenie spożycia płynów. Woda pomaga błonnikowi wypełniać swoje funkcje, co jest kluczowe dla utrzymania regularnych i miękkich wypróżnień. Pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie (około 2 litry). Możesz także pić herbaty ziołowe, rozcieńczone soki owocowe oraz buliony.
  • Unikanie pokarmów powodujących zaparcia. Niektóre pokarmy mogą przyczyniać się do utwardzenia stolca (np. czekolada), co zwiększa ryzyko wystąpienia hemoroidów. U każdego nieco inne produkty mogą wywoływać zaparcia, dlatego warto się obserwować i unikać takich, które utrudniają wypróżnienie.
  • Zwiększenie w diecie ilości pokarmów o działaniu przeciwzapalnym. To żywność bogata w przeciwutleniacze i kwasy omega-3, które są obecne w warzywach, owocach i zdrowych tłuszczach.
  • Regularne posiłki. Spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu i o stałych porach pomaga w utrzymaniu regularnych wypróżnień i zapobiega zaparciom. Jedz 3 główne posiłki oraz 2-3 zdrowe przekąski dziennie. Unikaj długich przerw między posiłkami.
  • Aktywność fizyczna. Regularna aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia jelit i może pomóc w zapobieganiu zaparciom. Ułatwia pasaż jelitowy i wspiera regularne wypróżnienia. Staraj się być w ruchu przez co najmniej 30 minut dziennie. Może to być spacer, jazda na rowerze, pływanie lub inne formy ćwiczeń aerobowych.

Produkty wskazane w diecie na hemoroidy

Oto produkty spożywcze, których nie może zabraknąć w diecie na hemoroidy:

  • Warzywa: brokuły, marchew (zwłaszcza na surowo), szpinak, bataty, jarmuż,
  • Owoce: jabłka, gruszki, jagody, śliwki, borówki, maliny, truskawki, awokado, suszone śliwki i morele, rodzynki,
  • Produkty pełnoziarniste: pełnoziarnisty chleb, brązowy ryż, owsianka, kasza gryczana,
  • Tłuste ryby morskie: łosoś, makrela, sardynki,
  • Orzechy i nasiona: orzechy włoskie, siemię lniane, nasiona chia, pestki dyni,
  • Oleje roślinne: oliwa, olej rzepakowy, olej lniany — stosuj jako dodatek do sałatek lub do gotowania.
  • Fermentowane produkty mleczne: kefiry, jogurty, maślanka

Dieta na hemoroidy – czego nie jeść?

Oto produkty, które warto wyeliminować z diety:

  • Wysokoprzetworzona żywność: fast food, chipsy, słodycze,
  • Tłuste i smażone potrawy: smażone i tłuste mięsa, tłuste sosy,
  • Biały chleb, rafinowane zboża: biały ryż, biały makaron, białe pieczywo,
  • Drobne kasze: manna, kukurydziana,
  • Tłusty nabiał: tłuste sery żółte i białe, sery topione, mleko pełnotłuste (w nadmiarze mogą przyczyniać się do zaparć).

Dieta na hemoroidy: przepisy i jadłospis

Oto przykładowy jadłospis diety przeciw hemoroidom. Potraktuj go jako inspirację do układania własnego menu obfitującego w błonnik, płyny, chude mięso, owoce, warzywa i fermentowane produkty mleczne. Taki sposób żywienia jest odpowiedni przy krwawiących hemoroidach jak i w okresie remisji, w celu zapobiegania nawrotom choroby.

Śniadanie: Owsianka ze śliwkami, i dodatkiem orzechów włoskich, szklanka wody lub herbaty ziołowej.

Drugie śniadanie: jabłko lub gruszka, garść migdałów.

Obiad: Łosoś z grilla z brązowym ryżem. Duża porcja sałatki z jarmużu, szpinaku, pomidorów i oliwy z oliwek. Szklanka wody.

Podwieczorek: jogurt naturalny z dodatkiem miodu i nasion chia.

Kolacja: kanapki z chleba pełnoziarnistego z oliwą i plastrami wędliny z piersi kurczaka oraz pieczone warzywa.  Szklanka wody lub herbata ziołowa.

Przekąski: marchewki lub seler naciowy z hummusem, śliwki suszone (w umiarkowanych ilościach).

Dieta na hemoroidy - jadłospis

fot. Dieta na hemoroidy - jadłospis/Adobe Stock, zefirchik06

Dieta na hemoroidy: przepisy

Oto przepisy doskonałe do diety na hemoroidy.

Czytaj także:
Domowe sposoby na hemoroidy - jak sobie pomóc?
Co zrobić, gdy pęknie hemoroid?
Metoda Barrona: leczenie hemoroidów w jeden dzień

Redakcja poleca

REKLAMA