Dieta przy wrzodach żołądka nie jest specyficzna, czyli taka, która obowiązywałaby tylko w chorobie wrzodowej żołądka. Najważniejsze jest to, aby była dopasowana do stanu chorego, jego potrzeb i preferencji, aby nie była uciążliwa. Najczęściej stosuje się jadłospis diety lekkostrawnej, czyli pozbawiony produktów drażniących i ciężkostrawnych, długo zalegających w układzie pokarmowym. „Dieta wrzodowa” jest jednak jedynie wsparciem terapii, która powinna polegać na zwalczaniu zakażenia bakterią Helicobacter pylori.
Spis treści:
Jaka dieta przy wrzodach żołądka?
Aby „uspokoić” wrzody żołądka, trzeba jeść co najmniej 5-6 niewielkich posiłków dziennie, co 3-4 godziny, najlepiej o stałych porach. Nie należy zapominać o porannym posiłku i pamiętać o drugim śniadaniu. Obiad na ciepło, później podwieczorek, a kolacja niedługo przed pójściem spać. Taki sposób odżywiania pozwala uniknąć nocnych i porannych bólów głodowych, a także złagodzi dolegliwości w ciągu dnia.
Jedz powoli, bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Sprzyja to lepszemu trawieniu.
Miej zawsze pod ręką lekkostrawne przekąski (np. wafle ryżowe lub ryżowo-zbożowe, banan lub kawałek ciasta drożdżowego), na wypadek gdybyś zapomniała zabrać drugie śniadanie. Nawet minimalne porcje pożywienia mogą skutecznie neutralizować nadmiar kwasów w żołądku, a tym samym zapobiec bólom brzucha. Aby leczenie i dieta skutecznie zadziałały, należy też powstrzymać się od palenia tytoniu i picia alkoholu.
Unikaj jedzenia na mieście. Staraj się przyrządzać posiłki w domu i jedz je zaraz po przygotowaniu. Nie gotuj jednak dużo na zapas, bo długo przechowywane i odgrzewane dania mogą zaszkodzić. Ale jeśli obiady jadasz w pracy, możesz zrobić zupę lub drugie danie poprzedniego wieczoru i odgrzać następnego dnia w mikrofalówce. Pamiętaj, by potrawy były zawsze ciepłe. Zbyt zimne lub za gorące mogą wywoływać przekrwienie błony śluzowej przewodu pokarmowego i nasilać dolegliwości.
Co można jeść przy wrzodach żołądka?
Aby złagodzić uciążliwe objawy, zadbaj, by w jadłospisie nie zabrakło:
- Chudego twarogu lub twarożku ze słodką śmietaną, jogurtu naturalnego, a także chudej wędliny, chudego mięsa oraz ryb. Zawarte w nich pełnowartościowe białko wiąże nadmiar kwasu solnego.
- Jeśli lubisz mleko pij je, byle z umiarem (1-2 szklanki dziennie). Osłania ono błonę śluzową żołądka i łagodzi ból. Jednak po wchłonięciu zawarty w nim wapń wpływa na zwiększenie wydzielania gastryny, która pobudza wydzielanie soków trawiennych, drażniących żołądek.
- Do każdego posiłku staraj się dodawać warzywa. Najlepsze będą: marchewka, pietruszka, seler, ziemniaki, dynia, kabaczki, szpinak, szparagi, kalafior, brokuły, zielony groszek, sałata, pomidory bez skórki.
- Raz dziennie jedz owoce bez skóry i pestek – winogrona, banany, brzoskwinie, morele, jabłka gotowane lub pieczone. Możesz się skusić na cytrusy, które nie podrażniają błony śluzowej żołądka, wzbogacają menu w witaminy i są dobrze tolerowane.
fot. Dieta przy wrzodach żołądka – co jeść?/ Adobe Stock, Екатерина
Co jeszcze można jeść na diecie na wrzody żołądka i dwunastnicy:
- owoce: dojrzałe, bez skórek oraz pestek, najlepiej gotowane; można też pić kompoty,
- warzywa: marchew, dynia, szpinak, kalafior, buraki, kabaczek, młody zielony groszek, młoda fasolka szparagowa, sałata zielona, pomidory bez skórki, ziemniaki – najlepiej gotowane (poza sałatą), z dodatkiem masła lub margaryny,
- mięso i ryby: chude, gotowane, bez skóry, chude ryby, chude wędliny,
- nabiał: jaja na miękko, jajecznica, mleko do 2% tłuszczu, chude sery i twarogi,
- produkty zbożowe: pszenne, czerstwe pieczywo, drobne kasze, ryż, drobne makaronu pszenne.
Czego nie wolno jeść przy wrzodach żołądka?
Zrezygnuj ze słodyczy i tłustych ciast. Marynowane warzywa, orzechy i surówki także nie są wskazane. Mają dużo błonnika nasilającego dolegliwości przy wrzodach. Unikaj nadmiaru soli oraz ostrych przypraw, które mogą podrażniać błoną śluzową żołądka.
Staraj się nie pić alkoholu, zwłaszcza drinków z napojami gazowanymi, które silnie podrażniają żołądek. Ale jeśli nie możesz odmówić sobie lampki szampana lub wina na imprezie, przed jej wypiciem koniecznie coś zjedz.
Czego jeszcze nie jeść w diecie na wrzody żołądka i dwunastnicy:
- owoce: surowe i ze skórką,
- warzywa: warzywa kapustne, papryka, ogórki, szczaw, szczypior, cebula, rzepa, rzodkiewki, kukurydza, grzyby,
- mięso i ryby: smażone, duszone, tłuste, baranina, dziczyzna, mięsa peklowane i konserwy,
- nabiał: jaja na twardo, sery żółte i topione, sery pleśniowe, sery typu feta i fromage, kwaśna śmietana, jogurty, kefir,
- produkty zbożowe: świeże pieczywo, pieczywo razowe i cukiernicze, razowe mąki i makarony, grube kasze.
Co i jak pić przy wrzodach żołądka?
Pij dużo wody. Dziennie należy wypijać 2,5 litra wody, zwłaszcza jeśli wymiotujesz (to częsty objaw choroby wrzodowej). Napoje muszą być ciepłe, aby nie podrażniać błony śluzowej żołądka. Najlepsze będą: słaba herbata, zielona liściasta, rumianek, dziurawiec, przegotowana woda. Możesz też sięgnąć po wody lecznicze.
Pij zawsze powoli, małymi łykami, pomiędzy posiłkami. Unikaj popijania w trakcie jedzenia i po posiłku, bo to może powodować cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku i wywoływać zgagę. Po przebudzeniu (a także pół godziny przed jedzeniem) możesz wypić napar z siemienia lnianego. Zawarte w nim śluz powleka ściany żołądka chroniąc, je przed działaniem kwasu solnego.
Dieta przy wrzodach żołądka – przepisy
Jak najczęściej gotuj w wodzie, na parze, w kombiwarach lub duś bez obsmażania na tłuszczu. Unikaj natomiast ciężkostrawnych dań smażonych i pieczonych z dodatkiem tłuszczu, które długo zalegają w żołądku i obciążają przewód pokarmowy.
Potrawy doprawiaj świeżymi ziołami (natka, koperek, melisa, majeranek). Możesz też używać cynamonu, goździków lub wanilii. Zamiast majonezu i ciężkich sosów ze śmietaną do sałatek dodawaj łagodny sos winegret przygotowany z łyżki oleju rzepakowego, soku z cytryny i posiekanych świeżych ziół.
Lekkostrawne przepisy diety na wrzody żołądka:
- lekkostrawne śniadania,
- lekkostrawne sałatki warzywne,
- 4 pomysły na lekkostrawny obiad,
- 7 pomysłów na lekkostrawny obiad bez mięsa,
- 9 przepisów na lekkostrawne zupy,
- lekkostrawny obiad z cukinią – 4 przepisy,
- 5 przepisów na lekkostrawną kolację na ciepło.
Do zup lub gotowanych warzyw możesz dodać tuż przed jedzeniem łyżeczkę masła albo oleju rzepakowego. Pozwoli to lepiej przyswoić zawarte w pożywieniu witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K). Niewielki dodatek lekkostrawnego tłuszczu hamuje także nadmierne wydzielanie kwaśnych soków trawiennych.
W przypadku silnych dolegliwości warzywa i mięso gotuj do miękkości i miksuj. Jedz zupy kremy, purée ziemniaczane i ziemniaczano-warzywne, pulpety, ugotowane i zmielone mięso, galaretki owocowe i kisiele. Nie podrażniają one uszkodzonej błony śluzowej żołądka, a składniki pokarmowe są lepiej przyswajalne.
Treść artykułu opublikowana pierwotnie 15.03.2012.
Czytaj także:
Sok z kapusty na wrzody – jak zrobić i pić?
Czy można jeść ogórki kiszone przy wrzodach żołądka?
Lekkostrawne warzywa i owoce