Lekkostrawne warzywa i owoce – które wybrać i jak przygotować, żeby nie obciążyły żołądka i jelit

lekkostrawne owoce i warzywa fot. Adobe Stock, Liliya Trott
Lekkostrawne owoce to m.in. brzoskwinie, morele i banany, a lekkostrawne warzywa – marchew, dynia, pietruszka i kabaczek. Najlepsza forma przygotowywania lekkostrawnych jarzyn to gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, pieczenie lub duszenie. Warzywa i owoce będą dobrze przyswajalne w formie musów, przecierów i soków.
Marta Kosakowska / 15.02.2023 12:31
lekkostrawne owoce i warzywa fot. Adobe Stock, Liliya Trott

W większości owoce i warzywa są lekkostrawne. Głównie za sprawą dużej zawartości błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę jelit. Ważny jest również sposób przygotowywania warzyw. Na przykład ziemniaki gotowane w wodzie będą lekkostrawne, lecz tłuste frytki – ciężkostrawne.

Spis treści:

 1. Lekkostrawne warzywa i owoce – najlepszy wybór
 2. Jakie owoce są lekkostrawne
 3. Jakie warzywa są lekkostrawne

Lekkostrawne warzywa i owoce – najlepszy wybór

Specjaliści z zakresu gastroenterologii podają, jakie warzywa i owoce są najbardziej lekkostrawne:

 • owoce – dojrzałe, bez skórki i pestek: jabłka, morele, brzoskwinie, pomarańcze, soki i przeciery owocowe,
 • warzywa – gotowane, najlepiej rozdrobnione i z niewielkim dodatkiem masła: ziemniaki, marchew, buraki, szpinak, dynia kabaczek, młoda fasolka szparagowa, zielony groszek; na surowo: zielona sałata, cykoria, pomidor bez skórki, tarta marchewka z jabłkiem.

Nie jest to jednak pełna lista, a jedynie najbardziej lekkostrawne owoce i warzywa, które mogą znaleźć się np. w jadłospisie lekkostrawnej diety wkrótce po operacji. Poniżej znajdują się uzupełnione listy lekkostrawnych owoców i warzyw – oddzielne dla każdej kategorii.

Jakie owoce są lekkostrawne?

Nie wszystkie owoce są lekkostrawne. W dodatku nawet te uważane za lekkostrawne koniecznie trzeba jeść bez skórki oraz bez pestek. Warto także podawać je w postaci musów, przecierów lub niewielkich kawałków i przed połknięciem dobrze pogryźć. To z jednej strony ułatwi trawienie, a z drugiej zwiększy przyswajalność składników odżywczych.

Lista lekkostrawnych owoców:

Uwaga, owoce niedojrzałe, suszone, kandyzowane czy z puszki nie są lekkostrawne. Zawierają również spore ilości cukru, a nierzadko również konserwantów i innych niezdrowych dodatków. Ciężkostrawne mogą być również gruszki, śliwki i wiśnie (w każdej postaci).

Jakie owoce i warzywa są lekkostrawne

fot. Jakie owoce i warzywa są lekkostrawne/ Adobe Stock, piliphoto

Jakie warzywa są lekkostrawne?

W większości warzywa stają się lekkostrawne po obróbce termicznej takiej jak: gotowane, pieczenie lub duszenie (bez dodatku tłuszczu). Wyjątkiem są: marchewka, zielona sałata, cykoria, pomidor bez skórki, które można jeść na surowo po rozdrobnieniu.

Warzywa lekkostrawne lista:

 • marchew,
 • dynia,
 • pietruszka (korzeń),
 • kabaczek,
 • pomidory bez skórki,
 • sałata,
 • szpinak,
 • zielony groszek,
 • fasolka szparagowa.

Do warzyw ciężkostrawnych należą: kapusta, cebula, czosnek, warzywa strączkowe, kalarepa, rzodkiew.

W przypadku ziemniaków zależy to od ich sposobu przygotowania. Gotowane, podane w formie purée czy lekkich klusek będą lekkostrawne. Jednak jako frytki lub placki ziemniaczane – ciężkostrawne.

Źródło: Szczygłowa H.: System dietetyczny dla zakładów służby zdrowia. IŻŻ 1992

Treść artykułu pierwotnie opublikowana została 28.09.2020 r.

Czytaj także:
Lekkostrawny obiad – zasady, przykłady dań, przepisy
Pomysły na lekkostrawne śniadanie
Lekkostrawne mięso – które wybrać, jak przygotować