Sok ze świeżej białej kapusty jest znany jako naturalny lek na wrzody żołądka już od ponad 70 lat! Poznaj jego właściwości i specjalne składniki w soku kapuścianym, które odpowiadają za doskonałe działanie przy wrzodach żołądka i wszelkich problemach ze śluzówką układu pokarmowego.
Spis treści:
- Sok z kapusty na wrzody żołądka - czy to działa?
- Sok z kapusty na wrzody - przepis
- Jak stosować sok z kapusty na wrzody?
Sok z kapusty na wrzody żołądka - czy to działa?
Sok ze świeżej, białej kapusty (ale nie z sok z kapusty kiszonej!) ma udowodnione korzystne działanie przy występowaniu wrzodów żołądka. Właściwość ta nie jest nowym odkryciem: informacje o doskonałych właściwościach soku kapuścianego w leczeniu wrzodów pojawiły się w literaturze naukowej już w 1949 roku!
Publikacja "Rapid healing of peptic ulcers in patients receiving fresh cabbage juice" z 1949 roku była dla naukowców szokującym bodźcem do przyjrzenia się bliżej właściwościom soku ze świeżej, białej kapusty. Informacje o niezwykłych właściwościach soku kapuścianego szybko obiegły świat.
Odkryto, że podawanie do picia pacjentom ze wrzodami żołądka i dwunastnicy soku ze świeżej białej kapusty ma prawdziwie lecznicze działanie. Efekty gojenia się wrzodów obserwowane są już po 7-10 dniach od rozpoczęcia procedury codziennego picia soku kapuścianego. Najlepsze skutki przynosi terapia prowadzona nieustannie przez 3 tygodnie.
Naukowcy przyglądali się zmianom endoskopowo i na własne oczy zaobserwowali dosłownie gojenie się wrzodów na skutek działania soku z kapusty. Efekty terapii sokiem ze świeżej kapusty na wrzody, to:
- zmniejszenie się dolegliwości bólowych związanych z wrzodami;
- regeneracja śluzówki żołądka;
- przyspieszone gojenie się wrzodów żołądka i dwunastnicy;
- zapobieganie penetracji głębszych warstw śluzówki żołądka przez wydzielający się kwas żołądkowy.
W jednym z badań przeprowadzonych w latach 50. XX wieku prawie wszyscy zrekrutowani do eksperymentu pacjenci (wyjątkiem były dwie osoby) wyleczyli się z wrzodów po 3 tygodniach regularnego i obfitego picia soku ze świeżej kapusty. Skuteczność soku z kapusty w terapii wrzodów żołądka oceniono bardzo wysoko. Ta naturalna terapia przyspieszała gojenie się wrzodów 4-5 krotnie, w porównaniu do stosowanych wówczas leków na wrzody.
Dlaczego sok z kapusty pomaga na wrzody?
Zidentyfikowano także składnik soku z kapusty, który był odpowiedzialny za wspomaganie gojenia się wrzodów. Nazwano go witaminą U. W istocie nie jest to prawdziwa witamina, a pochodna aminokwasu metioniny, konkretniej: S-metylometionina. W 2010 roku odkryto dodatkowo, że działanie przeciwwrzodowe świeżego soku z kapusty wzmacnia obecność wapnia w napoju. Nie bez znaczenia są też różnorodne antyoksydanty występujące w świeżym soku kapuścianym.
Za składniki soku z kapusty uznawane za najistotniejsze w leczeniu wrzodów żołądka uznaje się:
- S-metylometioninę;
- sól sulfoniową metylometionyny,
- inne pochodne metionyny,
- wapń,
- antyoksydanty.
Składniki soku z kapusty pomocne w leczeniu wrzodów wyizolowano też i można zakupić je w formie suplementu diety jako: SMS, SMMS, lub „witamina U".
Sok z kapusty skuteczniejszy niż leki na wrzody?
Obecnie soku z kapusty nie uznaje się za skuteczniejszy w terapii wrzodów żołądka niż standardowe leki. Wrzody żołądka często wymagają przyjmowania antybiotyków i leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Postępuj zgodnie z zaleceniami leczenia wrzodów, jakie zaleci ci lekarz. Nie wymieniaj leków na sok z kapusty, choć możesz wspomagać się w nim w czasie klasycznego leczenia.
Przesłanki i informacje o tym, że sok z kapusty leczy wrzody lepiej niż klasyczne leki, są przestarzałe i pochodzą z lat 50. Dostępne wówczas leki faktycznie gorzej spisywały się w walce z wrzodami, niż naturalna metoda, jaką jest wypijanie dużych ilości soku z białej kapusty.
Mimo wszystko, jeśli sok z kapusty ci smakuje, warto przetestować jego właściwości na sobie. Może wspomóc walkę z wrzodami żołądka i przynieść ci szybką ulgę.
Sok z kapusty na wrzody - przepis
Żeby przygotować sok z białej kapusty na wrzody, potrzebujesz wyciskarki lub sokowirówki. Przyda się wyciskarka o mocy nie mniejszej niż 150 W.
Główka kapusty o masie 2 kg pozwoli wycisnąć nawet ok. 7-8 szklanek soku, czyli ok. 1,6 litra. To dawka na 2 dni, jeśli masz zamiar przeprowadzić pełnowymiarową terapię na wrzody sokiem z kapusty.
Jeśli smak soku z kapusty ci nie odpowiada, urozmaić jego aromat sokiem z imbiru, marchewki lub jabłka.
Poniżej przepis na sok z kapusty na wrzody, który możesz pić nawet codziennie. Jest wzbogacony o siemię lniane, które też doskonale działa na wyściółkę żołądka i jest polecane przy wrzodach.
Składniki:
- duża, świeża biała kapusta - ok. 2 kg;
- 1/4 cytryny,
- 5 cm korzenia imbiru,
- 2 marchewki,
- 2 łyżeczki świeżo zmielonego siemienia lnianego.
Sposób przygotowania:
- Wyciśnij w sokowirówce lub wyciskarce sok z kapusty, imbiru i marchewki.
- Dodaj sok z cytryny i zmielone siemię lniane.
- Przelej sok do karafki.
- Przed wypiciem, dokładnie wymieszaj całą zawartość soku, by unieść osad.
fot. Sok z kapusty na wrzody żołądka/ Adobe Stock, katrinshine
Jak stosować sok z kapusty na wrzody?
Zastosowanie soku z kapusty na wrzody wymaga jego regularnego picia. Dawki lecznice, które przynoszą prawdziwą poprawę przy wrzodach, stosuje się w ilości ok. 945 ml soku z kapusty na dzień, do momentu odczucia poprawy. Standardowo terapia sokiem z kapusty na wrzody trwa ok. 3 tygodnie, ale pierwszych efektów możesz spodziewać się już po 7 dniach.
Możesz zastosować też mniej ekstremalny protokół wypijania soku z kapusty w celu wspomagania leczenia wrzodów: pij jedną szklankę dziennie o poranku, najlepiej na pusty żołądek. To doskonałe wsparcie diety przy wrzodach żołądka i dwunastnicy.
Pamiętaj, że na wrzody dobrze działa tylko sok ze świeżej białej kapusty, właściwości soku z kiszonej kapusty są zupełnie inne i nie jest on polecany.
Źródła:
Czytaj także:
Czy można jeść ogórki kiszone przy wrzodach żołądka? Przepisy z kiszonkami, przyjazne chorobie wrzodowej
Czy grzyby są ciężkostrawne? Co się dzieje z twoim ciałem, gdy jesz grzyby?
Czy papryka jest ciężkostrawna? 2 sposoby, by poprawić strawność papryki