Czy papryka jest ciężkostrawna? 2 sposoby, by poprawić strawność papryki

czy papryka jest ciężkostrawna fot. Adobe Stock, yellowj
Papryka jest uznawana za ciężkostrawną, ale prawda jest taka, że łatwo przekształcić ją w warzywo przyjazne diecie lekkostrawnej. Ciężkostrawna jest przede wszystkim skórka papryki, która u wrażliwych osób może powodować problemy żołądkowe i jelitowe. Dostosuj paprykę do diety lekkostrawnej, piekąc ją lub gotując i ściągnij z papryki skórkę.
/ 11.09.2022 06:03
czy papryka jest ciężkostrawna fot. Adobe Stock, yellowj

Papryka na surowo jest ciężkostrawna i może działać wzdymająco. Wystarczy upiec lub ugotować paprykę, a potem ściągnąć z niej skórkę, by dostosować ją do diety lekkostrawnej.

Spis treści:

  1. Czy papryka jest ciężkostrawna?
  2. Jak dostosować paprykę do diety lekkostrawnej?
  3. Czy papryka jest wzdymająca?

Czy papryka jest ciężkostrawna?

Czy surowa papryka jest lekkostrawna?

Surowa papryka nie jest lekkostrawna, ponieważ ma skórkę, którą ciężko się trawi. Ciężko jest obrać surową paprykę ze skórki, poza tym traci się wtedy wiele cennych wartości odżywczych. Jedzenia surowej papryki nie poleca się więc na diecie lekkostrawnej, choć właściwości surowej papryki są najcenniejsze.

Jeśli nie masz poważnych przeciwwskazań do jedzenia papryki, tylko ogólnie wrażliwy żołądek, być może łatwiej strawna będzie dla ciebie papryka surowa pokrojona w bardzo drobne kawałki. Niektórzy nie tolerują papryki w większych kawałkach, które sami muszą pogryźć, ale ich organizm dobrze radzi sobie z drobno pokrojoną papryką.

Czy marynowana papryka jest ciężkostrawna?

Jedzenie marynowane nie jest lekkostrawne, więc marynowana papryka też lekkostrawna będzie. Unikaj jej jedzenia w lekkostrawnym jadłospisie.

Czy papryka w proszku (przyprawa) jest ciężkostrawna?

Słodka papryka w proszku jest lekkostrawna i nie powinna podrażniać twojego układu pokarmowego. Jeśli dobrze się po niej czujesz, możesz śmiało przyprawiać dania i posiłki papryką słodką.

Czy papryka chili jest ciężkostrawna?

Papryka chili i inne ostre odmiany papryki nie są lekkostrawne. Powinnaś ich unikać, jeśli masz zalecenie diety lekkostrawnej. Kapsaicyna z papryki podrażnia śluzówki całego układu pokarmowego: jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelit... Nie ułatwia to pracy układowi pokarmowemu, więc powinno się jej unikać na diecie lekkostrawnej.

Jak dostosować paprykę do diety lekkostrawnej?

Papryka przyjazna diecie lekkostrawnej nie może być surowa i musi być obrana. Nie trzeba rezygnować z papryki na lekkiej diecie. Wystarczy, że ugotujesz lub upieczesz paprykę, a potem ściągniesz z niej skórkę. Warzywo to przy obróbce termicznej stanie się trochę mniej wartościowe pod względem zdrowotnym. Witamina C z papryki ulegnie częściowemu rozkładowi, ale wiele innych cennych cząstek dalej pozostaje w papryce.

Na diecie lekkostrawnej możesz więc jeść potrawy takie jak:

i wiele innych potraw z papryki.

czy papryka jest ciężkostrawnafot. Papryka po upieczeniu staje się lekkostrawna, ale trzeba ściągnąć z niej też skórkę/ Adobe Stock, dream79

Czy papryka jest wzdymająca?

Papryka nie jest uznawana za warzywo mocno wzdymające. Można bezpiecznie jeść ją na diecie low FODMAP, ale  w umiarkowanych ilościach. Najlepszym wyznacznikiem sprawdzającym, czy dane warzywo jest wzdymające, są rekomendacje australijskiego Uniwersytetu Monash.

Przez wiele lat czerwona słodka papryka uznawana była za warzywo, które ma na tyle mało wzdymających substancji, że można jeść je bez limitu. Nowe dane zmieniły to podejście w marcu 2022 roku. Określono stałe porcje papryki czerwonej i zielonej, które mogą jeść osoby ze skłonnością do wzdęć i zespołem jelita drażliwego IBS.

Dla czerwonej papryki słodkiej są to:

  • porcja 43 g na pewno nie działa wzdymająco,
  • porcje 57 g może zadziałać wzdymająco,
  • porcja 75 g działa wzdymająco na podatne osoby.

Dla zielonej papryki słodkiej to:

  • porcja 75 g nie działa wzdymająco,
  • porcja 250 g może zadziałać wzdymająco,
  • porcja 310 g działa wzdymająco na podatne osoby.

Czerwona papryka ma więc więcej wzdymających cząsteczek, niż papryka zielona. Jeśli masz duże skłonności do wzdęć, ogranicz porcję czerwonej papryki, ale zieloną możesz jeść bez większych limitów. Nie określono zawartości wzdymających elementów dla papryki żółtej, pomarańczowej, białej i fioletowej.

Pamiętaj, że efekt wzdymający różnych warzyw jest naprawdę indywidualny. Odpowiadają za niego różnorodne cząsteczki, a podatność na ich działanie może być bardzo zmienna. Najlepiej sprawdź więc samemu, czy papryka powoduje u ciebie wzdymające działanie.

Źródło:

MONASH UNIVERSITY UPDATE: TOMATO AND BELL PEPPER LIMITED LOW FODMAP; karlijnskitchen.com; dostęp: 7.09.2022.

Czytaj także:
Czy śliwki są ciężkostrawne? To nie takie oczywiste, wszystko zależy od sposobu ich przygotowania i nie tylko
Banany obniżają stężenie cholesterolu, czy wręcz przeciwnie? Sprawdzamy, jak banany wpływają na cholesterol
Kapusta kiszona na wsparcie jelit i odporność. Kto nie powinien jej jeść?

Redakcja poleca

REKLAMA