5 najlepszych źródeł wapnia na diecie wegańskiej

Podkreśla się potrzebę suplementacji witaminą B12 i zwracania uwagi na żelazo w diecie wegańskiej. Zdecydowanie za rzadko mówi się o roślinnych źródłach wapnia. Zobacz 5 wegańskich produktów, które dostarczają dużych ilości tego składnika.
Barbara Dąbrowska / 14.09.2017 05:30

Wapń a dieta wegańska

Kiedy decydujesz się przejść na dietę wegańską, stawiaj na produkty dostarczające dużych ilości wapnia. Według norm polskich, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, powinni spożywać dziennie 1000 mg tego składnika mineralnego.

To mit, że nie da się zastąpić mleka i produktów mlecznych źródłami roślinnymi. Zapoznaj się z naszymi propozycjami produktów, które każdy weganin powinien uwzględniać w swojej diecie.

Duet z witaminą D

Pamiętaj, że do prawidłowego przyswajania i wykorzystania wapnia w organizmie, niezbędna jest witamina D. W Polsce witaminę D, ze względu na niewielką syntezę skórną, należy suplementować w okresie wrzesień-kwiecień. Dawkę dobierz wspólnie z lekarzem, na podstawie stężenia witaminy we krwi.

Witamina D - kompendium wiedzy

Niedobór wapnia - jak stwierdzić?

Niestety, niedobór wapnia często daje o sobie znać dopiero po pierwszym złamaniu. Czy da się stwierdzić niedobór wapnia? Najbardziej miarodajnym badaniem jest sprawdzenie gęstości mineralnej kości. Wapń to pierwiastek, który jest podstawowym budulcem kości. Kości są jednocześnie magazynem wapnia krążącego w płynach ustrojowych. Stan twoich kości najlepiej obrazuje wysycenie organizmu wapniem. Jeśli jesteś weganką, sprawdzaj gęstość kości (densytometria) regularnie, już po 25 roku życia.

Zobacz nasz ranking wegańskich źródeł wapnia. Produkty posegregowane są od najmniejszej do największej zawartości wapnia.

Jak zdrowo komponować dietę wegańską?

Redakcja poleca

REKLAMA