Dla płuc, serca i kondycji
Pływanie poprawia ogólną kondycję organizmu. Człowiek, który regularnie chodzi na basen, ma więcej energii. Pływanie, bez względu na styl pływacki, zmusza do działanie praktycznie wszystkie grupy mięśni, a przy tym nie obciąża nadmiernie ani mięśni ani stawów, a ryzyko kontuzji jest naprawdę niewielkie.
Ruch w wodzie nie tylko usprawnia mięśnie i stawy, ale także układ krwionośny oraz płuca. Systematyczne pływanie zwiększa pojemność płuc, a tym samym zwiększa wydolność fizyczną. Pływanie poprawia także pracę serca, staje się ono bardziej wydolne, bez nadmiernego obciążania go. Może także wpływać korzystnie na ciśnienie krwi.
Pływanie poprawia także odporność organizmu. Udowodniono, że systematyczne pływanie zwiększa gęstość tkanki kostnej, co może w pewnym stopniu chronić przed osteoporozą.
Dla kręgosłupa
Najbardziej udokumentowany pozostaje wpływ pływania na mięśnie grzbietu, a tym samym na kręgosłup. Dzieci, które od małego chodzą na basen, mają mniejsze ryzyko rozwoju skrzywienia kręgosłupa niż ich rówieśnicy. Dla osób, które przebyły uraz pleców lub cierpią na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, pływanie jest najlepszym sportem. Nie tylko wzmacnia ono mięśnie pleców, ale również brzucha, które mają swój udział w utrzymaniu kręgosłupa we właściwej pozycji. Pływanie pomaga zarówno zniwelować ból, jak i poprawić sprawność fizyczną. Ułatwia także utrzymanie właściwej postawy ciała.
Czytaj więcej: Jaki sport jest najlepszy na kręgosłup?
Sposób na odchudzanie
Wiadomo, że otyłość w żadnej mierze zdrowiu nie służy. Podstawą leczenia wielu chorób jest redukcja masy ciała. Jednak nie zawsze schudnąć jest łatwo. Pływanie jest świetnym sposobem na odchudzanie.
W czasie pływania, przez pół godziny, tracimy ok. 350 kcal! Ponadto podczas pływania jednocześnie i równomiernie jest modelowana cała sylwetka ciała.
Zaletą tego sportu jest także to, że człowiek mniej niż na lądzie odczuwa zmęczenie, dlatego jest zdolny do większego wysiłku.
Dla wszystkich
Pływanie to sport dla każdego. Szczególnie wskazany jest dla dzieci, aby zapobiegać problemom z kręgosłupem. Osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz osoby starsze, które maja problemy ze stawami i kręgosłupem, powinny zapisać się na basen. Oczywiście intensywność treningu powinna być dostosowana do możliwości. Basen jest także dobry dla kobiet w ciąży – usprawnia mięśnie grzbietu, które stają się lepszą podporą dla obciążanego dodatkowo kręgosłupa.
Polecamy: Co daje sport w czasie ciąży?