Czy "cudowna" dieta hCG jest zdrowa?

Od jakiegoś czasu dociera do nas coraz więcej informacji o diecie hCG. Czy warto ryzykować i zastosować metodę odchudzania, która przez ekspertów w Stanach Zjednoczonych została uznana za nieskuteczną?
/ 13.12.2010 11:04

Zasady terapii odchudzającej zostały opracowane przez endokrynologa Simeonsa już w latach 50. Stwierdził on, iż hormon naturalnie występujący u kobiet w ciąży może okazać się skuteczny w walce z nadwagą i otyłością. Obecnie pogląd ten popularyzuje Kevin Trudeau w swoim programie dietetycznym opisanym w książce Natural cures ”They” Don’t Want You to Know About.

Hormon hCG

Hormon, o którym mowa to hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, produkowana przez łożysko kobiety ciężarnej. U kobiet jest on stosowany w leczeniu niepłodności lub w zaburzeniach miesiączkowania. Podawanie go mężczyznom natomiast skutkuje zwiększeniem poziomu testosteronu, co jest wykorzystywane przez kulturystów.

Zobacz też: Zdrowe zasady diet niskokalorycznych

Na czym polega dieta?

Terapia odchudzająca składa się z kilku etapów. Pierwsza faza ma na celu oczyszczenie jelit i wątroby. Celem fazy drugiej jest utrata masy ciała. W trakcie jej trwania, przez 23 dni przyjmuje się zastrzyki z hCG w dawkach 125 – 200 jednostek. Przez pierwsze trzy dni stosowania hormonu dieta nie jest bardzo rygorystyczna. Zmienia się to drastycznie czwartego dnia, kiedy kaloryczność diety zostaje ograniczona do jedynie 500 kcal. Jadłospis powinien opierać się przede wszystkim na produktach białkowych. Ograniczyć należy węglowodany i tłuszcze. Przez ostatnie 3 dni drugiej fazy, gdy nie przyjmuje się już hormonu, należy kontynuować dietę, gdyż poziom hCG we krwi jest wciąż wysoki. Trzeci etap programu dietetycznego nie zakłada już przyjmowania zastrzyków z hormonem, jednak nadal należy stosować się do zaleceń dietetycznych.

Dlaczego nie powinno się stosować diety hCG?

Opublikowane przez „Journal of American Medical Association” i „American Journal of Clinical Nutrition” badania naukowe dowiodły, że podawanie gonadotropiny kosmówkowej nie wpływa na spadek masy ciała.
Utrata masy ciała na diecie połączonej z przyjmowaniem hormonów wiąże się przede wszystkim z bardzo niską kalorycznością diety.
Zalecane w diecie ograniczenie spożycia węglowodanów jest niższe od minimum niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu, nerek i czerwonych ciałek krwi. Tak duże ograniczenia dietetyczne mogą prowadzić do powstania niedoborów witamin i składników mineralnych. W szczególności zagrożenia dotyczą niedoborów witamin B12 i D.

Zobacz też: 8 zasad jak nie przytyć!

Przyjmowanie hormonu hCG może powodować objawy podobne do tych, które odczuwają kobiety w ciąży, czyli mdłości i wymioty.
Długotrwałe stosowanie go w bardzo dużych dawkach u mężczyzn, szczególnie dotyczy to kulturystów, może wpłynąć na zaburzenia funkcjonowania gruczołów płciowych. W związku z przyjmowaniem przez nich gonadotropiny zaobserwowano: powiększenie gruczołów sutkowych, powstawanie trądziku, zatrzymanie wody w organizmie, wahania nastroju i podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.