Zielona herbata a odchudzanie fot. Adobe Stock

Zielona herbata a odchudzanie - czy faktycznie zielona herbata odchudza?

Na pewno słyszałaś, że zielona herbata odchudza, dlatego na diecie to właśnie ją należy pić. Zielona herbata zawiera związki aktywne, które wspomagają proces spalania tłuszczu.
/ 06.04.2021 11:44
Zielona herbata a odchudzanie fot. Adobe Stock

Jeśli chcesz schudnąć, na pewno słyszałaś o tym, że warto pić czerwoną i zieloną herbatę, kawę, a nawet pokrzywę. Jednak czy schudniesz pijąc kawę? Zwłaszcza, że musiałabyś wypić jej sporo, a napój zawiera kofeinę. Z kolei pokrzywa na odchudzanie działa raczej moczopędnie, za to zielona herbata może istotnie wpłynąć na efekty odchudzania. Oczywiście to wcale nie znaczy, że wystarczy tylko pić zieloną herbatę, by gubić kilogramy.

Zielona herbata odchudza - fakt czy mit?

Trudno podważyć zdrowotne właściwości wyciągu z zielonej herbaty, coraz częściej mówi się też o tym, że zielona herbata istotnie wspomaga odchudzanie

Picie naparów zielonej herbaty może przyczynić się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej, jednak warto przede wszystkim ćwiczyć. Dopiero w połączeniu z wysiłkiem fizycznym związki zawarte w zielonej herbacie, efekt odchudzania będzie zauważalny. Co więcej, zielona herbata sprawia, że regeneracja po wysiłku fizycznym zachodzi szybciej.

Picie zielonej herbaty obniża także łaknienie, zmniejsza ochotę na słodycze oraz posiada właściwości oczyszczające. Pijąc zieloną herbatę, dłużej będziesz czuła się syta. Picie zielonej herbaty może zapobiec wystąpieniu efektu jo-jo, a także zmniejszyć już widoczny cellulit.

Współdziałanie związków polifenolowych – katechin – z kofeiną powoduje wzrost termogenezy, a więc przyczynia się do spalania kalorii. Zielona herbata ma także wpływ na ilość i wielkość komórek tłuszczowych.

Oprócz tego wyciąg z zielonej herbaty hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za trawienie tłuszczy: lipazy żołądkowej i lipazy tłuszczowej. Prowadzi to do zmniejszenia przyswajania tłuszczu w jelitach i zwiększonego usuwania go z kałem.

Co ważne, właściwości odchudzające zielonej herbaty często są przeceniane. Samo picie zielonej herbaty nie sprawi, że schudniesz, jednak jeśli będziesz stosować zdrową dietę i dbać o aktywność fizyczną, a dodatkowo codziennie pić zieloną herbatę - z pewnością będziesz zadowolona z efektów odchudzania.

Ekstrakt z zielonej herbaty występuje w wielu suplementach diety, zwłaszcza tych na odchudzanie. 

Ile razy dziennie pić zieloną herbatę, żeby schudnąć?

Jeśli nie masz problemów z ciśnieniem czy wrzodami żołądka, możesz pić nawet 5 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Uważa się, że cenniejsze właściwości posiada drugi napar przygotowany z tych samych liści.

Pamiętaj jednak, by mokrych liści nie zostawiać zbyt długo. Po 12 godzinach zaczną rozwijać się na nich grzyby, wówczas należy je już wyrzucić.

Kupując zieloną herbatę wybieraj suszone liście, a nie herbatę w torebkach.

czy zielona herbata odchudzafot. Adobe Stock

Zielona herbata - zdrowotne właściwości

Zielona herbata zawiera wiele cennych dla zdrowia składników. W przeciwieństwie do czarnej herbaty, nie poddaje się jej fermentacji, jej wysuszone liście ogrzewa się parą wodną.

Zielona herbata - działanie przeciwnowotworowe

W skład herbaty wchodzą katechiny należące do związków o działaniu antyoksydacyjnym (hamują reakcje utleniania w procesach oksydacyjnych m.in. witaminy E i C, a także glutationu). Spośród katechin zielonej herbaty największe znaczenie odrywa związek zwany EGCG – galusan epigalokatechiny. 

Działanie przeciwutleniające katechin powoduje, że zmniejszają ryzyko nowotworów, głównie przewodu pokarmowego.

Zielona herbata zapobiega próchnicy

Zielona herbata może być także wykorzystywana w profilaktyce próchnicy zębów. Wynika to z zawartości jonów fluorkowych wystarczających do regulacji procesów kariostatycznych.

Serce i układ krążenia

W skład zielonej herbaty wchodzą związki polifenolowe, które zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca. Składniki zielonej herbaty działają wzmacniająco na naczynia krwionośne. Zielona herbata na dużo wyższy potencjał antyoksydacyjny od herbaty czarnej, wynosi on 436 mg witaminy C w filiżance herbaty.

Oprócz tego katechiny zawarte w zielonej herbacie wpływają hamująco na migrację komórek mięśniowych gładkich i ich rozmnażanie, przez co ograniczają zwężenie światła tętnic.

Picie zielonej herbaty obniża poziom cholesterolu, jednak nie powinny sięgać po nią osoby cierpiące na wrzody żołądka, ponieważ wzmaga wydzielanie soków trawiennych.

Nadciśnienie tętnicze

Badania wykazują także pozytywną rolę zielonej herbaty w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Katechiny zawarte w herbacie powodują rozkurcz naczyń zależny od uwolnienia z komórek śródbłonka tlenku azotu w wyniku przemian argininy w cytrulinę. Tlenek azotu bierze udział w reakcjach blokujących stan zapalny śródbłonka naczyniowego. 

Zielona herbata wspomaga układ nerwowy

Zielona herbata hamuje aktywność enzymu rozkładającego acetylocholinę, przez co może poprawiać pamięć, a także zapobiega gromadzeniu się w komórkach nerwowych amyloidu – białka przyczyniającego się do rozwoju chorób demencyjnych.

Napary z zielonej herbaty mogą być przez to stosowane u osób z chorobą Alzheimera.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 4.01.2012.

Czytaj więcej:
Chrom na odchudzanie - jak działa i w jakich dawkach go stosować?
Czym jest wskaźnik WKR i jak go obliczyć?
Soda oczyszczona na odchudzanie - jak ją pić ii czy przynosi efekty?