Ile kalorii ma kiełbasa z grilla? Czy można ją jeść na diecie?

kiełbasa z grilla kcal fot. Adobe Stock, zi3000
Kiełbasa z grilla – kaloryczność takiego posiłku zależy od rodzaju kiełbasy i waha się od ok. 200 do ok. 320 kcal. Jest to wartość nieco niższa od kaloryczności surowej kiełbasy. Wynika to z faktu, że podczas grillowania kiełbasa jest pozbawiana części tłuszczu. Ze względów zdrowotnych nie należy jednak kiełbasy grillować zbyt długo, aby się nie przypaliła i nie nasycała niezdrowymi substancjami.
Ewa Cwil / 25.04.2023 05:01
kiełbasa z grilla kcal fot. Adobe Stock, zi3000

Kaloryczność kiełbasy z grilla czasami schodzi na dalszy plan, gdy człowiek w miłym towarzystwie spotyka się na pikniku i cieszy ładną pogodą i wesołymi rozmowami. I słusznie, bo grillowana kiełbasa wcale nie jest „demonem” kaloryczności i może znaleźć się na talerzu także tych osób, które dbają o linię lub pracują nad tym, żeby schudnąć. Tak, kiełbasa może być elementem fit grilla.

Spis treści:

  1. Ile kcal ma kiełbasa z grilla
  2. Czy kiełbasa z grilla jest kaloryczna?
  3. Kiełbasa z grilla na diecie

Ile kcal ma kiełbasa z grilla

Grillowana kiełbasa ma nieco mniej kalorii niż ta sama kiełbasa w wersji surowej. Wszystko dlatego, że pod wpływem wysokiej temperatury wytapia się z niej tłuszcz. I właśnie o kaloryczność wytopionego tłuszczu będzie ona mniej kaloryczna. Należy jednak pamiętać, że ilość wytopionego tłuszczu nie jest zbyt duża, a grillowanie zmniejsza kaloryczność kiełbasy jedynie o 5-10%, nie więcej. Zbyt długie trzymanie mięsa na ogniu to jeden ze zdrowotnych błędów przy grillowaniu.

Inną ważną sprawą, jest wielkość porcji. Kaloryczność podaje się w 100 g produktu, tymczasem jedna standardowa kiełbaska waży zwykle ok. 120 g. Także „towarzystwo”, w jakim podaje się grillowaną kiełbasę, może mieć bardzo duże znaczenie. Porcja frytek, do tego keczup, majonez, musztarda czy inne sosy i kaloryczność jednej kiełbaski z grilla może być pestką przy kaloryczności tychże dodatków, które często przekraczają 300 kcal – taka jest np. kaloryczność frytek w 100 g.

Kiełbasa z grilla kcal

Poniżej kaloryczności różnych kiełbas z grilla. Należy pamiętać, że ostateczna kaloryczność zależy od kaloryczności wyjściowej, a to zależy od producenta. Im mniej kalorii ma kiełbasa w postaci surowej, tym też mniej jej będzie zawierała po zgrillowaniu, dlatego zawsze warto czytać informacje na opakowaniu i wybierać kiełbasę na grilla świadomie.

Oto kaloryczność najpopularniejszych grillowanych kiełbas (w 100 g):

  • kiełbasa śląska z grilla kcal – ok. 200 kcal,
  • biała kiełbasa z grilla kcal – ok. 320 kcal,
  • kiełbasa grillowa z grilla kcal – ok. 250 kcal.

Na tropie dobrego składu: wybieramy naturalną białą kiełbasę z dobrym składem. 9 produktów bez zbędnych dodatków

Czy kiełbasa z grilla jest kaloryczna?

Kiełbasa z grilla jest dość kalorycznym produktem, ale niemal dwa razy mniej kalorycznym niż np. karkówka z grilla. Dlatego nie ma co jej demonizować – można ją zjeść, byle nie w dużych ilościach.

Druga sprawa to fakt, że kaloryczność może nie być największym problemem, jeśli chodzi o jadanie kiełbasy w kontekście zdrowia. Trzeba pamiętać, że kiełbasa zawiera tłuszcz zwierzęcy, nasycony, który nie jest uznawany za zdrowy. W dodatku podczas grillowania mięsa mogą powstawać niezdrowe substancje – benzopireny, nadtlenki lipidowe, wolne rodniki.

Kiełbasa z grilla na diecie

fot. Kiełbasa z grilla na diecie/ Adobe Stock, Alexander Raths

Kiełbasa z grilla na diecie

Jest możliwe wkomponowanie grillowanej kiełbasy w dietę, także odchudzającą. Kluczowe bowiem jest utrzymanie odpowiedniej kaloryczności całego jadłospisu, a nie konkretnego posiłku czy produktu. Kiełbasa z grilla wpisuje się też w diety białkowe, dietę ketogeniczną, dietę paleo.

Stosując dietę odchudzającą i sięgając po kiełbasę z grilla, warto zadbać o to, żeby towarzyszyła jej już mniej kaloryczna, za to obfitująca w korzystne dla zdrowia składniki sałatka ze świeżych warzyw i ewentualnie niskokaloryczne sosy na bazie jogurtu, nie majonezu. Dzięki temu cały posiłek nie będzie ociekał kaloriami, w dodatku będzie obfitował w przeciwutleniacze, które mogą neutralizować niezdrowe substancje powstające w czasie grillowania.

Czytaj także:
Dania z grilla – 50 sprawdzonych przepisów
Lekkostrawny grill – jakie potrawy wybierać?
Grill na diecie – co tuczy najbardziej?

Redakcja poleca

REKLAMA